Jaunystė skirta ne tam, kad ją praleistum vien prie knygų

Praėjusį ketvirtadienį Nacionalinis egzaminų centras baigė skelbti valstybinių brandos egzaminų rezultatus. 48468 Lietuvos abiturientai laikė 97929 valstybinius brandos egzaminus. Iš jų 4664 egzaminai neįskaityti. Telšių rajono vidurinėse mokyklose valstybinius egzaminus laikė 748 moksleiviai. Geriausiai sekėsi telšiškei Orintai Gaučytei. Trys jos laikyti egzaminai įvertinti aukščiausiais balais.
EGZAMINŲ REZULTATAI
TELŠIUOSE
Nuo gegužės 18 iki birželio 18 d. Lietuvos abiturientai laikė brandos egzaminus. Telšiškiai, kaip ir visi šalies abiturientai, be privalomojo gimtosios kalbos (testas ir teksto interpretacija) egzamino, patys galėjo rinktis, kokius ir kokiu lygiu (mokykliniu ar valstybiniu) kitus egzaminus laikyti: matematikos, biologijos, chemijos, fizikos, istorijos ar užsienio kalbų. Kiek mažiau buvo laikančiųjų mokyklinius dailės, muzikos, informacinių technologijų ar geografijos egzaminus.
Telšių r. savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyr. specialistė Irena Petrauskienė, lygindama Telšių r. abiturientų egzaminų rezultatus su bendru Lietuvos vidurkiu, teigė, kad telšiškiams laikyti matematikos egzaminą sekėsi gana neblogai.
„Žiniasklaida paskelbė, jog šio egzamino neišlaikė kas penktas respublikos moksleivis (apie 20 proc.), tuo tarpu Telšiuose situacija – kur kas geresnė. Valstybinio matematikos egzamino neišlaikė 18,7 proc. visų jį laikiusiųjų“, – informavo I. Petrauskienė.
Pasirodo, jog telšiškiai yra pakankamai stiprūs biologai ir chemikai. Lietuvos mastu biologijos egzamino neišlaikė 5,3 proc. abiturientų, Telšių r. – 1,9 proc. Per chemijos egzaminą nesėkmė lydėjo 1,7 proc. šalies dvyliktokų, o Telšiuose tokių visai nebuvo.
Anot I. Petrauskienės, sunku lyginti praėjusių ir šių metų egzaminų rezultatus, tačiau galima teigti, kad didelių pokyčių nėra. Švietimo skyriaus vyr. specialistė pastebėjo, jog mažėjantis egzaminų neišlaikiusiųjų skaičius byloja apie tai, kad stiprėja mokinių motyvacija renkantis egzaminus. „Moksleiviai jau stengiasi įvertinti savo galimybes, geriau pagalvoja, ar valstybinis egzaminas jiems būtinas“, – sakė I. Petrauskienė.
Neišlaikiusiesiems buvo suteikta galimybė dar kartą laikyti egzaminus per pakartotinę sesiją, tačiau jau tik mokykliniu lygiu. Pakartotinė egzaminų sesija baigėsi liepos 11 d. vokiečių kalbos egzaminu

ĮVERTINIMAS – 3 ŠIMTUKAI
Susumavus egzaminų rezultatus paaiškėjo, jog iš 748 rajono abiturientų geriausiai sekėsi telšiškei Orintai Gaučytei. Ji mokėsi Žemaitės gimnazijos 4 c klasėje. Vos prieš kelias dienas mergina sužinojo džiugią naujieną – lietuvių gimtosios kalbos testas, istorijos ir anglų kalbos egzaminai buvo įvertinti 100 balų. Tokie rezultatai tiek pačiai Orintai, tiek jos artimiesiems buvo maloni staigmena.
„Visada stengiausi mokytis gerai ir ne dėl tėvų, draugų ar mokytojų, o dėl savęs. Man mokytis tikrai nėra kančia. Laikydama egzaminus tikėjausi, kad šimtuką galiu gauti tik iš lietuvių kalbos testo. Jaučiau, jog pakankamai gerai sekėsi ir per kitus egzaminus, tačiau tokių stulbinamų rezultatų nelaukiau“, – tvirtino abiturientė.
Žemaitės gimnazijoje mergina mokėsi nuo 5-os klasės. Nors šalia gyvenamosios vietos buvo dar dvi mokyklos, gimnazija traukė savo praeitimi. „Tėvams persikėlus gyventi į visai kitą miesto pusę, nei yra gimnazija, net nesvarsčiau, kad galbūt reikėtų keisti mokyklą”, – pasakojo Orinta.
Pasak O. Gaučytės, ji mokėsi gerai, tad neabejojo, jog gali puikiai išlaikyti valstybinius egzaminus ir be trukdžių įstoti į aukštąją mokyklą. Nors dar nežinojo visų abitūros egzaminų rezultatų, jau buvo palikusi paraiškas keliose Vilniaus aukštosiose mokyklose. Patrauklios atrodė net 9 specialybės.
Ankstyvą pavasarį apsilankiusi Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Atvirų durų dienoje mergina jau žinojo, kad ši mokykla jai patinka.
„Politikos mokslai jaunam žmogui suteikia ne konkrečią specialybę, bet plečia erudiciją, duoda tam tikrą supratimą apie šalies ir užsienio politiką bei suteikia išsilavinimą. Tačiau dar būtina baigti magistrantūrą su konkretesne specializacija“, – įsitikinusi Orinta.

Į GIMTĄJĮ MIESTĄ NEGRĮŠ
Komunikabili ir daug kuo besidominti O. Gaučytė neapsiriboja vien knygų skaitymu. Mergina mielai klausosi muzikos, žavisi kinu. Ji yra baigusi Muzikos mokyklą, kur mokėsi skambinti fortepijonu. Beje, Orintos širdžiai bei jos natūrai artimų specialybių sąraše buvo ir žurnalistika, teisės studijos, kultūros istorija, antropologija.
Geriausia šių metų Telšių abiturientė mano, kad jaunimui reikia pažinti ir savo, ir kitų kraštų kultūrą, domėtis ne tik mokslais, bet ir dalyvauti visuomeninėje veikloje. Šiuo metu ji su dviem draugėmis ruošiasi įkurtuvėms, mat jau išsinuomojo butą Vilniuje. Kai įsitrauks į studijas, ketina dalyvauti kokios nors studentų organizacijos veikloje.
„Jaunystė skirta ne tam, kad ją praleistum vien prie knygų“, – tvirtino Telšių Žemaitės gimnazistė.
„Ko gero, baigusi mokslus į gimtąjį miestą negrįšiu. Vilniuje yra daug man artimų žmonių, kurie padės įsitvirtinti, rasti tinkamą veiklą, – sakė Orinta. – Manau, kad užaugusiam nedideliame miestelyje žmogui gyvenimas suteikia ne mažiau galimybių siekti karjeros, nei giliai įleidusiam šaknis didmiestyje”.
Jolanta JUOZAPAVIČIENĖ
Roberto NORMANTO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*