- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Romualdo Požerskio parodoje – atlaidai, kokių jau nebebus

Romualdas Požerskis pasakojo istorijas, patirtas fotografuojant. Vaivos SOVAITĖS nuotr.

Mažeikių muziejuje buvo pristatyta fotomenininko, pedagogo, profesoriaus Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Atlaidai“. Ją galima apžiūrėti iki liepos 7 dienos.
Parodos autorius su renginio dalyviais pasidalijo mintimis ir įspūdžiais, liekančiais „už kadro“.

Atlaiduose – daugybė sekmadienių

Pristatydamas parodą, Mažeikių muziejaus direktorius Vaidotas Balzeris sakė: ne kasdien į Mažeikius atvyksta Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.
Galima pridurti: ir atveža vaizdų iš mūsų krašto.
Paroda „Atlaidai“ Mažeikiuose eksponuojama pirmąkart. Nuotraukose yra užfiksuotų akimirkų iš Sedoje, Žemalėje vykusių atlaidų. Būtent šią fotografijų seriją labiausiai vertina pats autorius. Vertina dėl to, kad mano, jog atlaidai jau niekada nebebus tokie pat, kokie buvo anksčiau. Žmonės jau niekada į juos nebevažiuos arkliais kinkytais vežimais. Ko gero, nebebus ir taip, kad į atlaidus žmonės išsiruoštų keletui dienų.
R. Požerskis yra suskaičiavęs, kad Žemaitijos ir Dzūkijos bažnyčiose rengiamuose atlaiduose jis yra praleidęs 200 sekmadienių.

Svarbiausia – užfiksuoti emociją

Bet ką fotografuojant, nesvarbu, ar tai motokroso varžybos, ar atlaidai, ar senelių globos namų gyventojų, ligonių gyvenimas, ar kitas įvykis, R. Požerskiui svarbiausia užfiksuoti žmonių emocijas.

Susitikimo su fotografu dalyviai jo istorijų įdėmiai klausėsi. Vaivos SOVAITĖS nuotr.

„Kas nestebėjote motokroso varžybų, neįsivaizduojate, kokia ten tvyro atmosfera, garsas, kvapas, spalvos. Ir yra daug skausmo dėl pralaimėjimo, netekčių. Tai nuostabūs dalykai“, – pasakojo fotomenininkas.
Užfiksuoti reikšmingas, išskirtines akimirkas jis moko ir savo studentus, pasirinkusius studijuoti fotografiją Kauno Vytauto Didžiojo universitete.
Moko juos nevengti ir „nepatogių“ siužetų – socialinių problemų, ligų, senatvės, skurdo.

Savitas fotografijos skirstymas

R. Požerskio išleistų knygų sąraše – 15 fotografijų albumų.
Muziejuje vykusio renginio metu svečias mažeikiškiams papasakojo apie dalyje tų albumų išspausdintų nuotraukų atsiradimo istorijas.
Pasak menininko, kiekviena fotografija turi savo priešistorę, fotografavimo momentą ir tolesnę „gyvenimo“ istoriją. Tad autoriui svarbus ir įdomus tolesnis jo kūrinio kelias. Džiugu, kai nuotrauka būna įvertinama, kai pelnoma viena ar kita premija, kai ji publikuojama įvairiuose albumuose.
„Fotografiją, manau, galima skirstyti į estradinę, sieninę, greit skaitomą – tokią, kaip greitasis maistas – suvalgei ir neatsimeni, ką valgei. Bet lygiai taip, kaip yra unikalaus maisto, kurį ilgai prisimeni, tokių yra ir fotografijų“, – kalbėjo svečias.
Loreta BUTKUTĖ