Jauniesiems gamtos tyrinėtojams – mažeikiškio parengta knyga

Linas Jonauskas turėjo galimybę pristatyti knygą šių metų Vilniaus knygų mugės lankytojams. Mariaus MORKEVIČIAUS nuotr.

Iš Mažeikių kilęs Linas Jonauskas yra aplinkosaugininkas. Daliai lietuvių jis žinomas kaip entuziastingas kovotojas su gamtos teršėjais bei brakonieriais, kaip žvejys, vaikų globos institucijose augantiems vaikams rengiantis stovyklas.
Drauge su vaikiškų stalo žaidimų bei knygų iliustruotoju, grafikos dizaineriu Dovydu Čiupliu mažeikiškis neseniai išleido knygą-gamtos gidą vaikams „Kur ieškoti rudojo lokio“.

Keisti situaciją gali ir vaikai

Lietuviams L. Jonauskas yra žinomas kaip nenuilstantis kovotojas už šalies gamtą. Tačiau buvusį mažeikiškį žmonės dažniausiai mato televizijos ekranuose kalbantį apie suaugusiųjų daromus nusikaltimus gamtai. L. Jonausko, kaip knygos vaikams autoriaus, amplua kai kam šiek tiek netikėtas.
„Santarvės“ pašnekovas teigė: lietuviams sunkiai sekasi saugoti gamtą. Didžiausias iššūkis šiuo klausimu – visuomenės ir kiekvieno šalies gyventojo sąmoningumas.
Pasak L. Jonausko, prezidentas Valdas Adamkus, vienas žymiausių Lietuvos aplinkosaugininkų, kalbėdamas apie šalį purtančias aplinkosaugines problemas, pabrėžė ekologinės brandos svarbą. Tik subrendusi, pilietiška visuomenė sugebės išspręsti šias problemas ir tai daryti reikia pradėti nuo mažumės.

Paskaitos sulaukia dėmesio

Mažeikiškis pateikė pavyzdį apie jaunosios kartos galią keisti blogus dalykus gerais. Prieš keliolika metų į ugdymo procesą integravus informaciją apie rūšiavimą ir jo svarbą, vaikai tapo pagrindiniu faktoriumi, lėmusiu pagerėjusią buitinių atliekų rūšiavimo statistiką. Jie ir patys rūšiavo, ir mokė to daryti savo tėvus. Tai buvo sėkmės faktorius, dešimtmečius atliekų nerūšiavusią visuomenę paskatinęs imtis gamtą saugojančių veiksmų.
Mokyklos, trečiojo amžiaus universitetai ir kitos ugdymo įstaigos L. Jonauską dažnai kviečia skaityti paskaitų, pasakoti apie gamtos apsaugą, jai tenkančius iššūkius.
„Klausytojų auditorijos kai kuriuos mano pasakojamus dalykus sutinka su labai dideliu susidomėjimu, o kai kuriuos dalykus ir vaikai, ir suaugusieji išgirsta pirmąkart. Tai matant man ir kilo mintis visą įdomiausią informaciją sudėti į knygą“, – paaiškino gamtos gido autorius.
Rezultatas – išskirtinė, įdomaus turinio beveik 200 puslapių knyga visai šeimai.

„Kur ieškoti rudojo lokio“ – leidinys, kuriame galima sužinoti naujų dalykų apie gamtą, įsitraukti į jos tyrinėjimus. Mariaus MORKEVIČIAUS nuotr.

Knygoje – užduotys, kurioms reikia telefono

Aplinkosaugininkas pastebi: šiuolaikinės vaikų bei jaunimo kartos atstovai labai smalsūs. Ypač jie smalsūs tuomet, kai kalbama apie gamtą.
Tačiau teorinė informacija niekaip negali konkuruoti su šiuolaikinius vaikus supančia televizine, kompiuterine aplinka. Dėl to didžioji dalis knygos veiksmo vaikus nukelia į gamtą, į praktinius dalykus.
„Svarbiausia, neskatinu vaikų atsisakyti išmaniųjų įrenginių – telefonų, planšetinių kompiuterių. Priešingai, prašau juos tai naudoti atliekant knygoje pateiktas užduotis“, – teigė knygos autorius.
L. Jonausko įsitikinimu, svarbu, kad į vaikų gamtosauginį ugdymą įsijungtų tėvai, pedagogai. Priešingu atveju, jei mokykloje mokoma vieno, o tėvai elgiasi kitaip, gero rezultato pasiekti sunku.
„Manau, mokymas turėtų būti patrauklesnis, įdomesnis. Mokymo procesą klasėse reikėtų iškeisti į gyvas pamokas prie upelių, miškuose, laukuose ir panašiai.
Lietuva yra graži ir įdomi šalis, todėl tėvams, mokytojams knygoje pateikiau naujų idėjų ekskursijoms ir dar neatrastiems maršrutams po Lietuvą“, – apie tai, kad, pasibaigus koronaviruso grėsmei, norintieji keliauti knygoje atras įvairių idėjų, kalbėjo L. Jonauskas.

Turi planų ateičiai

Kraštiečio teigimu, kuriant knygos „Kur ieškoti rudojo lokio“ turinį, jam sudėtingiausia buvo savyje rasti kantrybės.
„Aprašant dalykus ir kai kurias užduotis, man pačiam norėjosi jas kuo greičiau atlikti – važiuoti į Akmenės rajone esantį molio karjerą ir ieškoti dinozaurų laikų fosilijų, lėkti į miškus ieškoti laukinių gyvūnų ragų, stebėti lašišų neršto ir panašiai… Būtinai paimkite knygą į rankas, o aš garantuoju: kol neperskaitysite visko, iš rankų jos nepaleisit! Knyga skirta ir vaikams, ir suaugusiesiems, todėl šeimoje dėl jos reikės pakonkuruoti“, – tvirtino L. Jonauskas.
Pavykusia knyga džiaugėsi ir jos autorius, ir knygos leidėjai.
„Su leidyklos atstovais kalbamės dėl naujų projektų. Idėjų ir minčių yra daug, svarbu, kad auditorija jas priimtų“, – apibendrino buvęs mažeikiškis.

One Reply to “Jauniesiems gamtos tyrinėtojams – mažeikiškio parengta knyga”

  1. 167 SUSIRGIMAI šiandien nuo koronaviruso, daugiau skaitykite http://www.covirus.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*