Karinė disciplina savanorei praverčia ir kasdienybėje

Merginos karės daug sužinojo apie ginklus ir, žinoma, įgudo jais naudotis. Nuotr. iš asmeninio archyvo

„Tolesnės karinės karjeros nesiekiau, bet, jeigu kas paklaustų, ar dar kartą tarnaučiau kariuomenėje, atsakyčiau: taip“, – sakė Kamilė Jankutė, prieš trejus metus įstojusi į karinę tarnybą ir ją atlikusi.
Iš Šiaulių kilusi mergina šiuo metu savanoriauja Mažeikiuose.

Nuogąstavimų ir baimės būta

22-ejų metų K. Jankutė teigia apie tarnybą kariuomenėje nuo mažumės negalvojusi – ji nelankė jaunųjų šaulių būrelio, nebuvo krašto apsaugos savanorė, merginai paprasčiausiai patiko judrūs žaidimai, laisvą laiką ji leido su kamuoliu.
„Mokydamasi profesinėje mokykloje, sužinojau, kad atnaujinamas privalomas jaunuolių šaukimas į karinę tarnybą. Su draugu, kuris mokėsi toje pačioje mokykloje, pagalvojome ir pasakėme: „O ką, pabandome?“. Pasirodo, ilgų procedūrų nereikėjo: nunešėme prašymus į Šiauliuose esantį šauktinių padalinį – ir viskas“, – pasakojo mergina.
Tik po to abu pradėjo domėtis, ko reikia norint tapti kariu – buvo pažįstamų, kurie tarnavo Savanoriškoje krašto apsaugos tarnyboje, jie akcentavo fizinę būklę bei ištvermę. O išgirdus tėvų nuogąstavimus – ar ji pajėgs, gal sumanymas nepavyks, net ir abejonių atsirado: gal tikrai paskubėta, gal pervertintos jėgos, ar ištvers karinę tarnybą, ar jų neišmes…
„Dar labiau mane suglumino sveikatos patikros komisijoje – gydytoja paklausė, kokį atstumą nubėgu. Atsakiau, kad nebėgioju, bet kiek reiks, tiek ir nubėgsiu… Kai pradėjau tarnauti, visos baimės pranyko ir galiu pasakyti: viskas yra išmokstama, viską gali įveikti, tik reikia to norėti ir siekti“, – tvirtino Kamilė.

Pasak Kamilės Jankutės, patirtis, įgyta tarnybos metu, jai praverčia ir kasdieniame gyvenime. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Tarnybą atliko kartu su vaikinais

2015 metų rudens pradžioje K. Jankutė kartu su dar aštuoniolika merginų pradėjo tarnybą Klaipėdoje, dragūnų batalione.
„Kareivinėse mums skyrė pusę aukšto, visos gyvenome viename dideliame kambaryje. Kai atvažiavome, buvome visiškos neišmanėlės, pirmąją dieną tik pasiėmėme karinę amuniciją ir reikmenis. Kiek atsimenu pirmąją naktį, tai buvo graudu – visiškai svetima vieta, visiškai svetimi žmonės, nežinai kur eiti, visko turi atidžiai klausytis. Guli ir galvoji: šiandien buvo sunku, kažin kas bus rytoj“, – tarnybos pradžią prisiminė karė.
Pirmoji savaitė buvo pažintinė, o vėliau prasidėjo kareiviška kasdienybė. Tada teko susidurti ir pirmaisiais sunkumas – keltis ankstų rytą, be penkiolikos šešios, ir skubėti į mankštą.
Devyniolika merginų tarnavo su penkiais šimtais vaikinų. Visos jos buvo išskirstytos į kuopas, būrius ir skyrius, kur tarnybą turėjai atlikti kartu su vaikinais.

Nuolaidos – tik neesminiuose dalykuose

Nors kariuomenėje galioja nuostata: „Čia kariuomenė, čia merginų nėra, yra tik kariai“, Kamilė pripažįsta, kad mažų nuolaidų jos patirdavo. Juk vis dėlto moterys yra pripažįstamos silpnąja lytimi ir kiekvienas vyras į tai atsižvelgia. Tiesa, nuolaidos buvo daromos ne dėl to, kad tu ko nors prašai, nes iš tikrųjų kareivės merginos nebuvo silpnos, o vien todėl, kad vaikinai, kurie kartu tarnavo, stengdavosi joms pagelbėti.
Buitis, tarnyba tiek vaikinams, tiek merginoms buvo vienoda. Buvo grafikai: kada budi, tada ir atlieki savo pareigas, buvo sargybos, į kurias turėjai eiti. Pagal specialybę mergina buvo šaulė, tad teko rimtai susipažinti ir viską išmokti tiek apie kulkosvaidį, tiek apie granatsvaidį, tiek apie automatinį ginklą. Ir, žinoma, juo šaudyti.
Teko susipažinti ir su karine tarnyba lauko sąlygomis – miškuose vykdavo vietinės pratybos, juose reikėdavo praleisti parą, dvi ar tris, vyko ir savaitės pratybos, kai Pabradės miškų poligone reikėjo gyventi lauko sąlygomis.
„Manau, kad per devynis mėnesius mes išmokome to, ko norėjome. Gal dar įdomiau buvo tai, kad buvome pirmojo šaukimo kariai. Nepasakyčiau, kad dienos lėtai ėjo, jos gana greitai praskrido“, – pasakojo mergina.

Tarnyba pastato ant žemės

Ko išmokė kariuomenė, Kamilė vardija nesustodama: „Išmokau tvarkingai pakloti lovą, labiau įsiklausau į kitus žmones, įgavau disciplinos“.
Tarnyba, pasak merginos, verčia prisitaikyti prie dienotvarkės: kariuomenėje signalas miegoti duodamas be penkiolikos dešimt vakaro. Merginos, kad ir buvo išskirstytos į kuopas ir būrius, po dienos tarnybos visada grįždavo miegoti į savo patalpas kartu.
Kamilė pasakojo, kad iš pradžių po signalo dar ilgai vartydavosi lovoje, o rytą niekaip negalėdavo atsibusti, atsikelti. Tačiau senus įpročius pakeitė vidinė drausmė: „Po kurio laiko ir užmiegi iš karto po signalo, ir atsibundi bei pasiruoši atsikelti prieš signalą“.
Kai kurias savo gyvenimo nuostatas jaunoji šiaulietė jau gali padalinti iki tarnybos ir po jos.
„Kai pagalvoju, suprantu, kad tarnyba daug duoda ir gelbėja kasdieniame dabartiniame gyvenime. Joje tu suaugi, nebesi vėjavaikis, tave pastato ant žemės ir tu išmoksti klausyti.
Vien ta kareiviška buitis, tvarka daug ką reiškia – iki tol negalvojau, kad galiu kažkam nusileisti. Tarnyba išmuša iš tavęs vaiką, kuris nori ir ožiuojasi. Pasirodė, kad galiu daryti tai, ką sako, liepia kiti“, – šypsojosi K. Jankutė.

Karėms merginoms tarnaujantys vaikinai pagelbėdavo ir parodydavo dėmesį, – pavyzdžiui, padovanojo gėlių.Nuotr. iš asmeninio archyvo

Svarbu būti disciplinuotam

Mergina pasakojo: tarnybos metu namų labai nepasiilgusi – gana dažnai į juos grįždavo. Viskas priklauso nuo kario elgesio ir disciplinos: jeigu vykdai savo pareigas, nenusižengi tvarkai, tai ir esi skatinamas. Buvo net ir rudens atostogos, kai po lapkričio pirmosios Kamilę savaitei išleido namo.
Pasak K. Jankutės, kario parengimas – ne pramoga. Čia galima įžvelgti ir minusų – juk tarnauti susirenka įvairūs, skirtingų charakterių ir nuostatų žmonės. Vienam lova gali būti per kieta, kitam – porcijos per mažos… Jos nuomone, kai nori, tai ir randi tai, kas tau nepatinka.
„Man skaudu buvo, kai mirė artimas draugas ir vadai manęs neišleido į laidotuves. Tačiau vėliau pasėdėjau, pagalvojau ir nusprendžiau, jog jie buvo teisūs: velionis man buvo ne giminaitis, o karininkai juk dirba savo darbą, vadovaujasi taisyklėmis, statutu.
Dabar, atsigręžusi į tuos devynis praleistus kariuomenėje mėnesius, galiu pasakyti, kad man ten viskas tiko“, – sakė mergina.

Įgūdžius atgamintų greitai

Būsimosioms kariūnėms mergina pataria labiau pasiruošti fiziškai. „Ir tai tik dėl to, kad pati psichologiškai jaustumeis tvirta, kariuomenėje fiziniam pasirengimui skiriamas nemažas dėmesys, tad kasdienės treniruotės leis tau būti geroje formoje. Morališkai ruoštis lyg ir nelabai reikia – čia elgiamasi griežtai, tačiau teisingai. Bet tai juk ne naujiena – ir civiliniame gyvenime už savo veiksmus reikia atsakyti“, – kalbėjo Kamilė.
Kiek žmonių, tiek yra ir nuomonių – ar reikia tarnauti, ar stengtis tos tarnybos išvengti, tačiau „Santarvės“ pašnekovė tikina, jog ji nesuklydo. Tikslas pasiektas, jeigu reikėtų, Kamilė tarnybą pakartotų dar kartą.
Būna, kad dėl sveiktos ar kitų problemų kariai nebaigia visų devynių mėnesių tarnybos, tačiau, pasak Kamilės, įdomiausia tai, kad kartu į batalioną atėjusios merginos ištarnavo iki galo, o štai tarp vaikinų buvo ir nebaigusių tarnybos.
„Po tarnybos baigimo praėjo daugiau nei dveji metai. Manau, kad tiek ginkluotę, tiek kai kuriuos kitus dalykus esu truputį primiršusi. Bet jeigu paimčiau į rankas ginklą, manau, kad po keliolikos minučių vėl mokėčiau juo naudotis“, – neabejojo K. Jankutė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*