- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Latvijoje kilusio durpyno gaisro pasekmės – ir Mažeikiuose

Gaisras Valdgalės apylinkėse Talsų savivaldybėje. Nuotr. iš Lietuvos kariuomenės archyvo

Vakarų Latvijoje jau kelinta diena gesinamas didelis miško ir durpyno gaisras. Už 130 kilometrų kilusio gaisro pasekmės jaučiamos ne tik Mažeikiuose, bet ir kitose Žemaitijos vietovėse.
Socialiniai tinklai mirga nuo gyventojų pastebėjimų, jie bando rasti atsakymą, kas nutiko, kodėl mieste jaučiama degėsių smarvė. Tokia pati situacija ne tik Mažeikiuose, bet ir Telšiuose, kitose Žemaitijos vietovėse.

Pasigedo informacijos

Oficialios informacijos iš ryto neskelbė nė viena rajono tarnyba, Savivaldybė.
„Santarvė“ susisiekė su Mažeikių aplinkos apsaugos agentūra. Vyriausiasis specialistas Steponas Margalikas informavo, kad pasikeitė vėjo kryptis ir dėl to pajutome degančio durpyno smarvę.
Pašnekovas teigė, kad aplinkosaugininkai sulaukia nemažai gyventojų skambučių. Žmonės klausia: kas nutiko, kaip jie turėtų elgtis.
S. Margaliko teigimu, gyventojus apie tai turėtų informuoti specialiosios tarnybos, civilinės saugos specialistai.

Situacija nepavojinga

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras taip pat nuo pat penktadienio ryto sulaukė gyventojų skambučių. Biuro direktorius Aistis Jankūnas „Santarvei“ teigė, kad šis biuras neatlieka tyrimą, tad skambinusius žmones, norinčius išsiaiškinti, kodėl jaučiama smarvė, nukreipė į Visuomenės sveikatos centrą.
Visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistė Vida Šakienė nuramino gyventojus – sveikatai pavojaus kol kas nėra.
„Situacija nemaloni, bet nepavojinga. Oro taršos nėra, tik tiek, kad užuodžiame“, – kalbėjo pašnekovė.
Kad geriau jaustumėmės, ramiai išsimiegotumėme, specialistė patarė užsidaryti langus – į namus neįsileisti to kvapo.

Pateikė patarimų

Gyventojams skundžiantis dėl Mažeikių mieste jaučiamo kvapo, Mažeikių visuomenės sveikatos biuras savo tinklalapyje suskubo pateikti rekomendacijas, kaip elgtis esant padidėjusiai miesto aplinkos oro taršai.
Pastebėta, kad oro taršai jautriausi yra vaikai, nėščios moterys, vyresnio amžiaus žmonės, taip pat sergantieji lėtinėmis kvėpavimo ir kraujotakos sistemos ligomis, todėl jie esant padidėjus oro taršai turėtų pasilikti namuose.
Vaikų lopšeliuose-darželiuose rekomenduojama laikyti uždarus langus, atsisakyti žaidimų lauke.
Prie žemės paviršiaus teršalų koncentracija didžiausia. Būtina atsisakyti sportinių užsiėmimų lauke, pasivaikščiojimų su mažamečiais vaikais. Geriau eiti į parkus, miškelius, atokiau nuo judrių gatvių, pramoninių rajonų.
Sergantiesiems lėtinėmis ligomis reikėtų pasirūpinti vaistų atsargomis, saugoti kvėpavimo takus, pridengiant juos kauke.
Namuose ir darbo vietose patariama neatidarinėti orlaidžių, langų. Patalpoms vėdinti rekomenduojama naudoti oro kondicionierius su filtrais.
Prieš vėdinant patalpas, langus ar orlaides patariama uždengti drėgnu audiniu, važiuojant automobiliu, sandariai uždaryti langus.