Scena mažeikiškę vilioja jau penkiasdešimt metų(0)

Lietuvos valstybingumo atkūrimo dienos proga Irenai Pocienei buvo įteiktas apdovanojimas pagal nominaciją „2018 metų kūrėjas“. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Mažeikiškė Irena Pocienė paminėjo savo teatrinės veiklos 50-metį. Per tiek metų sukurtas ne vienas vaidmuo. Dar ir šiandien I. Pocienė scenoje demonstruoja savo gebėjimus vaidinti, meistriškai įsikūnyti į pjesių personažus. Kolegos artistai ją mini tik geru žodžiu.
Lietuvos valstybingumo atkūrimo dienos proga Mažeikių rajono savivaldybė I. Pocienei įteikė apdovanojimą pagal nominaciją „2018 metų kūrėjas“.

Mini tik geruoju

I. Pocienė, kalbėdama su „Santarve“, šypsojosi: malonu būti pastebėtai ir įvertintai.
„Dariau ir darau tai, kas patinka. Jei ir nebūtų apdovanojimo, niekas nebūtų pasikeitę. Niekada nelaikiau savęs itin talentinga“, – tvirtino moteris.
Kitokios nuomonės yra I. Pocienės kolegos, kartu su ja vaidinę scenoje. Pasak jų, I. Pocienė ne tik išsiskyrė savo talentu tikroviškai perteikti pjesių personažų charakterius, emocijas, bet ir mokėjimu dovanoti gerą nuotaiką, užvesti darbui scenos partnerius.
„Irena – nuostabus, šiltas žmogus. Su ja teko ne tik vaidinti, bet ir vesti renginius. Ji įvairiapusė asmenybė. Dirbdami su ja galime būti ramūs, kad viskas pavyks, kad ji niekada nepaves“, – kalbėjo Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro meno padalinio vadovas Paulius Mylė. Jo teigimu, I. Pocienė kaip niekas kitas nusipelnė nominacijos „2018 metų kūrėjas“.

Skirtingi vaidmenys

Vieni pirmųjų I. Pocienės pasirodymų scenoje buvo su Liaudies teatro trupe, kai jai vadovavo režisierė Zita Norvydienė. Iki šiol I. Pocienės atmintyje yra išlikęs pirmasis rimtesnis jos vaidmuo spektaklyje „Petras Kurmelis“. Mažeikiškė vaidino pagrindinio herojaus motiną. Toliau vieną po kito Irena kūrė spalvingus, įvairiaplanius vaidmenis. Vienas ryškiausių vaidmenų jos kūrybinėje biografijoje – spektaklis apie poetą A. Strazdą „Grasos namai“. Ryškūs ir kiti vaidmenys, sukurti spektakliuose „Jobas“, „Amžinos moterys“, „Velnias spąstuose“. I. Pocienei kasmet tekdavo sukurti ne po vieną vaidmenį, kurie ugdė ją kaip kūrėją, visuomenininkę. Kartu su Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro trupės nariais ji pasirodo ir kaip skaitovė, dalyvauja įvairiose šventėse, renginiuose.
Moteris atviravo: nei dabar, nei prieš pusšimtį metų konkurencijos savo veikloje nejautusi.
„Gal todėl, kad pasitaikė dirbti su puikiais žmonėmis, o ir režisieriai parinkdavo kiekvienam aktoriui vaidmenis taip, kad visi jautėmės savo vietoje“, – svarstė „Santarvės“ pašnekovė.

Negali nusėdėti vietoje

Teatru, vaidyba Irena susidomėjo dar vaikystėje, tačiau šis pomėgis nebuvo jos gyvenimo tikslas. Merginą labiau traukė medicina. Prie vaidybos ji grįžo tik po medicinos studijų, kurias baigė 1959-aisiais. Gavusi paskyrimą Irena kurį laiką dirbo Akmenėje, vėliau, po penkerių metų, atsikėlė į Mažeikius. Jai teko dirbti ir Baldų fabriko, ir ATĮ medicinos punktuose, ir Mažeikių ligoninės Vaikų skyriuje sesele, Naftos perdirbimo gamyklos Greitosios medicinos pagalbos tarnyboje.
Šalia pagrindinio darbo visada buvo saviveikla. Net tapusi senjore, I. Pocienė negalėjo ramiai nusėdėti, todėl susirado užsiėmimų ir aktyviai dalyvavo „Bočių“, „Caritas“, Mažeikių trečiojo amžiaus universiteto veikloje, jai teko vadovauti ir sodininkų bendrijai.

Vaidino ant vagonėlio stogo

Daugiausiai vaidmenų Irenai teko sukurti gyvenant ir dirbant Mažeikiuose. Irena prisimena, kaip kartu su kolegomis medikais vaidino gydytojos Zofijos Vaitiekūnienės iniciatyva sukurtame spektaklyje „Alkoholiko teismas“.
„Su šiuo vaidinimu apvažiavome labai daug įstaigų, kaimų. Turėjome didelį pasisekimą. Šiame pasirodyme man teko būti alkoholiko žmona“, – pasakojo I. Pocienė.
Pirmasis rimtas vaidmuo, kaip jau minėta, jai atiteko Liaudies teatro scenoje statant spektaklį „Petras Kurmelis“. Tuomet buvę be galo nedrąsu ir nejauku, tačiau, metams bėgant, scenos baimė praėjo ir dabar kiekvienas išėjimas į sceną teikia vien malonaus jaudulio.

Vienas ryškiausių vaidmenų Irenos Pocienės kūrybinėje biografijoje – spektaklis apie poetą A. Strazdą „Grasos namai“. Nuotr. iš asmeninio archyvo

„Norint papasakoti, kiek visko buvo per pusšimtį metų, reikėtų labai daug laiko. Buvo ir smagių akimirkų, ir graudulingų. Pamenu pirmuosius pasirodymus ant… vagonėlio stogo. Šį vagonėlį buvome gavę dovanų iš Kompresorių gamyklos. Tai su juo važinėdavome po Lietuvą ir vaidindavome. Jame tilpo ne tik scena, bet ir dekoracijos. Sulaukdavome didelio susidomėjimo. Žmonės ateidavo – ne taip, kaip dabar, kai be galo sunku surinkti pilną salę žiūrovų, net jei spektakliai yra nemokami. Keista, bet pastebėjome, kad kuo brangesni, tuo populiaresni“, – kalbėjo I. Pocienė.
Moteris sakė, kad atmintyje išliko ir pjesė „Trečias žodis“ – apie meilę. Taip pat ji branginanti vieną paskutinių savo vaidmenų – spektaklyje apie iškilias Lietuvos moteris „Amžinos moterys“ jai teko vaidinti Žemaitę.

Palaiko šeima

I. Pocienė kalbėjo: ji visada sulaukė palaikymo ne tik iš scenos kolegų, bet ir iš artimųjų, šeimos.
„Kad ir kur važiuočiau vaidinti, mane lydi vyras Leonas. Su juo esame susituokę beveik šešiasdešimt metų. Kitąmet švęsime deimantines vestuves“, – šypsodamasi pasakojo Irena.
Moteris džiaugėsi ir vaikų – sūnaus Edmundo bei dukters Editos palaikymu, močiutę brangina keturi šeimos „vyrai“ – anūkai ir viena anūkė. Ji suka senelės pėdomis – mėgsta sceną, vaidina.
I. Pocienės teigimu, jos šeimai svarbu ne tik palaikyti vieniems kitus, bet ir ugdyti, saugoti pilietiškumą, patriotizmą.
„Mes visur važiavome, kur tik reikėjo palaikymo ir vienybės. Dalyvavome ir Baltijos kelyje. Kas penkerius metus grįžtame ten, kur mažeikiškiai stovėjo vieningi, susikibę rankomis. Per sausio įvykius teko budėti Mažeikiuose, prie centrinio pašto, prie degančių laužų… Kitą dieną jau važiavome į Vilnių, ėjome į Sporto rūmus, kur buvo pašarvoti laisvės gynėjai“, – pasakojo mažeikiškė.
Moteris tvirtino: tuomet nebuvę baisu, nebuvo minties, kad ir patys gali nukentėti, žmones vedė patriotizmo ir vienybės jausmas. Gaila, kad dabar jis nebe toks ryškus.
„Mes šeimoje buvome, esame ir išliksime patriotai. Tol, kol akys spindės“, – kalbėjo I. Pocienė.

Yra vietos ir politikai

Moteris apgailestavo, kad jai tenka sutikti žmonių, kurie su nostalgija prisimena sovietinius laikus, o dabartimi jie nepatenkinti ar net pikti.
„Kodėl taip yra, sunku pasakyti… Galbūt taip susiklostė ir politinė situacija, ir pačių politikų elgesys tai lemia. Kartais matau, kaip Seimo nariai negerbia nei savęs, nei kitų. Bet kuriam pasisakymui, nuomonei tuoj pat atsiranda oponentas, prieštaraujantis išsakytoms mintims. Kokios kalbos Seime, – gėda net klausytis. Seimo nariai vienas kitą koneveikia, kalba visokias bjaurastis ne tik apie vieni kitus, bet ir apie Prezidentę“, – nuomonę išsakė I. Pocienė.
Mažeikiškė sakė šeimoje dažnai padiskutuojanti politinėmis temomis. Viena pagrindinių diskusijų šiuo metu – artėjantis balsavimas referendume dėl pilietybės išsaugojimo.
„Iš pradžių maniau, kad lietuviams reikalinga dviguba pilietybė, tačiau kuo toliau, tuo labiau nuomonė linksta prie to, kad galbūt ne visi yra verti turėti Lietuvos pilietybę. Ypač tie, kurie išvažiuoja į užsienį ir ne tik pamiršta savo šaknis, bet ir nepagarbiai atsiliepia apie savo gimtą šalį“, – kalbėjo I. Pocienė.
Pasak mažeikiškės, lietuviai gali išlikti tikrais lietuviais ir neturėdami pilietybės. „Diskutuojame su vyru apie tai, kaip būtų, jei Lietuva įsiveltų į konfliktą su kita šalimi, kurioje gyvena lietuviai, turintys dvigubą pilietybę. Kurios šalies interesus jie gintų – Lietuvos ar tos, kurioje gyvena?“ – svarstė I. Pocienė.

Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Nėra komentarų. Būk pirmas parašęs!

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.