Aistros robinzoniškoms kelionėms neužgesino nė maliarija

Kretingiškių Navasaičių šeima – šešiasdešimt devynerių Petras, jo sūnus Tomas ir marti Irutė – savo santaupas ir laisvalaikį skiria kelionėms po egzotiškas pasaulio vietoves. Jie pabuvojo Madagaskaro saloje, Amazonės džiunglėse. Kad būtų pigiau, kelionių maršrutus jie susidaro patys, atsisakydami turizmo agentūrų paslaugų. Būtina kelionių sąlyga – vandenynas, mat tėvas su sūnumi yra ir aistringi baidarininkai bei buriuotojai.
SU BAIDARE – PUSŠIMTIS METŲ
Navasaičiai vieningai tvirtino, jog jiems svarbiausia yra pamatyti gamtą ir paprastų žmonių gyvenimą. Todėl jie nesirenka poilsio prabangiuose viešbučiuose. Dažniausiai miega palapinėse, maistą perka turguose ir gamina patys. Maudosi vandenynuose. Keliauja išsinuomotu transportu.
Todėl kelionės jiems atsieina keliskart pigiau, negu siūlo turistinės agentūros.
Keliautojai prieš pusmetį internete pradeda ieškoti, kokios šalies avialinijomis skristi yra pigiausia. Be to, jie įžvelgia, kur keliauti yra palankiausios sąlygos. Kuo neturtingesnė šalis, tuo kelionė yra pigesnė ir egzotiškesnė.
„Tarkim, šiemet būtų naudinga vykti į Tailandą, nes po stichijos stipriai sumažėjo turistų ir krito kainos“, – P.Navasaitis tikino, jog reikia pasukti galvą, kol atrandi tinkamą kelionės variantą.
Pasak I.Navasaitienės, jų kelionių potyrius lemia ir dalinis polinkis į avantiūrą: „Išsiruošę į kelionę, neįžvelgiame rizikos. Tik sugrįžę pagalvojame, kas galėjo nutikti, kokie pavojai grėsė“.
Po kelionės į Brazilijos džiungles, jau grįžus į Lietuvą paaiškėjo, kad Irena ir Petras susirgo maliarija. Po dvi savaites trukusio gydymo P. Navasaičiui liga atsikartojo. Tačiau net tokie ekstremalūs išbandymai aistruolių nė kiek neatbaidė nuo tolesnės pažinties su egzotiškomis šalimis.
„Vis tiek keliausim, tik būsim atsargesni. Kiti žmonės nevertina Lietuvos nepriklausomybės, o mums per ją atsivėrė keliai. Sugrįžęs pajauti, kaip gera gyventi Lietuvoje“, – tikino kelionių mėgėjai – medikai Petras ir Tomas bei pedagogė Irutė. Navasaičiai prisipažino, jog jau kuria būsimų kelionių planus.
Petras Navasaitis su baidare ir kelionės krepšiu yra išmaišęs pusę pasaulio: pabuvojo Pietų Afrikoje, Kosta Rikoje, Indijoje, Kanarų salose. „Su baidare nesiskiriu jau 50 metų. Išplaukiotos kone visos Sibiro upės“, – prisipažino respublikos baidarių čempionato senjoras P.Navasaitis.

PASIJUTO ANIMACINIO
FILMO HEROJAIS
Neišdildomą įspūdį kretingiškiams paliko Madagaskaro sala, prigludusi prie pietinės Afrikos, kur jie praleido tris savaites. „Ten nėra jokios civilizacijos. Žmonės gyvena molinėse trobose ir begaliniame skurde. Į miestus vyksta prancūzų turistai, o po salą keliauja tik biologai, geologai, zoologai. Mes pervažiavome vieninteliu saloje keliu, apie 1200 km iš šiaurės į pietus“, – pasakojo keliautojai.
Sustoję pakelėje prie pirmo baobabo, kretingiškiai pasijuto lyg bonifacijai iš vaikiško filmuko. „Pamatę mašiną ir baltus žmones, iš kaimo mūsų link tekini bėgo vaikai, kūdikiais nešinos moterys. Pusnuogius vaikus bandėme vaišinti saldainiais, bet neįmanoma – jų apspito vis gausėjantis būrys. Apiplyšusios moterys prašė rūbų“, – apie varganą salos gyventojų buitį pasakojo I.Navasaitienė. Vietiniai jiems siūlė pirkti vaiką, už kurį prašė maždaug šimto litų.
Jie nematė saloje senų žmonių, o didžiuma jaunųjų buvo bedančiai.
Kretingiškiai buriavo vandenyno pakrantėse, tuo suteikdami vietiniams nematytų reginių ir ovacijų.
Madagaskaro vertybė – unikali, civilizacijos nenuniokota gamta: laisvėje gyvenantys lemūrai, chameleonai, eukalipto, kamparo, kaučiuko medžiai, labai brangus medis – polisanderis, iš kurio gaminami muzikos instrumentai.

AMAZONĖJE GAUDĖ
PIRANIJAS IR KROKODILUS
Brazilijoje keliautojai pasikliovė vedliais, kurie juos plukdė Amazonės upe. „Apsistodavome turistams įrengtose baržose. Miegodavome hamakuose, ant jų maišai – nuo mašalų. Man vedlys leido miegoti ir ant žemės, bet kai ryte netoliese pamačiau pusantro metro gyvatę, pasidarė nejauku, – įspūdžiais pasidalijo P.Navasaitis. – Vieną naktį plaukėme gaudyti krokodilų. Buvo surengta piranijų žvejyba. Dieną braunantis per džiungles vedliai mačetėmis kapojo lianas“.
Pašnekovai sakė negalėję apsiprasti su nakties garsais, kai paukščiai cypia, klykia, riaumoja lyg karvės. Naktį augmenija skleidžia fosforo šviesą palei žiedų ir lapų kontūrus. Jonvabaliai trenkia kumščio dydžio elektros iškrova.
Kretingiškiai išnuomotais opeliais brovėsi ir per Brazilijos smėlynus spalvotų Džerikokuaros uolų link. Dykumoje buksuojant ratams, vietiniai žmonės nuleido iš padangų orą, kad mašina prasikastų per smėlį. Neįprasti įspūdžiai žavi, užburia, pasimiršta visi nepatogumai ir nesusipratimai, kurių, keliauninkų prisipažinimu, būna apstu. Bet noras pamatyti yra stipresnis už juos.
„Tėvukas kiekvienai kelionei yra sudaręs daiktų sąrašą – vienokį keliaujant į pietus, kitokį – su baidarėmis, burlentėmis ar jėgos aitvarais. Tačiau „auksinis“ jo lauknešėlis, be kurio neapsieina kiekvienoje kelionėje – kilogramas lašinių, fermentinio sūrio, riestainių ir kepalas „Rugelio“ duonos“, – sakė marti Irutė.
Irena BENIUŠIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*