„Sidabro vainikėlis“ vyks, bet bus kitoks

Sigita Dacienė pasakojo, kad karantinas kiek pakoregavo ir ilgamečio moksleivių tautodailės konkurso vykdymo tvarką. Nuotrauka iš „Telšių žinių“ archyvo

Šiuo metu susiklosčiusi situacija nėra palanki parodoms organizuoti, tačiau įvairių parodų, konkursų organizatoriai tradicijų nelaužo ir, kaip ir kasmet, jas rengia.
Gegužės 18–29 dienomis vyksta Lietuvos mokinių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ Telšių regiono turas. Jame dalyvauja ir Mažeikių rajono moksleiviai.

Tradiciniu tapęs renginys

Lietuvos nacionalinio kultūros centro inicijuojamas mokinių konkursas „Sidabro vainikėlis“ vyks jau aštuntus metus iš eilės. Konkurso organizatorių tikslas – paskatinti vaikus ir jaunuolius atrasti tradicinį liaudies meną ir dailiuosius amatus, patiems prisiliesti prie medžiagos bei įrankių ir, pasitelkus savo vaizduotę, neatitolstant nuo tradicinės estetikos, kurti naujus vaizdinės ir taikomosios liaudies dailės kūrinius.
Kasmet vykstantis konkursas subrandina vis naujus laureatus – jaunuosius meistrus, savo tautodailės dirbiniais nenusileidžiančius suaugusiems tautodailininkams.
Kasmet konkursas vyksta trimis etapais – vietiniu, regioniniu ir nacionaliniu.

Moksleivių tautodailės konkursui Kalnėnų progimnazijos mokiniai pateikė tokius savo dirbinius. Nuotr. iš Kalnėnų progimnazijos archyvo

Siuntė darbų nuotraukas

Vietinis etapas jau įvyko – Mažeikių rajono moksleiviai bei jų technologijų mokytojai apsisprendė, ar dalyvauti konkurse, kokius darbus pateikti.
Nuo pirmadienio prasidės šio konkurso Telšių regiono geriausių jaunųjų tautodailininkų atranka. Tik šiemet ji vyks kitaip, nei ankstesniais metais.
Norintieji dalyvauti konkurse jo kuratorei – Telšių kultūros centro etnografei Sigitai Dacienei šiemet turėjo atsiųsti užpildytas dalyvių anketas bei savo darbų nuotraukas.
Šias Kretingos, Kelmės, Mažeikių, Plungės, Skuodo, Šiaulių, Telšių, Rietavo, Naujosios Akmenės moksleivių dirbinių nuotraukas nuo pirmadienio bus galima pamatyti Telšių kultūros centro paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Moksleivių tautodailės konkursui Kalnėnų progimnazijos mokiniai pateikė tokius savo dirbinius. Nuotr. iš Kalnėnų progimnazijos archyvo

Rajonui atstovauja dvi mokyklos

S. Dacienė „Santarvei“ sakė, kad konkurse dalyvauti panoro dviejų Mažeikių rajono mokyklų mokiniai. Darbų nuotraukas atsiuntė 5 moksleiviai iš Kalnėnų progimnazijos. Šiuos mokinius technologijų moko Tatjana Damulienė ir Kęstutis Mackevičius.
Tradiciškai „Aukso vainikėlyje“ dalyvauja ir Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokiniai, vadovaujami technologijų mokytojos Ingos Šilinskaitės. Šį kartą savo dirbinių nuotraukas koordinatorei atsiuntė 9 židikiškiai mokiniai.
„Iš tiesų, konkurso Telšių regiono atranka šiemet kitokia – ji vyks internetu. Jų nuomone, gražiausius, vertingiausius tautodailės dirbinius rinks ir interneto naudotojai, ir komisija“, – apie dėl karantino pasikeitusį „Sidabro vainikėlį“ kalbėjo S. Dacienė.

Regiono nugalėtojai paaiškės netrukus

Darbus, atstovausiančius Telšių regionui nacionaliniame konkurso „Sidabro vainikėlis“ etape, išrinks komisija, kurios sudėtyje yra Lietuvos nacionalinio kultūros centro atstovės Teresė Jurkuvienė ir Asta Valiukevičienė, Telšių kultūros centro atstovai.
Regioninio konkurso etapo nugalėtojai bus paskelbti gegužės 29 dieną Telšių kultūros centro „Facebook“ paskyroje. Planuojama dalyvius pakviesti į virtualų susitikimą ir jo metu aptarti darbus, pasidžiaugti mokinių kūrybiškumu, mokytojų pastangomis pagelbėti jauniesiems tautodailininkams.
Kada ir kokia forma vyks nacionalinis baigiamasis konkurso renginys, kol kas tiksliai dar nėra žinoma.

Dominuoja medžio skulptūrėlės

Mokinių darbai, stiprūs savo technika, forma ir turiniu, sukuriami glaudžiai bendradarbiaujant mokiniams ir mokytojams. Vadovų įdirbis – išanalizuota medžiaga bei pavyzdžiai, teisingai parinkta kryptis, įkvėptas noras išbandyti save – palaiko mokinius, leidžia skleistis jų kūrybiškumui, paakina natūralų vaikišką smalsumą, kursto norą siekti užsibrėžtų tikslų.
Pasak „Aukso vainikėlio“ organizatorių, kiekvienas naujai „nukaltas“ konkurso laureatas pristato ne tik savo gebėjimus ir talentus, bet ir mokytojo profesionalumą, mokyklos, būrelio ar studijos galimybes bei regiono, kuriame auga, savitumą. Tokie kūriniai ypač vertinami, nes ne tik praturtina parodas savo kitoniškumu, bet ir leidžia įvertinti Lietuvos etnografinių regionų unikalumą.
S. Dacienė pastebėjo, kad tarp konkursui atsiųstų dirbinių nuotraukų dominuoja iš medžio padarytos skulptūrėlės.
„Mes, žemaičiai, per visą Lietuvą garsėjame savo medžio skulptūromis. Ir labai smagu, kad yra mokytojų, kurie tas skulptūrų kūrimo tradicijas stengiasi perduoti jaunajai kartai“, – pasidžiaugė konkurso Telšių regione koordinatorė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video