Laikrodžius sukiosime dar penkerius metus

 

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Šalies valdžia pražiopsojo galimybę peržiūrėti klausimą dėl vasaros ir žiemos laiko atšaukimo. Ir nors dabar bus bandoma aiškintis, kas dėl to kaltas, ateinančius penkerius metus pokyčių nebus – laikrodžių rodykles sukiosime ir toliau.
Psichiatrijos specialistas mažeikiškis teigia: kad prisitaikytų prie tokio laiko „pokyčio“, daugelis žmonių sugaišta iki trijų savaičių.

Laikrodžiai sukiojami jau seniai

Lietuvoje vasaros laikas, kuomet paskutinį kovo sekmadienį laikrodžiai pasukami valandą į priekį, įvestas nuo 2003 metų. Spalio paskutinį sekmadienį vasaros laikas atšaukiamas ir laikrodžių rodyklės pasukamos valandą atgal.
Pirmoji Europos Sąjungos direktyva, numačiusi bendrą vasaros laiko taikymo pradžią, buvo priimta 1980 metais. Vasaros laiko pabaigos data – paskutinis spalio sekmadienis – nustatyta prieš dvidešimt metų, įsigaliojus kitai direktyvai.
ES direktyva, numatanti šalių gyvenimą pagal vasaros ir žiemos laiką, galioja neribotai, tačiau yra peržiūrima kas 5 metus. Taigi 2016-ieji galėjo tapti pokyčių metais – kai šalyje liktų tik vienas laikas – kas ir buvo žadėta Lietuvos gyventojams.
Sprendžiant pagal kasmet kylančią „sezoninių“ diskusijų bangą bei išsakomas nuomones, šalies piliečiai labiau norėtų nebegyventi dukart per metus keičiamo laiko ritmu.

Neparuošė „namų darbų“

Seimo Sveikatos reikalų komiteto inicijuotu nutarimu pernai Vyriausybei buvo pasiūlyta atlikti šios ES Direktyvos nuostatų poveikio analizę sveikatos, energetikos, transporto, aplinkos, turizmo, žemės ūkio sritims. Taip pat buvo nutarta apklausti šalies gyventojus, kokia jų nuomonė dėl vasaros laiko taikymo.
Į tokį nutarimą niekas neatsižvelgė – Vyriausybė darbų neinicijavo, poveikio analizės bei gyventojų apklausos niekas neatliko ir į Europos Komisiją (EK) nesikreipė.
EK, praėjusią savaitę peržiūrėjusi direktyvą dėl vasaros ir žiemos laiko taikymo, laikrodžio sukiojimą paliko galioti dar 5 metams. Sprendimas pagrįstas tuo, kad nė viena valstybė narė nesikreipė į EK pageidaudama savarankiškai spręsti vasaros laiko taikymą savo teritorijoje.

Išderinamas ritmas

Paskutinį kartą gyventojų nuomonių apklausa dėl sezoninio laiko buvo atlikta prieš ketverius metus. Tuokart daugiau nei pusė apklaustųjų pasisakė prieš laikrodžių sukiojimą.
Teigiamų aspektų nemato ir Mažeikių ligoninės Psichiatrijos skyriaus vedėjas Darius Ereminas. Medikas „Santarvei“ pasakojo apie mokslininkų atliktus tyrimus.

Plačiau skaitykite antradienio laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto