Misija Malyje kariui suteikė patirties ir suvokimo: pagalba turi būti abipusė

Mažeikiškiai kariai Andrius Grigevičius (kairėje) ir Ramūnas Šarnelis Kalėdas sutiko Malyje. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Po keturių mėnesių trukmės Jungtinių Tautų misijos Malyje grįžęs mažeikiškis karys savanoris Andrius Grigevičius teigė, kad tokia veikla Lietuvai yra būtina: „Jeigu mes tikime, kad mums kas nors padės karinio konflikto atveju, tai ir mes turime kitiems padėti“.

Tokį Afrikos peizažą lietuviai savanoriai misijos metu matė kasdien. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Pasiruošimui – skiepai

Taikos palaikymo misija MINUSMA šioje Afrikos šalyje pradėjo veikti nuo 2013 metų, kai metais anksčiau Malio šiaurėje įsitvirtino su „Al Qaeda“ susiję džihadistai. Tuomet Prancūzijos vadovaujamas puolimas islamistus išstūmė iš šalies teritorijos, tačiau dar nemažai šios šalies žemių yra menkai kontroliuojamos, todėl šiuo metu Malyje tarnauja apie 13 tūkst. taikos palaikymo karių ir du tūkstančiai policininkų.
„Vos tik buvo paskelbta, kad Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos šeštosios rinktinės savanoriai pirmieji iš Lietuvos kviečiami dalyvauti šioje misijoje, norą dalyvauti pareiškiau ir aš. Po to vyko sveikatos patikrinimas, o kai jau įvyko atranka, teko skiepytis gal penkiolika ar dvidešimčia skiepų“, – taip pasiruošimo misijai pradžią apibūdino 35-erių metų 603 pėstininkų kuopos skyriaus vadas A. Grigevičius.
Į misiją buvo atrinkti 32 kariai. Prieš išvykstant teko intensyviai ruoštis – kariai buvo suskirstyti į komandas, skyrius, savaitgaliais rinkosi ir rengėsi dirbti komandoje. Andrius misijoje buvo taiklusis šaulys, kuris naudojo padidinto taiklumo ginklą su optiniu taikikliu. Kitas mažeikiškis – Ramūnas Šarnelis buvo paskirtas šauliu.

Pritrenkė karštis

MINUSMA yra laikoma pavojingiausia iš visų Jungtinių Tautų taikdarių misijų. Nuo jos pradžios jau žuvo apie 130 taikdarių. Malyje veikiantiems kariams nuolat gresia džihadistų partizaniniai ir vietos gaujų išpuoliai bei apšaudymai iš artilerijos pabūklų.
Lietuvių karių grupė iš Vilniaus išskrido praėjusių metų spalio pabaigoje. Kelne jie prisijungė prie vokiečių kalnų jėgerių, į misiją vykstančių kartu su lietuviais.
„Malio sostinėje Bamake, kur nusileidome, mus pasitiko karštis. Jis lenkė prie žemės – vos tik pajudi, iš karto esi visas šlapias nuo prakaito. Iš Bamako dar dvi valandas skridome iki savo paskirties taško, kur įsikūrusi vokiečių, prancūzų ir kinų bazė“, – sakė mažeikiškis karys.
A. Grigevičius pasakoja apie pirmuosius įspūdžius: „Atvykome naktį, o naktis Afrikoje tokia tamsi, kad nors į akį durk. Tad buvo įdomus jausmas: kur mes papuolėme? Tuomet kariai buvo supažindinti su situacija ir patys bandė susigaudyti, kur yra. O vietovaizdis buvo nykus – aplink vien smėlynai ir dykvietės…“

Pasak Andriaus Grigevičiaus, taikdarių misijos yra labai svarbios – jis pasiryžęs, jei tik bus galimybių, dalyvauti ir kitose iš jų. Autoriaus nuotrauka

Konfliktų išvengė

Lietuvos kariai buvo paskirti į tarptautinių pajėgų apsaugą, jų užduotis – iš bokštelių stebėti aplinką, saugoti bazę, kuri aptverta keliomis eilėmis įvairių tvorų ir vielos užtvarų. Prie jos taip paprastai neprieisi.
„Per keturis mėnesius rimtų konfliktų nebuvo, tik keli budrumo „patikrinimai“, kai buvo pastebėtas vietinių gyventojų judėjimas prie bazės. Vėliau paaiškėjo, kad žmonės paprasčiausiai pasiklydo ir bandė brautis tamsoje pro vielas. Pasakyčiau, kad visa kita buvo labiau rutina – sargyba, poilsis, mokymai bei treniruotės, kaip elgtis ir reaguoti užpuolimo atveju. Anksčiau ten buvo vykęs ne vienas incidentas, tačiau dabar islamistai yra išstumti iš tos provincijos ir joje palyginti ramu“, – sakė mažeikiškis.
Pasak kario, į misiją jis vyko ne nuotykių ieškoti, o dirbti atsakingą darbą – nuo lietuvių priklausė, kaip saugiai jausis kiti čia dirbantys žmonės ir kariai, gyvuos bazė.

Misija neatbaidė

Misijos dalyviai su vietos gyventojais bendravo minimaliai. Nebent tuo atveju, kai lietuviams tekdavo budėti prie bazės vartų ir tikrinti į bazę atvykstančius žmones.
„Ką man asmeniškai davė misija? Jos metu galėjau įvertinti, ką pats galiu padaryti, kaip galiu išgyventi kareiviškoje kasdienybėje ir rutinoje. Kartu pasitikrinau, kaip psichologiškai jaučiuosi, būdamas atskirtas nuo šeimos ir artimųjų. Ryšį su jais palaikėme tik internetu, kuris, nors ir silpnas, tačiau buvo. Iš pradžių artimieji nerimavo dėl mano išvykimo, dalyvavimo misijoje, bet įsitikinę, kad gali susisiekti, bendrauti, galiausiai nusiramino“, – sakė A. Grigevičius.
„Santarvės“ pašnekovas tvirtino: ar dalyvauti karinėje misijoje, jam jokių dvejonių nekilę. Mažeikiškiui labai norėjosi save išbandyti, o dabar jis mano, kad tai pavyko padaryti. Jeigu rotacijos principu Prisikėlimo apygardos kariams savanoriams vėl teks garbė vykti į misiją ir jeigu karys atitiks kriterijus, mažeikiškis pasiruošęs vėl ten vykti.

Su vietos gyventojais savanoriai bendravo minimaliai. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Yra sąlygų realizuoti save

Atlikęs metų karinę tarnybą Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotajame pėstininkų batalione, Andrius, jo žodžiais, aštuonerius metus „pailsėjo“ nuo karinių reikalų. Ir štai jau pusdevintų metų tarnauja savanoriškose krašto pajėgose.
„Kariuomenė man buvo jėgos struktūra, kur gali save realizuoti, o jeigu stengsiesi – ir kilti karjeros laiptais. Čia viskas paprasta – užduotys, ginklai, santykiai. Svarbu ir tai, kad čia gali savo pomėgį realizuoti, nekliudant pagrindiniam darbui“, – sakė „Elotus“ bendrovėje suvirintoju-santechniku dirbantis vyras.
Tarnybą Andrius pradėjo kulkosvaidininko padėjėju, jos metu baigė pėstininko gelbėtojo kursus, dabar yra skyriaus vadas.
Mažeikiškio manymu, lietuvių dalyvavimas tokiose tarptautinėse taikos misijose yra būtinybė – tai įsipareigojimai kitoms šalims. „Jeigu mes tikimės, kad karinio konflikto metu mums kas nors padės, ir mes turime kažkam padėti, negalime vien imti, turime kažką ir duoti“, – tvirtino A. Grigevičius.

Mato tik teigiamą pusę

A. Grigevičius, kalbėdamas apie šauktinių tarnybą, vardijo tik pliusus: jaunuoliams ji vertinga tuo, jog čia įgyjama vyriškos patirties, atitrūkstama nuo namų, mamos, pagaliau išmokstama net ir tokių paprasčiausių dalykų, kaip lovą pasikloti, sagą įsisiūti ir panašiai. Tarnybos metu supranti, kas yra pareiga, išmoksti atlikti užduotis. Galiausiai – tarnybą atlieki tik devynis mėnesius ir tik Lietuvoje.
Kario savanorio tarnyba nuo šauktinio skiriasi tik tuo, jog jis turi civilį darbą. Tačiau kartu gali išmokti ginti savo tėvynę ir šeimą bei toliau tobulinti karinius įgūdžius, siekti įvairių karinių specialybių – čia baigi pėstininko gelbėtojo kursus, gali tapti kulkosvaidininku, granatsvaidininku arba taikliuoju šauliu.
„Tarnyboje susiformuoja pareigos jausmas – tu esi atsakingas už tai, ką padarei, kaip padarei, tai praverčia ir gyvenime, ir darbe. Darbe tavimi labiau pasitiki, nes žino: jeigu tau davė užduotį, tu ją ir atliksi“, – kalbėjo karys savanoris.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video