Pavirvytės dvare – edukacinė paroda

Lietuviškojoje edukacijos dalyje parodos lankytojai supažindinami ir su verpimu. Kultūros paveldo akademijos archyvo nuotrauka

Pirmą kartą Lietuvoje Vilniaus dailiųjų amatų asociacija kartu su didžiausiu kultūrinės istorijos muziejumi Norvegijoje „Norsk Folkemuseum“ pristato edukacinę parodą „Siūlo kelias: tekstilės gamybos tradicijos Lietuvoje ir Norvegijoje XIX amžiuje ir XX amžiaus pradžioje“.
Šią parodą galima aplankyti ir mūsų rajone: nuo kovo 9-osios ji eksponuojama restauruotame Pavirvytės dvaro sodybos dvarininko name.

Lino ir vilnos kelias

Pirmiausia šią parodą pamatė Vilniaus Kaziuko mugės lankytojai, po to ji iškeliavo į Ukmergę, o iš ten atvažiavo į mūsų rajoną.
Kultūros paveldo akademijos programų koordinatorė Agnė Žilinskaitė pasakojo, kad šios parodos metu edukacinę programą veda Norvegijos ir Lietuvos edukatoriai: demonstruojamas intriguojantis lietuviško lino ir norvegiškos vilnos kelias nuo pluošto iki audinio, atskleidžiami skirtumai bei panašumai tarp abiejų kultūrų.
„Mes tikimės, kad šis magiškas amatininkų darbo procesas nepaliks abejingų. Šiuolaikiniai žmonės vėl pradėjo vertinti rankų darbą ir vis dažniau svajoja tapti unikalaus produkto, kuris turi savo istoriją ir vertę, gamintojais“, – kalbėjo A. Žilinskaitė.

Ne tik pamatyti, bet ir pabandyti

Mobiliame stende eksponuojama paroda ne tik leidžia įsitikinti, kad senųjų tradicijų pažinimas gali tapti perspektyvia profesija, bet ir suteikia galimybę kiekvienam norinčiajam dalyvauti darbo procese. Čia galima daug sužinoti apie linus, pamatyti, kaip jie apdirbami, susipažinti su darbo įrankiais.
Ne ką mažiau dėmesio sulaukia ir vilnos apdirbimo įrankiai: papasakojus apie lietuviškų ir norvegiškų avių ypatumus, parodos lankytojams demonstruojamos avikirpės žirklės, vilnos apdirbimo įrankiai. Taip pat čia galima išbandyti siūlų bei medžiagų apdirbimo įrankius, skirtus tiek linui, tiek vilnai.
„Daugelio šių įrankių pavadinimai šių dienų žmogui skamba kaip egzotika, o štai mūsų protėviai be jų neįsivaizdavo savo buities. Jie sakydavo, kad audimas – tai procesas, kuris gydo sielą ir mintis“, – teigė A. Žilinskaitė.
Paroda Pavirvytėje lankytojų laukia iki šeštadienio nuo 11 iki 19 valandos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*