Laisvės kovoms įamžinti – ekspozicija ir lankstinukas

Lankytojai randa jiems įdomių dalykų. Nuotrauka iš Mažeikių muziejaus archyvo

Mažeikių rajone yra daugiau nei keturiasdešimt sovietinio teroro ir rezistencijos įamžinimo vietų. Neseniai visuomenei buvo pristatyta Mažeikių muziejaus ekspozicija ir informacinis lankstinukas. Abu pavadinti „Laisvės kovos Mažeikių krašte iki 1954 metų“.

Vertos įamžinimo

„Santarvė“ ne kartą rašė apie tai, kaip įprasminamas laisvės kovotojų atminimas. O įprasminamas jis statant bei atidengiant Atminimo ženklus bei lentas, paminklinius akmenimis, kryžius ar kitais būdais pažymint partizanų žūties vietas.
Vienas iš šio įamžinimo iniciatorių yra Lietuvos politinių kalinių sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Albertas Ruginis. Jis stengiasi, kad laisvės kovotojų atminimas būtų išsaugotas, kiek galėdamas dalijasi turima istorine informacija su muziejininkais, viešina ją spaudoje.

Tikimasi, kad lankstinukas taps geru įrankiu istorija besidomintiems keliautojams. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Pasak Mažeikių muziejaus direktoriaus Vaidoto Balzerio, visos Lietuvoje vykusios laisvės kovos – svarbios ir vertos būti įamžintos.
„Juk tų kovų esmė ir tikslas visur buvo tas pats – nepriklausoma Lietuva. Kiek žmonės sugebėjo, kiek turėjo galimybių, tiek ir priešinosi. Jeigu nebūtų mažų būrelių viename ar kitame kaimelyje ar miestelyje, gal ir visoje Lietuvoje to pasipriešinimo nebūtų buvę“, – nuomonę išsakė pašnekovas.

Ekspozicija buvo ir anksčiau

Mažeikiuose, minint Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną, buvo atidaryta ekspozicija apie laisvės kovas Mažeikių krašte. Ji duris atvėrė ne muziejuje, o J. Basanavičiaus 13-ajame name – kur pokario metais buvo įsikūrusi Vidaus reikalų liaudies komisariato būstinė, vyko suimtųjų apklausos, tardymai. Dabar čia įsikūrę Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios parapijos namai.
„Tokia ekspozicija muziejuje jau yra buvusi. Bet norėjosi, kad ji būtų šiuolaikiškesnė, modernesnė“, – paaiškino V. Balzeris.

Reikia užsiregistruoti

Pasak Mažeikių muziejaus vadovo, atnaujinta ekspozicijos vaizdinė dalis ir pateikiama informacija. Dalis ekspozicijos skirta informacijai apie nepriklausomybės kovas ir Birželio sukilimą. Kitoje dalyje atsispindi pokario įvykiai.
Norintieji apžiūrėti ekspoziciją turėtų iš anksto užsiregistruoti telefonu (8 443) 20 130. Lankytojai gali užsisakyti ekskursijos vadovą, kuris papasakotų apie ekspoziciją, pristatytų įdomiausius faktus, arba ją apžiūrėti savarankiškai.

Informacija – lankstinukuose

Krašto istorija besidomintiems, keliauti mėgstantiems gyventojams reikalinga informacija apie paminklus ir atminimo ženklus, dedikuotus Lietuvos laisvės kovotojams, nugulė ir į lankstinukus.
Tikimasi, kad ši informacija padės tiems, kurie domisi istorija ir nori suvokti savo krašto ir laisvo gyvenimo kainą, geriau orientuotis, keliaujant po rajoną.

Ekspozicijoje – autentiški daiktai. Nuotrauka iš Mažeikių muziejaus archyvo

Muziejaus vadovas sakė, kad leidinys buvo rengiamas keturis mėnesius – reikėjo nufotografuoti laisvės kovų vietas ir jas žyminčius ženklus, susisteminti informaciją, o taip pat ją pateikti būsimiesiems naudotojams patrauklia forma.
Lankstinukų „Laisvės kovos Mažeikų krašte iki 1954 metų“ galima gauti muziejuje. Jų turi Savivaldybės kultūros ir sporto skyrius.
„Skyriaus specialistai organizuoja renginius, kur tie lankstinukai bus reikalingi. Be to, turint tokią priemonę, patogiau bus žmonėms papasakoti, parodyti, patarti, kur ir ką galima aplankyti“, – sakė V. Balzeris.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*