Papilėniškės knygoje – apie užsispyrimą siekti laimės

Iš Papilės kilusi Kamilė Birgė anksčiau niekada nemanė, kad ateis diena, kai išleis romaną. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Neseniai dienos šviesą išvydo nauja knyga „Kasdien vis labiau“. Savo pirmąjį romaną išleido iš Akmenės rajono, Papilės miestelio kilusi Kamilė Birgė, pasirašanti slapyvardžiu. Tikrąjį savo vardą ir pavardę paslapties šydu dengianti knygos autorė kalbėdama apie save prisistato pirmiausia kaip žmona, dviejų sūnų mama, dukra, informacinių technologijų specialistė. Ir tik paskui – kaip laisvalaikiu rašantis žmogus.

Gyvenimą kuria Kaune

K. Birgė užaugo Papilėje, baigė Simono Daukanto vidurinę mokyklą, Ventos muzikos mokykloje – fortepijono klasę, o vėliau Kauno technologijos universitetą. Mokydamasi paskutiniame kurse ji susirado darbą ir išsikraustė į Vilnių.
„Ir likimas su manimi papokštavo: Vilniuje susipažinau su dabartiniu savo vyru kauniečiu, kuris tuo metu sostinėje atliko rezidentūrą. Tad meilės vedama vėl sugrįžau į Kauną. Ten šiuo metu ir gyvenu su vyru, sūnumis ir šunimi“, – pasakojo naujos knygos autorė.
Ji dirba tarptautinėje informacinių technologijų kompanijoje, mėgsta muziką, knygas, filmus, dviračius, keliones.

Matematikei patiko rašyti

Apie tai, kad kada nors išleis knygą, pašnekovė negalvojo, nesvajojo. Pasak moters, rašymas jai pačiai buvo staigmena. Išėjusi knyga „Kasdien vis labiau“ staigmena turėtų būti ir K. Birgės buvusiems mokytojams – jie matė, kad mokinė yra „tiksliukė“, matematikė, o ne jausmingų romanų rašytoja.
„Lietuvių kalbos mokytoja sakydavo, kad mano rašiniai geri, tačiau matematiški. Rašyti man buvo įdomu, bet jokių apdovanojimų ar įvertinimų šioje srityje tikrai neturėjau“, – mokyklos laikus prisiminė pašnekovė.
Būdama studentė ji mėgo kurti satyrinius eilėraščius bei dainas, tačiau studentų bendrabutyje padainuotos dainos greitai užsimiršdavo. Juolab kad autorė tekstų ant popieriaus nerašė.

Siužetą knygai susapnavo

Tai kaip ir kada kilo mintis rašyti knygą?
Kartą viena K. Birgės draugė jai papasakojo, kad svajoja parašyti knygą. Kamilės galvoje „nusėdo“ mintis apie knygą, ji mąstė: kada nors ateityje, kai bus pensijoje, galbūt ir pati parašys knygą. Tačiau įvykiai, susiję su knyga, ėmė rutuliotis kur kas greičiau.
Vieną rytą, vos pabudusi, pašnekovė suprato, kad susapnavo knygos siužetą. Užrašiusi jį nusiuntė paskaityti draugei. Ir netrukus sulaukė klausimo: o kas toliau?
„Pradėjau kurti ekspromtu ir siųsti tęsinį, o ji vis klausė: kas toliau? Mane tai „užkabino“. Po to į skaitymą įtraukiau dar keletą draugių. Taip įsisukau į savo herojų gyvenimus, pamilau juos ir negalėjau nustoti rašiusi. Rašydama žinodavau vos kelias scenas į priekį, ne aš kūriau siužetą, o mano veikėjai. Aš tik užrašinėjau“, – kalbėjo pašnekovė.

Išleisti įkvėpė sūnus

Apie tai, kad Kamilė rašo knygą, iš pradžių žinojo tik kelios jos draugės ir sūnūs. Vėliau, kai knyga jau buvo baigta, apie tai sužinojo ir jos vyras.
Įdomu tai, kad pati autorė, nors ir rašė knygą, nė negalvojo apie jos išleidimą. Negalvojo iki tol, kol jos jaunėlis – dvylikametis sūnus tarė: „Mama, tu rašai knygą, ar ne? Tai kada ją išleisi?“
„Man taip patiko tas vaikiškas atvirumas, naivumas. Juk knygą galima rašyti, bet nebūtina jos išleisti. O vaikui atrodo kitaip – jei rašai, tai reikia ir išleisti. Tada buvo pirmasis kartas, kai susimąsčiau, kad gal tikrai, gal verta“, – prisiminė K. Birgė.

Romanas apie nuopuolius ir pakilimus

Savo debiutinį romaną „Kasdien vis labiau“ autorė parašė per 10 mėnesių. Pasak jos, kadangi rašė nemąstydama apie išleidimą, rašė sau ir kelioms draugėms, niekas nevaržė kūrybinės laisvės. Ne paslaptis, kad žmogus labiausiai atsiskleidžia, kai nėra varžomas.
„Didžiąją dalį knygos parašiau per atostogas. Tada turėjau daugiausiai laisvo laiko ir, žinoma, patyriau galybę įdomių įspūdžių. Kurti mane labiausiai įkvepia žmonės ir aplinka“, – pasakojo autorė.
Romanas yra apie jausmus ir sudėtingus žmonių santykius. Tiems žmonėms daugiau nei trisdešimt metų, jie visi vieniši, su savo istorija, su savo našta ir troškimais. Bet visiems knygos herojams reikia meilės. Romanas yra apie nuopuolius ir pakilimus, apie svajonės siekimą bet kokia kaina.
Knygoje paliečiamos ir aktualios temos, apie kurias dar nedrįstame kalbėti net su pačiais artimiausiais žmonėmis.

Knyga autoriui – lyg vaikas

Su K. Birge kalbėjomės, kai jos romanas buvo pakeliui iš spaustuvės į knygynus.
„Širdyje malonus jaudulys. Kaip ir kiekvienam autoriui, man norisi, kad knygai pasisektų, kad ji rastų savo skaitytoją. Knyga lyg vaikas, jei jam sekasi – tu džiaugiesi, jei ne – nuliūsti ir ieškai, ką galėtum padaryti, kad kitą kartą būtų geriau“, – sakė K. Birgė.
O tas kitas kartas, panašu, tikrai bus. Autorė jau yra pradėjusi rašyti antrą romaną. Be to, dalis skaitytojų prašo antros „Kasdien vis labiau“ dalies. Autorė jau yra sugalvojusi tęsinio siužetą, tačiau dar nežino, ar jį rašys.
Vis dėlto K. Birgė savęs rašytoja nevadina ir nežino, kada žmogus gali drąsiai sau klijuoti tokią etiketę.
„Rašymas man yra laisvalaikis. Skiriuosi nuo daugelio kitų rašytojų tuo, kad nerašau naktimis. Be to, jei neturiu idėjos, įkvėpimo, net neprisėdu prie kompiuterio“, – procesą apibūdino pašnekovė.

Geriau susimauti nei nebandyti

Kalbinama apie tai, ar skaito kitų autorių knygas, iš Papilės kilusi K. Birgė pasakojo, kad dažniausiai skaito meilės romanus, nes norisi pasikrauti gerų emocijų, atsipalaiduoti.
„Renkuosi knygas pagal draugių rekomendacijas ir dažniausiai autorių pavardžių neįsidėmiu, bet visada prisimenu lietuvių autorius. Paskutinė knyga, kuri man padarė didelį įspūdį – Colleen Hoover „Mes dedame tašką“. Iš biografinių romanų išskirčiau Dirie Waris, Miller Cathleen „Dykumų gėlė“. Nors šią knygą skaičiau prieš keletą metų, bet įspūdis išliko iki šiol, ji mane sukrėtė iki širdies gelmių“, – mintimis pasidalijo K. Birgė.
Savo kraštiečiams ir skaitytojams papilėniškė palinkėjo nebijoti svajoti ir drąsiai eiti svajonės link. Nesvarbu, kiek jums metų, kokia Jūsų socialinė ar šeimyninė padėtis. Geriau susimauti, negu gailėtis, kad taip ir nepabandei.
Visi norintieji gali parašyti knygos autorei laišką adresu: kamile.birge@gmail.com

Nida PUKELIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*