Projektas „Skulptūros Mažeikių mieste“

PDstudijos nuotr.

Projekto sumanymas

„Skulptūros Mažeikių mieste“ projekto idėja skulptoriui Pauliui Daujotui išsirutuliojo nuo minties surengti skulptorių simpoziumą ir tokiu būdu suteikti galimybę pasireikšti gabiems skulptoriams ir sukurtais darbais papuošti miestą. Šiai idėjai įgyvendinti pradėta kryptingai ruoštis. Simpoziumą buvo manyta organizuoti meninio akmens apdirbimo studijoje „pdstudija“, sudarius sąlygas menininkams kurti skulptūras ir ten pat apsistoti. „Pdstudija“ dirbtuvės buvo plečiamos, tvarkomi dokumentai simpoziumui organizuoti, ieškoma savivaldybės ir miesto įmonių pagalbos. Dokumentacijos tvarkymas vyko lėtai, laikas bėgo, palaikymo iš savivaldybės atstovų trūko. Organizacinius darbus stabdė ne tik dokumentacijos tvarkymas, bet požiūris į būsimą veiklą. Mažeikiai nėra pratę prie aktyvių menininkų, prie profesionalių darbų. Visa, kas nauja, miestiečius baugina.
Kadangi sumanymas judėjo labai lėtai, skulptoriui P. Daujotui kilo mintis sukurti nedidelę skulptūrą, kuriai reikėjo metalinės sunkvežimio dalies. Reikiama dalis buvo rasta metalo laužo įmonėje „Šaja“. Lyg ir ne pagal paskirtį detalės panaudojimas sudomino įmonės atstovą ir jis pasisiūlė prisidėti prie skulptūrų kūrimo ir miesto puošimo idėjos. Taip atsirado skulptūra „Ženatvė – jungtis“, o 2014 metų rudenį pirminė skulptūrų simpoziumo idėja pavirto projektu „Skulptūros Mažeikių mieste“.

Projekto bendraminčiai

Bendravimas su įmone „Šaja“ tuo nesibaigė. Vienas iš įmonės savininkų paprašė padėti įgyvendinti jo idėją – pagaminti „lagaminą“. Skulptorius sumanymą įgyvendino – objektas jau yra Mažeikiuose.
P. Daujotas savo idėją puošti miestą papasakojo kelioms įmonėms, kurios  mielai sutiko prisidėti. Skulptorių labai nustebino ir nudžiugino, kad atsirado nemažai žmonių, neabejingų miestui.
Jis dėkingas UAB „Andrava“ kolektyvui, kuris skyrė metalo ne vienam kūriniui ir prisidėjo kuriant bei projektuojat skulptūras.
Mažeikių miesto verslininkams nepavykus suvaldyti Mažeikių „Lokio“ alaus daryklos, naujieji savininkai, joniškiečiai, išmontuodami gamyklą, padovanojo įdomias, alaus statines laikančias atramas, iš jų atsirado skulptūra „Pūkas“. Ar lengvas tas pūkas, gali spręsti miesto gyventojai ir svečiai.
UAB „Kustata“ darbuotojai noriai taip pat prisideda prie šio projekto: neskaičiuodami laiko, bet kokiu oru ištempia iš karjero reikiamą akmenį.
Tik menininko dėka akmeninė skulptūra gali atrodyti lengva, tačiau akmuo yra akmuo. Jis savo svorį turi. Tad dirbinio vienas su karučiu į numatytą miesto vietą negabensi. Čia projekto sumanytojui nelieka neabejingas mažeikiškis Gražvydas Dicevičius. Jis niekada neatsisako nuvežti skulptūrą ir ją pastatyti. Smagu, kad yra bendraminčių, kuriems rūpi miesto vaizdas.
Kaip idėjos palaikymą ir paskatinimą autorius supranta Mažeikių miesto seniūnijos skirtą darbuotoją nesudėtingiems darbams atlikti. Tokios pagalbos tikimasi ir toliau.
Vytautas Jasmontas, vienas iš UAB „Poremo“ vadovų, taip pat remia projektą „Skulptūros Mažeikių mieste“. Su šia įmone įgyvendintas ne vienas sumanymas, o šiuo metu irgi keli vyksta. Itin svarbi jos pagalba sprendžiant technines, finansines skulptūrų gamybos bei transportavimo problemas.
Šiuo metu kuriama skulptūra bibliotekos atidarymui, prie to prisideda didelis įmonių būrys (metalo gaminiai „Elmaga“, karjero eksploatavimas „Kustata“, „pdstudija“ – meniniai paminklai). Skulptūros iniciatorius – Mažeikių laikraštis „Santarvė“.

Projekto reikšmė

Pastačius naują skulptūrą, išgirstama įvairių nuomonių. Vadinasi, žmonės mąsto, analizuoja, lygina su kitais miestais ar šalimis, taip formuojamas požiūris. Yra nuomonių, kad toks menas nesuprantamas, bet taip mąsto tik tie, kurie rečiau lankosi parodose, muziejuose, kurie turi mažiau galimybių išvykti iš savo aplinkos. Juk matomas objektas vis tiek sukelia kažkokių asociacijų, emocijų, vadinasi, suvokimo procesas vyksta, o bet koks supratimas apie skulptūrą, kaip meno formą, yra teisingas. Tik liūdna, kad atsiranda tokių, kurie fiziniais veiksmais išreiškia savo neigiamas emocijas ir požiūrį į puošybinius miesto elementus, tad autoriui yra tekę skulptūrą tvarkyti po vandalų išpuolio. Bet menininkas  laikosi nuomonės: jei atsiranda tokių piktadarių, vadinasi, skulptūrų yra per mažai.

Tolesnė projekto vizija

Skulptorius P. Daujotas labai gerai vertina įsibėgėjusį projektą ir tikisi, kad nei jam, nei veikliems mažeikiškiams nepritrūks entuziazmo, laiko, noro toliau vykdyti sumanymus. Didžiausia projekto sėkme autorius laiko tai, kad susipažino ir pamatė, kiek yra neabejingų, su užsidegimu dirbančių savo miestui žmonių.
Pasak sumanytojo, jeigu tik bus bendraminčių, projektas plėtosis toliau. Skulptūros pradėtos statyti senamiestyje, bet tai tik pradžia: jos turėtų paplisti po visą miestą. Šiuo metu jau yra užbaigtų kūrinių, tik jie dar nenugabenti į skirtas miesto erdves. „Pdstudija“ durys atviros visiems, turintiems gerų tikslų, tad skulptorius ragina jungtis ir dirbti Mažeikių labui.

One Reply to “Projektas „Skulptūros Mažeikių mieste“”

  1. pirmas parašė:

    Šaunuolis, kad daugiau būtų tokių entuziastų. Visada pritariau . Dabar visi daug šneka, dejuoja, kritikuoja ir rūpi tik pinigai, pinigai, o galvos,, tuščios”, jokių idėjų ar palaikymo. Kartais entuziastai daugiau padaro…Pirmyn! Kas nesupranta kitų kūrybos, tai jo reikalas, jo toks ,,meninis skonis”…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*