Mažeikių aeroklube – Žemaitijos šaulių rinktinės desantas

Po atliktų šuolių – bendra šaulių nuotrauka su tai liudijančiais sertifikatais. Nuotr. iš aeroklubo archyvo

Įdomiai praleisti laiką, daugiau sužinoti apie aviaciją, ugdytis savarankiškumą ir atsakingumą, o svarbiausia – iššokti parašiutu, pajusti dangaus erdvę. Tokie pagrindiniai projekto, kurį jau penktus metus vykdo Mažeikių aeroklubas, dalyvių tikslai.
Šiame projekte aktyviai dalyvauja ir Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės šauliai.

Mintis virto realybe

Projekto „Jaunimo iniciatyvų ir aktyvumo skatinimas, pilietiškumo ugdymas“ idėja prieš šešerius metus gimė aeroklubo vadovams bendraujant su Mažeikių šaulių kuopos vadu Pranu Trakiniu – jis ieškojo įvairių formų, kaip padaryti veiklą patrauklią, skatinti žmones jungtis į šaulių gretas.
„Šią mintį gvildenome, susisiekėme su Lietuvos šaulių sąjungos vadovybe ir sulaukėme geranoriško palaikymo. Juos, mano manymu, patraukė pati projekto esmė – juk šuoliai parašiutu skatina jaunimą užsiimti įdomia veikla, ugdo savarankiškumą ir atsakomybę. Ir, be viso to, sprendžia užimtumo problemą“, – pasakojo Mažeikių aeroklubo instruktorius Rimantas Morkūnas.
Ugdyti ir mokyti parašiutininkus aeroklubo instruktorius turi ir žinių, ir patirties – R. Morkūnas pirmąjį šuolį parašiutu atliko prieš 47 metus, nuo tada yra atlikęs 2 tūkstančius šuolių. Instruktoriumi jis dirba nuo 1977 metų, yra paruošęs daugiau kaip 5 tūkstančius parašiutininkų.

Pakeitė stovyklos formatą

Šį sezoną pasikeitė šaulių stovyklos formatas – ankstesniais metais šaulių stovyklos vyko su nakvynėmis, šauliai ne tik rengdavosi šuoliams, bet ir gyvendavo aeroklubo teritorijoje lauko sąlygomis, palapinėse, rengė žygius ir pan.
„Šiais metais pagrindinį tikslą esame numatę kitokį – ne vien išmokyti atlikti šuolį parašiutu, bet ir paruošti parašiutininką.
Jaunus žmones supažindiname su parašiutu, išmokiname, prižiūrint instruktoriams, jį sudėti. Tai nėra lengva, mokymasis – tai intensyvus, skrupulingas šešių valandų darbas, kur svarbi kiekviena smulkmena“, – tvirtino R. Morkūnas.
Stovyklos, kurios prasidėjo liepai baigiantis, bus organizuojamos iki pat šuolių su parašiutais sezono pabaigos. Šiemet pagal projektą stovyklauja ne tik šauliai, į aerodromą atvyksta ir būrys mūsų rajono socialiai remtinų ar sunkiau auklėjamų jaunuolių.
Norintieji dalyvauti šiame projekte į aeroklubą atvyksta ankstų rytą, o išvyksta vėlai vakare.

Skaičiuojama šimtais šuolių

Šiuo metu pastebimas didžiulis susidomėjimas šuoliais parašiutu – norinčiųjų iššokti eilė yra sudaryta iki rugsėjo. Tam įtakos turi ir labai palankūs orai. Ne visi šauliai, užsirašę į stovyklą, išsyk turi galimybę iššokti parašiutu, iki sezono pabaigos jie atvyks grupelėmis po tris – keturis ir atliks šuolius.

Peržengti ribą iš lėktuvo į oro erdvę padeda instruktorius. Nuotr. iš aeroklubo archyvo

„Manau, tikslą pasiekėme – atvyksta šauliai iš Klaipėdos, Telšių ir kitų miestų, kurie priklauso Žemaitijos šaulių 8-ajai rinktinei. Netrūksta ir mažeikiškių, kai kurie iš šaulių šiuo metu jau atliko ir šešis šuolius. Pagal šį projektą jau daugiau kaip trys šimtai jaunuolių atliko nuo vieno iki penkių šuolių parašiutu“, – pasakojo R. Morkūnas.
Mažeikiškio nuomone, projektas yra įdomus bei vertingas ir tuo, kad daug kas iš jaunimo pamato, kas yra disciplina, patiria pasitikėjimo savimi ir pergalės jausmą, kai ką tik gautos teorinės žinios yra išsyk įgyvendinamos praktikoje.

Potyris lieka visam gyvenimui

Anot Mažeikių aeroklubo instruktoriaus, jaunuoliai čia mokomi gerbti save ir kitus, mokomi įveikti baimes, šuolis parašiutu yra tas motyvas, dėl kurio jaunimas yra suvaldomas, drausmingas ir dažnai pasirenka Tėvynės gynėjo profesiją, tai ir tikroji prevencija, kadangi aviacijoje reikalinga griežta drausmė.
„Mokykloje mokytoją tu gali apgauti, gali ką nors nuspėti, gali ką nors padaryti, nežinodamas visko iki smulkmenų, o prie parašiutų tu privalai viską daryti be mažiausios klaidelės, būtina viską išsiaiškinti iki mažiausios smulkmenos. Klaidos kaina didžiulė, tuo ir yra ugdoma atsakomybė, o ir pats šuolis parašiutu – tai potyris visam gyvenimui“, – akcentavo R. Morkūnas.
Jis įsitikinęs, kad po tokios stovyklos jaunimas gebės pats priimti sprendimus, prisiims atsakomybę už savo veiksmus, įveiks baimę. Kartu tai padės išmokti reikšti argumentuotą nuomonę, siekti aukštesnių tikslų nei vien išgyvenimas.
„Lėktuve prieš šuolį aš visada į juos kreipiuosi: „Nieko bloga negali atsitikti, tik viską daryk taip, kaip buvai mokytas. Ir tai padeda – traumų per šį laikotarpį nė vienas nepatyrė“, – pastebėjo R. Morkūnas.

Nuotaikos – dvejopos

Žemaičių šaulių 8-osios rinktinės vadas Julius Svirušis mano, kad projektas yra naudingas.
„Šauliams jis palieka neišblėstančių akimirkų, įspūdžių, ugdo pasitikėjimą savimi. Po šuolių šaulių nuotaikos ir įspūdžiai dvejopi: vieni jaučiasi pakylėti, didžiuojasi savimi, nesutramdo emocijų, nori jomis pasidalyti su „visu pasauliu“, kitus sukausto baimė, galvojant apie antrą šuolį, kadangi šioje stovykloje šauliai atlieka po du šuolius“, – sakė J. Svirušis
Be parašiutininkų stovyklos, šią vasarą Žemaitijos šaulių 8-oji rinktinė organizavo trečios pakopos jaunųjų šaulių stovyklą, kurios dalyviai buvo ugdomi kaip lyderiai. Taip pat buvo organizuota muzikinė instrumentinė stovykla, kur jaunimas mokėsi groti pučiamaisiais instrumentais. Po šios stovyklos jie prisijungs prie Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės orkestro, kuris šiuo metu yra vienintelis Lietuvos šaulių sąjungoje.
Veiklos netrūksta ir šiomis dienomis – nuo praėjusio sekmadienio Balsiuose visą savaitę vyksta rinktinės suorganizuota jaunųjų šaulių stovykla. Joje – 230 jaunuolių iš visos Žemaitijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video