- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Spaudos fotografijos dieną minėjo ir mažeikiškiai fotografai

Parodos pristatyme muziejuje Jonas Staselis kalbėjo apie atspausdintų nuotraukų vertę. Lilijos Petraitienės nuotr.

Šeštadienį Mažeikių muziejuje pristatyta veiklos dešimtmetį mininčio Mažeikių fotoklubo nuotraukų paroda „Fotografijos elementai“, o Renavo dvare buvo atidaryta kasmet vykstančio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2018“ geriausių nuotraukų paroda.
Taip mūsų rajone paminėta Pasaulinė fotografijos diena.

Pristatymas – fotografijos dienos išvakarėse

Mažeikių muziejuje fotoklubo narių nuotraukų paroda eksponuojama antrą kartą. Praėjusiais metais minėdami Pasaulinę fotografijos dieną, mažeikiškiai buvo surengę portretų parodą „Per gyvenimą…“ Joje žiūrovai matė ir studijines, ir reportažines fotografijas.
Šiemetinė paroda „Fotografijos elementai“ – kitokia nei pernai. Septyni parodoje eksponuojamų nuotraukų autoriai – Algimantas Tirlikas, Jonas ir Sigitas Strazdauskai, Deividas ir Lilija Petraičiai, Kazys Vozgirdas, Osvaldas Balodis – drąsiai ir kūrybiškai perteikė tai, pro ką žiūrovai kasdien praeina, tačiau plika akimi neužfiksuoja. Jie fotografijose fiksavo ir objektus, ir atskiras jų detales.
Paroda veikia nuo liepos mėnesio ir norintieji ją galės apžiūrėti iki rugsėjo.

Parodos – kitokia atsakomybė

Muziejuje vykusiame parodos pristatyme dalyvavo Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis.
Svečias atkreipė pristatymo dalyvių dėmesį į tai, kad gyvename labai greitos informacijos amžiuje. Yra apskaičiuota, kad internete žmogus straipsnį akimis „perbėga“ vidutiniškai per 38 sekundes. Dar trumpiau laiko skiriama internete publikuojamų nuotraukų peržiūrai.
„Kai fotografijas publikuojame internete, jas mato daug žmonių, komentuoja, spaudžia patiktukus.
Tačiau parodų fotografijos yra kitokios nei ekrane. Ruošiantis parodai ir atrenkant nuotraukas, su tomis fotografijomis gyveni daug ilgiau, nei su tomis, kurias publikuoji kompiuteryje. Paroda – kitokia atsakomybė“, – nuomone pasidalijo J. Staselis.

Surengė improvizuotą fotosesiją

Kadangi vienoje iš Mažeikių muziejaus salių vyksta santuokos ceremonijos, į parodos pristatymą buvo pakviesti ką tik žiedus sumainiusi mažeikiškių pora ir jų svečiai.
Fotografai nebūtų fotografais, jei čia pat, parodų salėje, šalia eksponuojamų nuotraukų, nesurengtų improvizuotos fotosesijos. Kas fotografavo jaunavedžius, kas įvairiais rakursais skubėjo įamžinti jaunavedžių palydą…
Po fotosesijos Mažeikių muziejaus direktorius Vaidotas Balzeris ir fotografai prisiminimui jaunavedžiams padovanojo knygų.
Ilgametis fotografas ir vienas iš Mažeikių fotoklubo įkūrėjų A. Tirlikas papasakojo apie pinhole arba camera obscura fotografavimo techniką.
Ši fotografavimo technika atkeliavo dar iš Antikos laikų. Jos veikimo principas toks, kad vaizdas projektuojamas naudojant dėžutę ar skardinę, kurioje išdurta skylutė. Taip išgaunami originalūs, neįprasti vaizdai.

Geriausiose „Lietuvos spaudos fotografijose 2018“ – nepagražintos
realybės vaizdai. Vytauto Malūko nuotr.

Renave – spaudos fotografijų paroda

Iš muziejaus J. Staselis ir kiti mažeikiškiai fotografai išvyko į Renavo dvarą – čia vykusiame vasaros sezono renginių užbaigimo koncerte buvo atidaryta paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2018“.
Ekspozicija yra sudaryta iš geriausių konkursui „Lietuvos spaudos fotografija 2018“ pateiktų nuotraukų. Fotografijų konkursui 121 autorius pateikė per 4 tūkst. nuotraukų. Jos pateiktos pagal temas „Naujienos“, „Gyvenimas“, „Portretas“, „Europos metai“, „Kultūra ir pramogos“, „Diplomatija“, „Kariuomenė“, „Sportas“, „Gamta ir jos apsauga“, „Reportažas/Fotopasakojimas“, „Spindesys“. Pagrindinis reikalavimas – kad nuotraukos nebūtų pagražintos ar pakeistos kompiuterinėmis programomis.
Parodą Renavo dvare bus galima apžiūrėti iki rugsėjo 15 dienos.