Gyvenimas miško apsuptyje, šalia elnių

Patyrio kaime, Rietavo savivaldybėje įsikūrusiems Aurikai ir Alvydui Alunderiams kasdien į darbą uostamiestyje tenka riedėti 42 km. Ir tokia pat kelionė namo. Klaipėdos rajono paribyje, miško apsuptyje, už kilometro nuo Kapstato ežero įsigyti sodybą grynakraujus klaipėdiškius paakino įspūdinga gamta. Aplinkos gražinimas, rūpestis užveistu elnynu jiems teikia dvasios atgaivą.

Miestiečių atradimai

AB „Pieno žvaigždės“ ledų verslo vadovu dirbantis Alvydas ir ŽŪB „Bariūnai“ Klaipėdos regiono vadybininkė Aurika Alunderiai tvirtino, kad atokų vienkiemį miškų apsuptyje išsirinkę norėdami po darbo atsikvėpti vienumoje. Tačiau grįžus namo, jų laukia nelengvas fizinis darbas, iki tol nepažintas miestiečių. „Mes net senelių kaime neturėjome“, šypsojosi Aurika. Dabar gi jie valdo apie 10 hektarų žemės ir miško.
Prieš 4 metus įsigiję sodybą, kurios šeimininkai, dori kaimo žmonės, visą gyvenimą laikė gyvulius, šienavo pievas, augino daržoves. Naujakuriai Alunderiai erdvią teritoriją aplink sodybą pavertė jaukia poilsio zona. Vietoj daržų ir pievų žaliuoja tvarkinga veja, kurią pagyvina dekoratyvinis vėjo malūnas, sūpuoklės, senovę primenantys buities rakandai. Ir akį glostantys gėlynėliai, „įrėmintos“ braškių lysvelės.
Prie rekonstruotos trobos, dabar savo architektūra primenančios Klaipėdos krašto pastatą, raitosi tvenkinys su žydinčiomis vandens lelijomis. Jame plaukioja kilograminiai karpiai, lydekos, eršketai ir kitokios žuvys, kurias, pasak Aurikos, meškere pagavęs vyras pabučiuoja ir vėl paleidžia.
„Kiek reikėjo dirbti, kol sodybos aplinką pakeitėme pagal save, neslėpė Aurika Alunderienė. – Miške iš po medžių šiukšles reikėjo iškuopti – neįsivaizdavome, kad tiek darbo bus.“ Jis nesibaigęs ir dabar. Tačiau, moters teigimu, vyras net atostogauti nenorįs į užsienį važiuoti – jam malonumas čia tvarkytis.

Vieni grožisi, kiti žudo

Tarp miškų apsigyvenę Alunderiai sulaukė nekviestų, bet mielų „svečių“. „Pirmiausia prisijaukinome stirnaitę, kuri atšuoliuodavo į sodybą pasilepinti vaišėmis – daržovėmis. Atsliūkindavo ir lapė, pasakojo Aurika. – Tačiau šiuos žvėrelius mūsų valdose nušovė medžiotojai. Nieko nepadarysi – vieni sutverti žudyti, kiti grožėtis gyvūnais.“
Dabar prie Alunderių namų ošiančiame miške, aptvare, ganosi pulkelis Dovydo elnių. Šiems augintiniams jie paskyrė 7 ha pievų ir miško. Dar pusantro hektaro išsinuomojo, kad gyvūnai turėtų kur bėgioti.
Praėjusį rudenį Estijos zoologijos sode Alunderiai nusipirko 5 Dovydo elnius – 4 pateles ir patiną. Šiemet susilaukė prieauglio – dviejų elniukų. „Dovydo elniai, nykstantys gyvūnai, įrašyti į Raudonąją knygą, juos žudyti draudžiama, pasakojo Alvydas. – Praėjusio amžiaus pradžioje į Europą iš Kinijos juos parsivežė vienuolis Dovydas. Lietuvoje jų gali būti apie 30.“
Aurika pridūrė, kad nenorėję auginti pramoninių – nei tauriųjų, nei dėmėtųjų elnių, nors auginantiems Dovydo elnius net Europos Sąjungos išmokų nemoka. „Mums ne pinigai svarbu, šyptelėjo pašnekovė. – Elniams išleistų pinigų mes nesusigrąžinsime – iš jų jokio pelno. Kai kas mums sako, kad geriau džipą būtume nusipirkę.“
Alunderiai per porą savaičių prisijaukino savo augintinius: priėję elniai iš rankų ėda morkas, obuolius ir kitokius gardumynus. „Vakare abu su vyru čia ateiname gerti kavos. Šalia atsigula elniai – jie jaučia ramybę,“ – kalbėjo Aurika.
Alunderiai planuoja plėsti savo elnyną. Rudenį parsivešią baltųjų elnių porelę, o vėliau labai retos nykštukinių veislės. „Mes norime auginti gyvūnus, kuriems nereikia pastogės ir nuolatinės priežiūros. Juk elniai maitinasi tuo, ką randa miške – žole, medžių lapais. Bet mes jiems paruošiame šieno, duodame grūdų“, pasakojo pašnekovė.
Sodybos šeimininkai žada nuo elnių likusią miško dalį sutvarkyti ir paversti parkeliu. Jie prisiminė, kaip senbuviai, visą gyvenimą besiverčiantys žemės ūkiu, iš pradžių negalėję atsistebėti šių gyvenimo būdu. „Kaimo žmonės negalėjo suprasti, kodėl mes nei bulvių, nei pomidorų neauginame, šypsodamasi kalbėjo Aurika. – Vienas kaimynas net atsisakė mums, „asfaltiniams“, žolę nupjauti.“
Tačiau dabar su šiais žmonėmis sieja šilta bendrystė. Kaimynai su vaikais atvyksta pasižiūrėti elnių, nešini maišais morkų, kopūstų, obuolių. „O mums atneša savo užaugintų pomidorų, juokėsi Aurika. – Myliu visus žmones, kurie manęs neatstumia.“

Palikti prisiminimą

Tačiau Alunderiai negali susitaikyti su šios vietovės administraciniu suskirstymu. „Patyrio kaime esanti jų sodyba, besiribojanti su Endriejavo seniūnija Klaipėdos rajone, priklauso Rietavo savivaldybei, o kita dalis – Endriejavo seniūnijai“, sakė Endriejavo seniūnė Laimutė Šunokienė.
Jos teigimu, 1991 m. pradėjus tvarkyti žemės nuosavybės grąžinimo dokumentus, paaiškėjo, jog kairiojoje Žemaičių plento dalyje esančios 4 sodybos priklauso Rietavo savivaldybei. „Tačiau gyventojai savo gyvenamąją vietą tebėra deklaravę mūsų seniūnijoje, kalbėjo seniūnė. – Rietaviškiams valdininkams irgi keista, kad dalis Patyrio kaimo esanti jų valdose.“
„Mūsų miškas priklauso Rietavui, žemė – Plungei, namų valda – Telšiams, o mes – Endriejavo seniūnijos bendruomenei, kalbėjo Alunderiai. – Mus šiltai priėmė bendruomenė, esanti už poros kilometrų“.
Alvydas – sportininkas mėgėjas: futbolininkas, krepšininkas, tinklininkas. Seniūnė L.Šunokienė džiaugėsi, kad jis dalyvauja Endriejavo krepšinio veteranų , o taip pat futbolo komandose, rajono varžybose gindamas Endriejavo garbę. Aurika prisiminė, jog kartą ne tik vyras su sūnumi dalyvavo ralio varžybose ant Kapstato ledo, bet ir pati susigundė.
„Mes negalime atsidžiaugti gyvenimu čia. Tai rojus, nors kai kurie giminaičiai, pažįstami stebisi, kaip mes, anot jų, galime gyventi šiose „džiunglėse“, juokėsi Aurika. – Mes nesame pinigų vergai. Mes gyvename taip, kaip mums atrodo teisinga. Mums svarbu po savęs palikti prisiminimą – gražiai sutvarkytą sodybą.“
Virginija LAPIENĖ
A.VALAIČIO nuotr. Alvydas ir Aurika Alunderiai seną sodybą pavertė grožio sala.
Aurika Alunderienė elnius palepina gardumynais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*