Visuomenė mokosi „dozuoti“ informaciją

Internetas, nelygu kaip ir kiek juo naudojamės, yra ne tik geras įrankis darbui, mokslams bei pramogoms, bet ir priemonė melagingoms naujienoms skleisti. Nuotr. iš Žemės ūkio ministerijos archyvo

Kadaise bolševizmo, komunizmo ideologijos žmoniją nuvedė į didžiulius praradimus. Toliau – nacionalsocializmo, fašizmo ideologijos sukėlė labai daug problemų pasaulyje. Šiame šimtmetyje susiduriama su radikalaus islamo ideologija.
Visoms minėtoms ideologijoms bendra tai, kad visos jos prasideda nuo įvykių aiškinimo savaip ir kviečia sutvarkyti pasaulį pagal tuos modelius, kuriuos teikia jie patys – šių ideologijų šalininkai.
Šių dienų pasaulis žmonėms leidžia turėti labai daug tiesų ir leidžia vyrauti emocijoms. Prie viso to prisideda galinga informacijos sklaida bei galimybė kiekvienam asmeniui pačiam būti tos informacijos skleidėju.

Palankus laikotarpis skleisti melui

Koronaviruso karantino metu visuomeninė organizacija „Pilietinio atsparumo iniciatyva“ rengia virtualių seminarų ciklą apie tai, kaip šiuo netikrų naujienų laikotarpiu išlaikyti šaltą protą.
Seminare tema „Kaip išlaikyti šaltą protą prieš netikras naujienas: kariuomenės vaidmuo krizių valdyme“ dalyvavo ir aktualiausia informacija bei įžvalgomis apie dezinformaciją pasidalijo Lietuvos kariuomenės Strategijos komunikacijos departamento direktorius Eugenijus Lastauskas ir šio departamento specialistas Tomas Čeponis.
Pastarieji keli mėnesiai, tebesitęsianti koronaviruso pandemija žmonėms sukelia daug nežinios, baimių dėl to, kad kažkas gali nutikti. Tai palankus laikotarpis sklisti gandams, įvairių įvykių interpretacijoms, sąmokslo teorijoms. O jų, pasak kariuomenės atstovų, yra tikrai nemažai.
Nuo šių metų vasario 1 d. iki gegužės pradžios Lietuvoje veikiančiuose ir Lietuvos gyventojams pasiekiamuose informacijos sklaidos kanaluose – daugiausia internete, buvo užfiksuota daugiau nei tūkstantis klaidingos informacijos paskleidimo atvejų.

Kaip savaitė, taip vis kita melagiena

Strateginės komunikacijos departamento atstovai piktų ketinimų turinčių asmenų, valstybių kuriamą bei skleidžiamą visiškai melagingą ar klaidinančią informaciją vadina bendru misinformacijos terminu. Pasak E. Lastausko, misinformacija kartais kuriama bei platinama specialiai, sąmoningai, o kartais ji atsiranda dėl mąstymo, logikos klaidų, faktų nežinojimo.
Vis dėlto yra išskiriami du jos tipai – kai žiūrovų, klausytojų, skaitytojų auditorijai pasakojamos istorijos, įvykiai, kurie iš viso neįvyko. Antrajam tipui priskiriamos situacijos, kurios įvyko, tačiau kurių aiškinimai, interpretacijos neatitinka tikrų faktų.
Pavyzdžiu gali būti ir koronavirusas. Faktas tas, kad jis atsirado Kinijoje ir paplito po pasaulį. Tačiau toliau šis faktas apauga daugybe interpretacijų. Viena jų tokia, kad koronavirusą sukėlė naujos kartos 5G mobiliojo ryšio technologija.
„Esame pastebėję: kaip nauja savaitė, taip tomis pačiomis temomis paskleidžiama vis kažkas naujo. Pastebime ir tai, kad tie patys asmenys, bėgant laikui, viešojoje erdvėje tuos pačius įvykius aiškina vis kitaip. Negali atsistebėti tas istorijas kuriančių žmonių išradingumu“, – kalbėjo E. Lastauskas.

Populiariausios temos – virusas ir 5G

Panašius dalykus pastebėjo ir portalo Demaskuok.lt specialistai, atlikę tyrimą apie nuo karantino pradžios Lietuvos visuomenėje sklidusias pagrindines melagienas.
Tyrimui buvo pasirinkta 12 vaizdo įrašų, sausio–balandžio mėnesiais patalpintų 7 „YouTube“ kanaluose.
Analizė atskleidė dvi pagrindines vaizdo įrašų temas: COVID-19 pandemija ir 5G tinklo plėtra bei tariamas ryšys tarp jų. Šioms temoms plėtoti buvo pasitelkiami tokie naratyvai: koronavirusas yra dirbtinai sukurtas laboratorijoje; COVID-19 pandemija yra galingų politinių ir ekonominių jėgų iš anksto suplanuotas bei dirbtinai paskatintas procesas – siekiama suardyti dabartinę pasaulio tvarką; koronavirusas nėra toks pavojingas, o COVID-19 pandemija iš tiesų neegzistuoja – ji tėra žiniasklaidos sąmokslas; tikroji tiesa apie koronavirusą yra slepiama nuo žmonių; 5G tinklas yra kenksmingas žmogaus sveikatai, todėl koronaviruso protrūkis ir 5G tinklo plėtra yra tiesiogiai susiję.
Nepaisant to, kad vienos sąmokslo teorijos prieštarauja kitoms, jas platino tie patys asmenys, kartais jas aptardami viename ir tame pačiame vaizdo įraše. Čia pasirodantys teiginiai varijuoja nuo sunkiai patikrinamų – tokių, kuriuos patvirtinti ar paneigti reikia gilių medicinos, fizikos ar kitos srities žinių, iki atsitiktinių ir absurdiškų.

Žinoti geriau nei nežinoti

Pasak Strateginės komunikacijos departamento specialisto T. Čeponio, bene didžiausia problema buvo ta, kad Kinija kurį laiką slėpė informaciją apie naująjį koronavirusą.
Bandymai nuslėpti atnešė nuostolių ir ekonomine, ir emocine prasmėmis. Kai žinai, gali pasiruošti – iš anksto apsirūpinti apsaugos priemonėmis, kurios ne kriziniu laikotarpiu kainuoja pigiau. Gali apmokyti medicinos personalą, pasirengti susirgusių žmonių gydymui.
Jei apie Kinijoje išplitusį virusą pasaulis būtų buvęs informuotas anksčiau, propagandos, dezinformacijos antplūdžiui bent iš dalies būtų buvę galima pasiruošti iš anksto.
„Visi prisimename, kad koronaviruso krizės pradžioje daug iš užsienio į Lietuvą grįžtančių žmonių buvo užstrigę prie Lenkijos sienos. Normalu, kad žmonės piktinosi dėl to, kad ne viskas vyko sklandžiai. Tačiau, kalbant apie propagandą, priešiškai nusiteikusi Rusijos federacija netruko panaudoti to dezinformacijos sklaidai apie tai, kad neva neveikia ES ir NATO“, – apie dezinformacijos kryptis ir naratyvus kalbėjo lektorius ir pridūrė, kad su tuo, kas vyksta mūsų šalyje, susiduria ir kitos valstybės.

Net nebebandoma slapukauti

Pasak T. Čepanonio, melagienų, misinformacijos skleidėjų tikslai yra skirtingi. Tačiau Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos specialistų viena iš užduočių yra išsiaiškinti, kada vienokia ar kitokia klaidinanti žinia atsirado ir ėmė plisti, atsekti, kuri žinia yra pirmoji arba „motininė“.
Beje, koronaviruso pandemijos metu ta užduotis – atsekti – yra palengvėjusi.
„Tam tikros sąmokslo teorijos, kurias akivaizdžiai galime priskirti prie Vakarų, NATO, ES silpninimo, pasitikėjimo tarp partnerių mažinimo, skaldymo, pastaruoju metu net nebėra maskuojamos. Anksčiau jas buvo bandoma transliuoti, pasinaudojant atsargos pareigūnais, mažiau žinomais mokslininkais, buvo stengiamasi nediskredituoti tam tikrų sklaidos kanalų. Dabar to nebėra – sąmokslai transliuojami žiūrimiausiu laiku, oficialiuose kanaluose. Istorijas pasakoja visuomenei gerai žinomi žmonės“, – apie informacines grėsmes iš Rusijos pusės kalbėjo Lietuvos kariuomenės specialistas.

Patarimas: būti kritiškiems

Kaip mes, piliečiai, galėtume užkirsti kelią dezinformacijai?
Pasak E. Lastausko, šiuolaikiniame informaciniame amžiuje žmogus negali sustoti tobulėti. Iš aktyvių Lietuvos piliečių tikimasi, kad jie supras, kokiu laikotarpiu gyvena, – kaip yra bandoma manipuliuoti valstybės piliečiais, kas tai daro.
Vis tik pirmasis ir bene pagrindinis būdas užkirsti kelią dezinformacijai – informacijos šaltinių tikrinimas, kritiškumas tam, ką perskaitome, domėjimasis tais žmonėmis, kurių vardu informacija yra skelbiama.

Reikia kelti klausimus

Įtaigiai sukurtos ir įvairiuose tinklalapiuose publikuojamos melagienos, sąmokslo teorijos sulaukia labai daug peržiūrų. Kiekviena peržiūra, kiekvienas pasidalijimas tų melagienų kūrėjams bei skleidėjams neša pinigus. Todėl nebūtinai visa tai kuria priešiškai nusiteikusios valstybės. Visuomenę klaidinančias istorijas gali kurti ir pavieniai asmenys, organizacijos, siekiančios paprasčiausiai pasipelnyti.
„Jei vaizdžiau pasakius ir informaciją palyginus su maistu, tai dabar dažnas pilietis pratinasi nebepirkti visko iš eilės ir nebevalgyti visko, kas padėta ant stalo.
Panašus principas naudotinas ir informacijai. Jos dabar pilna – kiekvienam skoniui, pagal kiekvieno įsitikinimus, su visokiais „skonio stiprikliais“. Tai kiekvienas, manau, pirmiausia turėtų pats pagalvoti: ar man reikia tos informacijos, ar aš ją turėčiau skaityti, žiūrėti, klausytis ir aptarinėti“, – apibendrino E. Lastauskas.

Loreta BUTKUTĖ

2 Atsakymai į “Visuomenė mokosi „dozuoti“ informaciją”

 1. ateistas parašė:

  MAŽEIKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

  POSĖDŽIO PROTOKOLAS

  2020-04-30 Nr. T12-4

  Mažeikiai

  21. ugdymo programas, nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimas.

  Pranešėjas Švietimo, SVARSTYTA. Mokesčio už vaikų išlaikymą ugdymo įstaigose, įgyvendinančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus pristatė sprendimo projektą.

  Balsuota: už-25 (Paulius Auryla, Nerijus Baužys, Sigutė Bernotienė, Viktoras Bugnevičius, Česlovas Čyžas, Virginija Eidimtienė, Genoveita Gricienė, Odeta Jasmontienė, Laurynas Jonauskas, Jonas Jurkus, Ona Kelpšienė, Vidmantas Macevičius, Irena Macijauskienė, Rūta Matulaitienė, Paulius Pocevičius, Lina Rimkienė, Virginijus Sungaila, Jonas Strazdauskas, Zita Šaulienė, Milda Šukienė, Antanas Tenys, Pranas Trakinis, Andriejus Virkutis, Deivydas Vyniautas, Jonas Žičkus).

  NUSPRĘSTA. Priimti sprendimą pagal pateiktą sprendimo projektą.

  2020-05-29 Tarybos posėdyje už tą patį klausimą nurodyti tarybos nariai taip pat balsavo – ,, už” plius tarybos narys Vytautas Visminas.

  V.Sungaila už tą patį klausimą du kartus balsavo – ,,už” .

 2. tikintis parašė:

  PASIDALINKITE PASIDALINKITE PASIDALINKITE

  MIELI TĖVELIAI

  Mažeikių rajono tarybos sprendimai tampa šiukšlėmis, nes iš jų yra išimami punktai, kurie yra svarbūs Jums ir Jūsų vaikams. Kadangi rajono politiniai viršūnei ir daugumai tarybos narių yra nusipjauti į Mažeikiškius, kas yra labai gaila…
  Aš kažkaip nesuprantu švietimo skyriaus vedėjo veiksmų. Žmogui turbūt atrodo, kad jis pavažinėjo po Vidurinę Aziją ir grįžęs į Lietuvą gali elgtis kaip tik nori. Dėl šio veikėjo ir visos valdžios viršūnės reikės imtis pačių rimčiausių teisinių veiksmų, kad tokie grubūs pažeidimai nepasikartotų.
  Dėl 11 eurų mokesčio, su Jūsų pagalba kovosiu kiek leis jėgos. Birželio pabaigoje teiksiu tarybai sprendimo projektą, kad vasara , kai vaikai nelanko darželio iš jų tėvų nebūtų imamas mokestis…
  Štai koks buvo priimtas sprendimas:

  2019 m. spalio 25 d. Mažeikių rajono savivaldybės taryba sprendimu Nr. T1-302 patvirtino ,,Mokesčio už vaikų išlaikymą savivaldybės ugdymo įstaigose, įgyvendinančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, nustatymo tvarkos aprašas”

  Šiame sprendime buvo taip: 8. Mokestis už vaiko maitinimą ir ugdymo aplinkos išlaikymą neskaičiuojamas jeigu:

  8.2. vaikas nelanko Ugdymo įstaigos vasaros laikotarpiu (birželio – rugpjūčio mėn.) 1 mėnesį ir ilgiau;

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*