Per pusę gyvenimo surinkta beveik 400 švilpukų

Pasak Laimos Noreikienės, švilpukai yra lyg kiekvieno puodžiaus išskirtinis
ženklas. Autorės nuotr.

Mažeikių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje veikia švilpukų paroda „O tu pašvilpauki, bernioke“. Parodoje eksponuojama per 300 įvairių švilpukų: medinių ir molinių, plastmasinių ir metalinių, padarytų iš ragų. Tai dalis per 35-erius gyvenimo metus mažeikiškės Laimos Noreikienės surinktos kolekcijos.

Skaičiuojama šimtais

Eksponuojami švilpukai yra skirtingų formų – vieni primena žmones, kiti gyvūnus, paukščius. Jie išduoda ir skirtingus garsus. Parodoje galima pamatyti ne tik švilpauti skirtus švilpukus, bet ir skirtus konkrečiam tikslui. Vienas iš tokių – skirtas skęstant prisišaukti pagalbą.
Eksponuojami švilpukai, kurie naudojami kaip muzikos instrumentai. L. Noreikienės kolekcijoje yra švilpukų, atkeliavusių iš įvairių pasaulio šalių. Iš toliausiai atvykęs švilpukas, primenantis gyvatę barškuolę, – pirktas Peru. Paskutinis eksponatas atkeliavo iš Izraelio.
L. Noreikienė sakė, kad dalį kolekcijos ji pirko pati, dalį padovanojo ar lauktuvių parvežė draugai, pažįstami, artimieji.
Moteris teigė pati nustebusi, kai, pradėjusi ruoštis parodai, pamačiusi, jog jos surinkti švilpukai skaičiuojami šimtais.
„Švilpukai nėra dideli, užima nedaug vietos, tai tiesiog dėjau į vieną vietą, į kitą ir neskaičiuodavau, o dabar paaiškėjo, kad kolekcijoje jų yra beveik keturi šimtai“, – parodos atidarymo metu kalbėjo L. Noreikienė.

Prasidėjo nuo vaikų noro

Moteris prisiminė, kad švilpukus rinkti pradėjo maždaug prieš 35 metus, kuomet jos vaikai dar buvę visai maži. Būtent dėl vaikų ir atsiradęs domėjimasis švilpukais. Būdama pas gimines Dusetuose, Zarasų rajone, pastebėjusi, kad jų vaikai ant kaklo turi pasikabinę švilpukus ir kartkartėmis jais švilpteli. Tai būdavęs tarsi ženklas, kad laikas bėgti maudytis ar prie dviračių ir pan.
Tai pastebėję ir L. Noreikienės vaikai. Jiems tie pasišvilpavimai pasirodė įdomūs, todėl ir jie panoro turėti švilpukus. Vieną švilpuką pavyko išprašyti iš giminaitės, o kitus nusipirko jau grįžtant iš viešnagės – Viekšniuose, prie tilto surengtame jomarke. Pirmieji švilpukai buvę raiteliai su sombrero skrybėlėmis.
Tik kur kas vėliau L. Noreikienė išsiaiškino, ką gi reiškė vaikų pasišvilpavimai – pasirodo, tai buvo vaikų sugalvoti sutartiniai ženklai, ką veikti, kur eiti, siekiant, kad tėvai nieko nesuprastų.

Įvairios formos

L. Noreikienės kolekcijoje yra daug įvairių švilpukų. Kai kurie pagaminti su daugiau skylučių, todėl išgaunami labai įvairūs garsai, į kitus galima pripilti vandens, tuomet papūtus pasigirsta lakštingalos čiulbesį primenantis garsas. Daug švilpukų yra įvairių gyvūnų, paukščių formų.
Pačiais meiliausiais švilpukais L. Noreikienė įvardijo žmogaus figūras primenančius švilpukus.
Moteris įsitikinusi, kad būtent tokius gaminant įdedama daug kruopštaus darbo.

Parodoje eksponuojama per 300 įvairių švilpukų: medinių ir molinių,
plastmasinių ir metalinių, padarytų iš ragų. Autorės nuotr.

„Švilpukai – žmonių figūrėlės – išskirtiniai, nes jiems pagaminti reikia kur kas daugiau darbo, nei darant kitus švilpukus. Daug pastangų reikia, kol išgaunami veido bruožai, mimika, o kur dar ir nuspalvinimas. Man tokie švilpukai patys mieliausi“, – kalbėjo L. Noreikienė.
Jos įsitikinimu, vieni prasčiausių yra metaliniai švilpukai. Jų formos esančios grubokos ir šaltos, nėra galimybės išlankstyti.
Kolekcijoje yra ir plastmasinių švilpukų, kurie nesantys tokie gražūs ir šilti kaip keramikiniai ar mediniai. Kolekcijoje nėra tik stiklinių švilpukų.
Pasidomėjus, ar kolekcijoje yra itin brangių švilpukų, L. Noreikienė atsakė, kad kainų yra labai įvairių. Vienas paskutinių švilpukų kainavo per 100 dolerių. O kai prieš kelis dešimtmečius ji Klaipėdoje bandė nusipirkti tikro Bocmano švilpuką, teko šio sumanymo atsisakyti, nes jo kaina buvusi vieno jos tuometinio atlyginimo dydžio.
Kaip vieną brangiausių eksponatų (ne finansine prasme) ji įvardijo švilpuką iš rago, kurį pagamino L. Noreikienės sutuoktinis Klemensas.

Nenoriai pasakodavo

Moteris nėra suregistravusi savo kolekcijos, tačiau pamena, iš kur koks švilpukas yra atvažiavęs ir kokia jo atsiradimo istorija. Tačiau ji pripažino, kad ne visada pavykdavo išsiaiškinti švilpuko kilmę ir kodėl jis buvo pagamintas toks, o ne kitoks.
„Kai pradėjau rinkti švilpukus, buvo socializmo laikai. Prieidavau turgelyje prie molinius dirbinius pardavinėjančio žmogaus ir, norėdama nusipirkti švilpuką, stengdavausi išklausinėti, ar jis pats švilpuką lipdė, ar iš kur nors parsivežė, kodėl nulipdė būtent tokį, o ne kitokį. Tačiau labai dažnai nesulaukdavau atsakymų. Molinių dirbinių pardavėjai labai įtartinai žiūrėdavo į mane ir vis klausdavo, ar nesu iš milicijos ar mokesčių inspekcijos“, – prisiminimais pasidalijo švilpukų kolekcininkė.
Pasitaikydavę ir šnekesnių pardavėjų, kurie pasakojo, kad puodžiai švilpukus dažniausiai pradeda gaminti, kuomet nori pamiklinti pirštus, nes gaminys mažas, reikia atsargumo ir kruopštumo.
Tuomet atsigaunančios rankos.

Daugiau pirkėjų

Dar viena priežastis gaminti švilpukus – klientų pritraukimas.
„Į turgus, jomarkus gana dažnai atvažiuodavo ir dabar atvažiuoja mamos su vaikais. Vaikai, išgirdę švilpukus, gana dažnai atveda mamas pas tuos, kas juos pardavinėja. Tada ir daugiau molinių gaminių parduodama, nes jais susigundo ir mamos. Jei jos nuperka daugiau puodų ar kitų gaminių, švilpukai būna tiesiog padovanojami“, – pasakojo L. Noreikienė.
Moteris įsitikinusi: švilpukai yra lyg kiekvieno puodžiaus išskirtinis ženklas. Pasak jos, būtų sunku rasti du vienodus, kad ir to paties puodžiaus nulipdytus švilpukus.
„Nors iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad jie labai panašūs, bet dažniausiai viena ar kita detalė skiriasi. Lyg ir tokie patys švilpukai gyvūnai, tačiau akylesnis iškart pastebi, kad jo viena akis žiūri į vieną pusę, kito – į kitą. Matomi ir skirtingi potėpiai“, – savo pastebėjimus išsakė L. Noreikienė.

Būna ir muzikiniai instrumentai

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad kai kurie švilpukai iš jos kolekcijos gali būti naudojami kaip muzikiniai. Tokiuose paprastai būna daugiau specialių skylučių, kad būtų išgaunamos reikalingos natos ir melodijos. Tiesa, švilpukai, kaip muzikiniai instrumentai, lipdomi retai, nes gana sudėtinga juos tinkamai nulipdyti.
„Kiek domėjausi, tai vos trisdešimt procentų švilpukų muzikinių instrumentų yra tinkami naudoti. Likusieji septyniasdešimt yra metami lauk, todėl vis rečiau koks puodžius imasi juos lipdyti“, – sakė L. Noreikienė.
Ir ne muzikuoti skirti švilpukai turi savitą ir gana muzikalų garsą.
„Dažnai tenka nustebti, kai iš gana mažo švilpuko pasigirsta labai garsus, šaižus garsas ir atvirkščiai – iš didoko švilpuko – kur kas duslesnis ir tylesnis garsas. Viskas priklauso nuo švilpuke padarytų skylučių dydžio“, – pasakojo kolekcininkė.
Moteris neslėpė, kad puoselėja viltį ir ketina pati išmokti lipdyti švilpukus. Esą jau gana kolekcionuoti, rinkti, reikia ir pačiai pamėginti padaryti.
„Vaikystėje iš medžio darydavome vadinamąsias „birbynes“. Dabar norėtųsi pačiai pamėginti iš molio pasidaryti kokį švilpuką“, – kalbėjo moteris.

One Reply to “Per pusę gyvenimo surinkta beveik 400 švilpukų”

  1. apas parašė:

    Čia man tikra naujiena.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*