Sėkmingai dirbti, kurti, gyventi galima ir gimtinėje

Tomas Balsys sakė, kad Mažeikiai yra palankus miestas verslui kurti. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Mažeikiuose veikiančios informacinių technologijų įmonės „Jaja IT“ įkūrėjui ir savininkui Tomui Balsiui Vasario 16-ąją buvo įteikta nominacija „2018 metų jaunasis verslo vystytojas“.
Jaunas verslininkas, spėjęs paragauti emigranto duonos, yra pavyzdys to, kad sėkmingai dirbti, kurti, gyventi galima ir nebūtinai užsienyje ar Lietuvos didmiestyje.

Prasidėjus krizei be darbo nebuvo

Iš Laižuvos kilęs T. Balsys 2004 metais baigė gimnaziją Mažeikiuose. Ją baigęs, kaip ir didžioji dalis jaunų žmonių, pasirinko jaunimo pramintą kelią – studijas. Išvažiavo į Kauną „krimsti“ informatikos mokslų. Tiksliau – duomenų bazių architektūros bakalauro programos. Paskui jis dar įgijo ir sociologijos magistro laipsnį.
Po studijų buvo pirmasis darbas pagal specialybę informacinių technologijų įmonėje. Interneto svetainių kūrimas, kompiuterinės techniko remontas, spausdintuvų kasečių pildymas – tokios buvo veiklos toje įmonėje, kurioje dirbo pašnekovas.
Taip sutapo, kad dirbti Tomas pradėjo tuomet, kai Lietuvoje prasidėjo ekonominė krizė.
„Džiaugiausi gavęs pirmąjį darbą. Atrodo, viskas sekėsi. Darbų daugėjo, atlyginimas didėjo. Bet vis tiek gyvenimas nuo algos iki algos netenkino. Atrodė, kad nėra perspektyvų. Atsirado minčių apie nuosavą verslą“, – pasakojo pašnekovas.

Išvyko užsidirbti verslo pradžiai

Įmonė Kaune, kurioje T. Balsys ir jo kolega Laurynas Strakšas, kuris vėliau tapo Tomo verslo partneriu, priklausė judviejų kurso draugui.
„Ir ta įmonė buvo sėkmingos veiklos pavyzdys. Galvojau taip: aš tuos darbus daryti moku ir jeigu mano darbdaviams sekasi, tai kodėl man turėtų nepasisekti“, – prisiminė T. Balsys.
Planuodamas kurti nuosavą IT verslą vaikinas išvyko į Didžiąją Britaniją užsidirbti pinigų jo pradžiai.
Pusantrų metų – tiek mažeikiškis gyveno ir dirbo svečioje šalyje. Per tą laiką į Didžiąją Britaniją atvyko ir jo tuomet dar būsimoji žmona, ir iš Joniškio kilęs kolega – būsimasis verslo partneris Laurynas.
„Tikrai negaliu sakyti, kad emigruoti privertė gyvenimas. Tiesiog svarstėme, iš kur gauti pinigų verslo pradžiai. Ir išvažiavimas užsidirbti buvo greičiausia galimybė“, – kalbėjo pašnekovas.

Pasirinko kurti Mažeikiuose

Metų, praleistų emigracijoje, mažeikiškis nesigaili. Juolab kad gyvenimas neskriaudė – ten jis spėjo ir šeimą sukurti, ir pakeliauti, ir įgyti įvairiapusės patirties, praverčiančios šiandien.
Pasak T. Balsio, užsienyje darbdaviai mąstančius, komunikabilius, kalbą mokančius žmones greitai pastebi ir įvertina. Pavyzdžiui, suteikia galimybių išklausyti įvairių mokymų ir taip tobulėti, kopti karjeros laipteliais. Kopė jais ir Tomas, ir jo kolega Laurynas.
Bet vaikinai turėjo tvirtą siekį – sugrįžti į Lietuvą ir čia įkurti verslą.
„Kad veltui negaištume laiko, dar būdami Anglijoje susidėliojome verslo planą. Ir mintyse, ir ant popieriaus bandėme kurti būsimo verslo įvaizdį, pasidarėme interneto svetainę“, – sakė T. Balsys.
Atėjus laikui, kai užsidirbo pinigų verslo pradžiai, visi ir grįžo į Lietuvą, o verslą kurti ir plėtoti nutarė Mažeikiuose – aštuntame pagal dydį šalies mieste. Įvertino tai, kad mieste gyvena daug žmonių, veikia pakankamai daug įmonių, ir vienaip ar kitaip, čia yra reikalingos informacinių technologijų specialistų paslaugos.

Kitaip nei didmiesčiuose

Mažeikiai jauniesiems verslininkams buvo lyg naujas, baltas lapas. Galvodami apie tai, nuo ko pradėti, vaikinai apsilankė Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centre. Rūpėjo gauti informacijos tam tikrais verslo klausimais. Domino galimybė gauti paramą jaunam verslui. Vis tik tos paramos iki šiol taip ir neprireikė.
Pašnekovo teigimu, Mažeikiuose daug kas veikia kiek kitaip nei didmiesčiuose. Pavyzdžiui, kad ir reklama. Didmiesčiuose pasireklamavus socialiniuose tinkluose, greit sulauksi klientų.

Akimirka iš iškilmingos nominacijų įteikimo ceremonijos
Mažeikių kultūros centre.

Mažeikiuose klientų neveikia tai, kad įmonė įsikūrusi patogioje vietoje. Ir reklamos spaudoje, radijuje ne itin veiksmingos. Gerą vardą čia reikia užsitarnauti kokybiškai atliktais darbais. „Iš lūpų į lūpas“ – tai geriausia reklama mūsų rajone.

Savi pliusai, savi minusai

Tik pradėję dirbti Mažeikiuose „Jaja IT“ įkūrėjai sako neturėję pažįstamų, tad ir savo darbų pristatyti nebuvo kam. Vis dėlto per laiką pažįstamų žmonių ir potencialių klientų ratas plėtėsi, kokybiškai atlikti darbai ėmė patys save reklamuoti.
Jaunieji verslininkai, kai tik galėdavo, dalyvaudavo įvairiuose renginiuose. Juose pasakodavo apie savo verslą, dalydavosi patirtimi su kitais žmonėmis. Drąsindavo kitus: jei turite idėjų, nebijokite išeiti iš savo komforto zonos – samdomo darbo, bandykite verslauti. Drąsindavo, nors neretai patiems būdavo šiek tiek nedrąsu. Juolab kad palaikė tik patys artimiausi žmonės. Daugumos aplinkinių nuomonės buvo skeptiškos: turi gerą specialybę, dirbk kažkam, kam tas verslas.
„Suprantama, kaip ir visur, čia yra ir savų pliusų, ir minusų. Kai kam gal patogu dirbti darbdaviui, kas mėnesį gauti stabilų fiksuoto dydžio atlyginimą. Nuosavame versle to stabilumo nėra – uždirbi daugiau ar mažiau. Bet, žinote, sau dirbti yra kur kas įdomiau. Dabar galvoju, kad nebenorėčiau būti samdomas darbuotojas“, – šyptelėjo pašnekovas.

Visiems vietos užtenka

Netrukus bus penkeri metai, kai įmonė „Jaja IT“ sėkmingai gyvuoja. Iš pradžių ji buvo įsikūrusi Pavasario gatvėje, dabar – Draugystės.
T. Balsys „Santarvei“ sakė, kad Mažeikiuose, nors ir yra panašia veikla užsiimančių įmonių – konkurentų, pečiais stumdytis nereikia – visiems užtenka vietos po saule.
„Kuo toliau, tuo labiau įsitikinu, kad su konkurentais sutarti yra gerai. Kai reikia, gali sulaukti pagalbos. Kad ir staiga prireikus kokios nors prekės – nuvažiuoji ir nusiperki“, – kalbėjo verslininkas.

Užsienyje gyvenimas paprastesnis

Paprašytas prisiminti ir papasakoti apie lietuvių gyvenimą emigracijoje, pašnekovas sakė, kad jis pats Didžiojoje Britanijoje gyveno „lietuviškame“ rajone – daug lietuvių, lietuviškų parduotuvių, maisto.
„Gyvenom tokių žmonių rate, kurie dažnai sakydavo: užsidirbsim ir būtinai grįšim į Lietuvą. Svajonių ir norų jie turėjo ir turi įvairių, didesnių ir mažesnių. Bet praeina kažkiek laiko, lietuviai emigrantai įsitvirtina ir pasilieka nepaisant to, kad tikrai jaučia tėvynės ilgesį“, – pasakojo T. Balsys.
Jo nuomone, lyginant su Lietuva, užsienyje gyventi paprasčiau ir lengviau – gavai darbą, nuėjai, atidirbai, kas savaitę gauni atlyginimą. Užsidirbęs gali sau leisti keliauti.
Įsisukę į rutiną, įleidę šaknis kai kurie lietuviai užsieniuose pasilieka. Kiti grįžta į tėvynę.
„Visi skirtingi, visų situacijos skirtingos, todėl kiekvienas mąsto, kaip ir kur geriau“, – apibendrino pašnekovas.

Nusiteikęs optimistiškai

T. Balsys prisipažino: apie tai, kad jam bus įteikta nominacija „2018 metų jaunasis verslo vystytojas“, iš anksto nedaug žinojo.
Drauge su savo šeima Tomas nusifilmavo reprezentaciniame filme „Mano kraštas – Mažeikiai“. Jame šeima papasakojo savo istoriją apie tai, kaip čia įsikūrė, pasidalijo mintimis, kaip sekasi gyventi Mažeikiuose. Kalbėdamas su „Santarve“ jis samprotavo: gal tas filmavimasis tapo netiesiogine priežastimi, kodėl jis buvo įvertintas.
„Dabar, kai mano kolega Laurynas, paviliotas meilės, išvažiavo iš Mažeikių ir įmonėje nebedirba, man yra daugiau darbo. Sukuosi padedamas praktikantų. Bet šiaip viskas eina tik geryn“, – šypsojosi T. Balsys.

9 Atsakymai į “Sėkmingai dirbti, kurti, gyventi galima ir gimtinėje”

 1. pamastymui parašė:

  kurti nuosava versla reikia ne tik idejos, bet drasos ir ryzto ir megti adrenalina, nes niekas neina kaip per sviesta. idomi vieno komentatoriaus nuomone “Koks tas ju verslas- perku parduodu? Cia ne verslas.” kaip tai ne verslas – koks verslas egzistuoja be pardavimu??? parduodi preke ar paslauga, paslaugu paketa, net verslo paskola parduoda, idirbta prekes zenkla parduoda, zinias parduoda, seminarus parduoda – ir visa tai yra verslas…

 2. Shiusha parašė:

  Kiek sis gabus jaunuolis sukure darbo vietu? Apie atlyginimus net neklausiu.

 3. Saulius parašė:

  Šaunuolis vyrukas.Sėkmės tau jaunuoli ir sveikatos. Daugiau tokių jaunų stropių ir gerai išauklėtų jaunų žmonių Mažeikiams.

 4. Ir aš sakau – mažiau zirzkit parašė:

  Tam žmogui nieks nieko veltui neatnešė ir dabar eurų nieks nemoka tiesiog šiaip sau, iš oro. Jis užsieny lenkė nugarą tam, kad būtų iš ko pradėt tą versliuką. Išvažiuot į užsienį padirbėt visi laisvi, o jei sumanumo trūksta kažką savo pradėt ir dirbat nekenčiamą samdomą darbą pas nekenčiamą darbdavį, čia jau jūsų pačių problemos.

 5. nijole parašė:

  SAUNUOLIS!!!

 6. to Mindaugas parašė:

  Neverkšlenk, o pats kurk verslą – dau dirbsi, daugiau ir uždirbsi. IR dar – kokius mokslus tamsta baigei?

 7. Mindaugas parašė:

  Jo tik verslinikams gerai. O paprastam zmogui nera gerai, gimtineja Mazeikuose gyventi dirpti vos vos uz 400 euru, paprastas zmogus niekam nerupi

 8. Bankrotera parašė:

  Gedulinga puokštė taip buvo įteikta Mažeikių Duonai ir Piropui. Riestlita ir Vilko šakočiai dar svarsto galimybes

 9. Haris parašė:

  Koks tas ju verslas- perku parduodu? Cia ne verslas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video