A. Paulauskas siūlo svarstyti galimybę palikti šauktinių kariuomenę ilgiau negu 5 metams

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas siūlo svarstyti galimybę įteisinti šauktinių kariuomenę ilgiau negu penkeriems metams, gal net ir visam laikui.
Tokią mintį jis išsakė Seime surengtoje diskusijoje Lietuvos užsienio, saugumo ir gynybos politikos klausimais.
„Kiekvienais metais Seimas įstatymu turės tvirtinti šauktinių karių skaičių, tuo galima daug spekuliuoti, ir todėl ryžtas turi likti ir, manau, ilgiau negu 5 metams. Spręskime, ar tik 5 metus mums reikia šauktinių? Kaip NSGK pirmininkas galiu pasakyti, kad reikia ilgiau, gal net visam laikui. Taigi siūlau pradėti diskusiją, kokios kariuomenės mums reikia, ir tokią diskusiją rudenį reikėtų organizuoti“, – iš Seimo tribūnos sakė A. Paulauskas.
Jo nuomone, reikėtų įvesti karinio patriotinio ugdymo pamokas mokyklose, taip pat stiprinti mūsų žvalgybos institucijų pajėgumus. „Ypač mes matome Rusijos intensyvų karinės galios demonstravimą, pasireiškiantį ne tik dėl didelio masto pratybų, ypač čia šalia Lietuvos – Karaliaučiuje, bet ir taip pat ir šios srities tikslinį militarizavimą“, – sakė NSGK pirmininkas.
Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius irgi mano, kad šauktinių sistema turi būti sugrąžinta ne 5 metams, o visam laikui ir dėl to partijos turėtų susitarti.
„Būkime realistais – po 5 metų karinės grėsmės Lietuvai nebus sumažėję. Gali būti priešingai, tik padidėję. Todėl neapgaudinėkime nei savęs, nei žmonių – ir po 5 metų Lietuvai reikės šauktinių kariuomenės tam, kad turėtume pakankamai didelį ir tinkamai parengtą kariuomenės rezervą. Todėl jau dabar partijos turi susitarti, kad visuotinė šauktinių sistema yra sugrąžinta ne 5 metams, o visam laikui“, – dalyvaudamas diskusijoje sakė A. Kubilius.
Jo nuomone, šiandien svarbiausia yra tinkamai pasirūpinti pakankamu kariniu gynybiniu pajėgumu. „Tam reikia kelių dalykų, – pirma, jeigu išlaikytume tokius pat gynybos finansavimo didinimo tempus, kokius visi kartu su Vyriausybe realizavome per pastaruosius keletą metų, galėtume pasiekti, kad 2 proc. nuo BVP krašto gynybai būtų skiriami ne 2020 metais, o jau 2018 metais. Mes tam pritartume“, – sakė Seimo opozicijos lyderis A. Kubilius.
Kalbėdami iš Seimo tribūnos, grėsmes nacionaliniam saugumui aptarė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktorius Alvydas Šiuparis. Savo nuomonę išdėstė ir frakcijų atstovai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video