Reklama

Kultūra | 2016-09-01 09:00 | Autorius:
Versija spausdinimui

Nykstančių kultūros vertybių išsaugojimas – Savivaldybės ir bendruomenės rūpestis(0)

Vienas iš privačių restauruotų objektų – Pavirvytės dvaras – jau sulaukė nemažai lankytojų.

Mažeikių rajone kultūros vertybių paveldo objektų, įtrauktų į Lietuvos kultūros vertybių registrą,  tikrai nemažai – 486. Siekiant juos išsaugoti ateities kartoms, skiriamos Savivaldybės lėšos, atliekami restauravimo bei remonto darbai.

Suvesti į registrą

Kultūros vertybių paveldo objektai skirstomi į kilnojamąsias ir nekilnojamąsias vertybes.
Prie nekilnojamųjų vertybių priskiriami dvarai, bažnyčios, sodybos, įvairiausi pastatai, koplytstulpiai, koplytėlės, piliakalniai – pavieniai ir su gyvenvietėmis, kapinių antkapiai bei paminklai. Tokių mūsų rajone yra 433.
Prie kilnojamųjų kultūros vertybių priskiriami paveikslai, litografijos, skulptūros, bažnytiniai indai, baldai ir kitos vertybės. Jų, esančių mūsų rajone, į Lietuvos kultūros vertybių registrą įrašyti 53.
Beje, šis registras viešas ir visiems prieinamas.

Rūta Končiutė-Mačiulienė sakė, kad Europos paveldo dienoms bus išleista spalvinimo knygutė su Mažeikių krašto paveldo objektais – ji skirta visiems rajono ketvirtokams.

Didžiausia suma

Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Končiutė-Mačiulienė informavo „Santarvę“, kad šių metų savivaldybės biudžete paminklotvarkai yra skirta 75 tūkstančiai eurų.
Iš jų kultūros paveldo restauravimui ir  remontui finansuoti atseikėta 70 tūkst. eurų, likusi dalis skirta švietėjiškai veiklai.
Bene didžiausios pinigų sumos šiemet skirtos Viekšnių šv. Jono Krikštytojo bažnyčios stogo perdangos tvarkybos darbams bei Mažeikių švč. Jėzaus Širdies bažnyčios restauravimui ir remontui.
Šiems objektams atseikėta beveik 40 tūkst. eurų.

Numatyti darbai

Gavus finansavimą, imamasi konkrečių darbų. R. Končiutė-Mačiulienė sakė, kad jau baigti restauruoti Dauginių kapinių vartai.
Rugsėjo mėnesį numatyta restauruoti Pikelių koplytstulpį.
Taip pat numatytas ir  Mažeikių evangelikų liuteronų parapijos bažnyčios stogų remontas.
R. Končiutės-Mačiulienės teigimu, netrukus prasidės Pievėnų Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčios šventoriaus tvoros ir vartų avarinės būklės likvidavimas.
Taip pat ruošiamasi restauruoti ir mūsų rajone esančius medinius kultūros paveldo objektus.

Bandys atkurti

Mažeikiškiai tikisi pasitelkti Vilniaus dailės akademijos fakultete Telšiuose įkurto Restauracijos centro, kuris specializuojasi medinio paveldo tvarkyboje, specialistus.
Į Mažeikius buvo atvykęs restauratorius, kartu su vietos kultūros specialistais jis apžiūrėjo kai kuriuos mūsų rajono medinio paveldo objektus: koplytėlę Pievėnuose, koplytstulpius Bugeniuose ir Pikeliuose.
„Ruošiamės juos restauruoti kitais metais. Šiemet parengiamuosius darbus darome: atlikti matavimai, skaičiuojama, kiek visa tai kainuos“, – sakė R. Končiutė-Mačiulienė.
Bugenių koplytstulpį bus bandoma atkurti tokį, koks jis buvo prieš daugelį metų.
„Atradome iš senų laikų likusias nuotraukas, kur Bugenių koplytstulpis yra daug didesnis ir gražesnis. Šiuo metu jis jau yra pasikeitęs, nes buvo gerokai papuvęs ir jau kelis kartus yra įkastas iš naujo. Be to, jame buvo ir stiklai, ir skulptūrėlės. Norime atkurti tokį, koks buvo anksčiau“, – sakė paminklosaugos specialistė.

Dauginių kapinių vartai prieš restauraciją ir po.

Būtina tvarkyti

Ateityje numatoma parengti tvarkybos projektus ir restauruoti bei sutvarkyti Kazimiero Jagmino kapą, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto paminklą Viekšniuose ir Auksodės koplytstulpį.  Pasak R. Končiutės-Mačiulienės, skubiai reikia tvarkyti Viekšnių senosiose kapinėse griūvantį koplytstulpį.
„Jį būtina restauruoti arba demontuoti, nes jis griūdamas gali pakenkti šalia esantiems paminklams. Su seniūnu Kornėlijumi Kryžiumi esame paprašę atlikti skaičiavimus, kiek gali kainuoti vienas ir kitas variantas“, – sakė Savivaldybės darbuotoja.
Paminklosaugos specialistams dažnai tenka griebtis iš anksto nesuplanuotų darbų. Dabar reikalingas skubus Sedos Šv. Jono Nepomuko bažnyčios langų remontas.
„Jei papūstų koks stipresnis vėjas iš vakarų, tie sutrūniję langai tiesiog iškristų“, – situaciją apibūdino R. Končiutė-Mačiulienė.
Taip pat reikia suremontuoti ir Tirkšlių kapinių koplyčios stogą, nes lyjant į koplyčią bėga vanduo, gadina vertybes, kurių ten yra išties nemažai.

Reikalingas skubus Sedos Šv. Jono Nepomuko bažnyčios langų remontas.

Padeda ir švietėjiška veikla

Prie rajono kultūrinio paveldo vertybių išsaugojimo prisidedama ir švietėjiška veikla.
Kaip jau minėta, kultūros paveldo tvarkybos darbams ir švietėjiškai edukacinei veiklai finansuoti šiais metais yra skirta 5 tūkst. eurų. Iš šių lėšų organizuojamos Europos paveldo dienos, ekskursijos, mokymai. Numatyta pinigų ir leidybai.
„Europos paveldo dienoms bus išleista spalvinimo knygutė su Mažeikių krašto paveldo objektais. Ji skirta visiems rajono ketvirtokams.
Bandysime meilę kultūros paveldui skatinti nuo mažumės, nuo pradinių klasių“, – „Santarvei“ sakė R. Končiutė-Mačiulienė.

Kultūros paveldo dienos

Pasak Savivaldybės paminklosaugos specialistės, Europos kultūros paveldo dienos šiais metais prasidėjo šiek tiek anksčiau, negu įprasta.
„Rugpjūčio mėnesį organizavome mokymus rajono bendruomenių atstovams, aiškinome, kaip vesti ekskursijas ir pristatyti savo krašto kultūros paveldą. Sulaukėme daug norinčiųjų. Tai rodo, jog mažeikiškiai nėra abejingi savo kraštui“, – tvirtino R. Končiutė-Mačiulienė.
Artimiausi renginiai numatomi pirmą rugsėjo sekmadienį, jie skirti Žydų kultūros dienai. Tądien, Sedoje, prie demontuotos sinagogos bus atidengiamas informacinis stendas. Taip pat bus organizuojamas pažintinis pasivaikščiojimas po miestelį, prisimenant čia gyvenusią žydų bendruomenę.
„Pristatysime žydų kulinarinį paveldą. Be to, bus galimybė susipažinti su Sauliumi Šalteniu bei jo  kūriniu „Žydų karalaitės dienoraštis“, – kalbėjo R. Končiutė-Mačiulienė, – Iš švietėjiškai veiklai skirtos programos lėšų Mažeikių muziejuje organizavome parodą apie nykstančias sinagogas. Čia taip pat buvo daug informacijos ir apie Sedos sinagogą“.

Ateities planai

Savivaldybės specialistė sakė, kad ir kitais metais jau yra numatyta nemažai darbų, siekiant  išsaugoti kuo daugiau kultūrinio paveldo vertybių. Planuose – Ukrinų šv. Antano Paduviečio bažnyčios stogo remontas. Suskaičiuota, kad šis projektas gali atsieiti 38 tūkst. eurų.
„Kol kas nemaža dalimi yra prisidėję patys parapijiečiai. Jie jau surinko septynis tūkstančius eurų.  Kaip parapijos bendruomenei – tai tikrai nemaži pinigai“, – pasidžiaugė R. Končiutė-Mačiulienė.
Planuojama tęsti Viekšnių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios restauracijos ir remonto darbus.
Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, planuojama restauruoti Vytauto Didžiojo paminklą Viekšniuose.
Pasak R. Končiutės-Mačiulienės, restauracijos vis dar laukia Kazimiero Jagmino kapas Knabikų kaime, Auksodės ir Sedos koplytstulpiai. Taip pat numatoma Renavo dvaro sodybos oficinos restauracija.
Bus sprendžiami ir Pikelių Švč. Trejybės bažnyčios restauracijos ir remonto klausimai, tęsiamas Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios, Tirkšlių kapinių koplyčios stogo remontas. Suplanuoti ir Geidžių Šv. Onos koplyčios bei Židikų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios varpinių tvarkybos darbai.

Vienas iš nekilnojamųjų kultūros vertybių objektų – Viekšnių senoji vaistinė.

Išsaugojimo esmė

R. Končiutė-Mačiulienė pasidžiaugė, kad rajono kultūros paveldo vertybėmis rūpinasi ir privatūs asmenys. Kaip pavyzdį specialistė įvardijo Pavirvytės dvaro restauraciją, Sedos vandens malūno atnaujinimą.
Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Končiutė-Mačiulienė sakė mėgstanti kartoti profesorės Viktorijos Daujotytės-Pakerienės žodžius, kurie atspindi kultūros paveldo vertybių saugojimo esmę: „Saugojimas yra esminis žmogaus rūpestis. Kas yra sukurta, pastatyta, padaryta, tas siekia ir išlikti. Visuose kūrybiniuose žmogaus veiksmuose slypi gilus išlikimo instinktas. Saugantis žmogus pats yra saugesnis“.

Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Nėra komentarų. Būk pirmas parašęs!

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Populiariausios paieškos frazės: akcija, alkoholis, avarija, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, orai, paroda, policija, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sodininko skiltis, sveikata, taryba, vagystė, vagystės, Viekšniai, šisbeitauskas, Židikai. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.
' + '');