Lietuvoje | 2011-11-08 09:26 | Autorius:
Versija spausdinimui

Muzikantas su neblėstančia šypsena veide(0)

„Grosiu, kol šoksit“, yra pažadėjęs Petras Agintas, vienintelis Degučių folkloro ansamblio „Pilutė“ (Šilutės r.) bandonininkas. Šio pažado jis laikėsi ir savo 85 metų sukakties iškilmėse, surengtose Degučių bendruomenės namuose.


Vaitkaičių kaime gimusiam Petrui Agintui gyvenimas išaudė margą, muzikos pripintą gyvenimo juostą, 85 metus vingiavusią Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje, šalia Juodžių piliakalnio. Pastarieji 11 metų prabėgo kartu su Degučių folkloro ansambliu „Pilutė“, kur jis yra vienintelis vyras muzikantas. Dainininkės sakė: „Dėkojame, kad žmona, išleisdama Petruką į „Pilutę“ muzikuoti, niekada nepamiršdavo prisegti jam šypsenos…“
Nuo 12 metų į rankas paėmęs savo tėvo bandoniją, su ja daugiau nebesiskyrė. Pasak Degučių bendruomenės komiteto narės Nijolės Stanelienės, muzika pasirenka ištikimus žmones, aplenkdama perėjūnus. Žemaičių Naumiesčio gerumo namų vadovė Ramutė Šveikauskienė įsitikinusi, kad Petro Aginto pašaukimas – dalyti gerumą, ir šaunusis muzikantas tai visada darąs su šypsena, savo muzika kitus linksmindamas. Jubiliatui ji skyrė eiles apie nuo amžių taikoje greta gyvenusius Vaitkaičių ir Juodžių kaimų gyventojus, linkėdama niekada nepamiršti savo karalienės – bandonijos.


Svarbus ir matomas
„Esate svarbus ir matomas. Pamenu, kai pradėjau dirbti Žemaičių Naumiestyje, norėdamas ką pirkti pirmiausia skubėdavau pas vieną svarbiausių žmonių – buhalterį Petrą Agintą. Išsiaiškinęs, kad yra šlamančių – pas direktorių, leidimo pirkti…
Ir šiandien Petras yra svarbus ir vienas matomiausių įvairiose šventėse, projektuose, net televizijoje. Jis nuolatinis jau daugiau kaip 10 metų vykstančių pavienių muzikantų ir pasakorių varžytuvių dalyvis, o dabar – ir vyriausias dalyvis…
O pamenat, kai sovietmečiu seniūnijos kultūros namuose buvo suburtas bandonininkų ansamblis? Iš keturių jame grojusių buvot vyriausias ir vienintelis šiandien tebegrojantis bandonija“, – prisiminimais dalijosi Žemaičių krašto etnokultūros centro direktorius Valerijonas Krutikovas.
Jis priminė ir kelionę į Liaudies kultūros centro organizuotą koncertą Vilniuje „Groja Šilutės krašto muzikantai“. Tada buvo išleista ir kompaktinė plokštelė „Lietuvių liaudies instrumentinė muzika“, kurioje įrašyta šio krašto muzikantų P. Aginto, S. Gečo ir šviesaus atminimo J. Urbono atliekamų kūrinių. Tais metais P. Agintas šventė 80-metį. Greitai prabėgo penkeri metai, lyg vanduo nutekėjo… „Skaidrus vanduo“, – pritarė pats muzikantas, pirmą kartą ne pats kitus linksminęs, bet sulaukęs dėmesio, pagarbos, sėdėdamas klevo, ąžuolo lapais apkaišytame soste, ant grindų jam buvo patiestas rudens šalnų pakąstų lapų kilimas.
Už Petro Aginto nugaros puikavosi simbolinis sodas su raudonšoniais obuoliais iš jubiliato puoselėjamo sodo, kuriais buvo vaišinami visi šventės dalyviai.

Petro melodijų klausysis ir užsienyje
Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas sveikinimo kalboje minėjo ypatingą Petro Aginto sąžiningumą, darbštumą, džiaugėsi P. Aginto pastatytu namu, gerais žmonėmis užaugintais vaikais, prie jaukaus namų židinio susirenkančiais artimaisiais, muzikanto rankomis sodintą ir puoselėjamą sodą. Seniūnas dar pastebėjo, kad, užgrojus birbynės virtuozui iš Bikavėnų Kazimierui Budriui, jubiliato veide lyg kino juostoje prabėgo visas gyvenimas. Gyvenimas, kuriame ir šiandien tebeskamba muzika.
„Petro Aginto grojimu buvo sužavėti mūsų mokyklos svečiai, „Comenius“ projekto dalyviai iš Turkijos, Ispanijos, Čekijos, Slovėnijos. Petro Aginto atliekamos melodijos skambės ir šiose šalyse“, – priminė Degučių pagrindinės mokyklos direktorius Algimantas Jokšas.
Pirmoji „Pilutės“ kolektyvo vadovė L. Mieliulytė didžiuojasi, kad jos sūnus noriai muzikuoja, mokosi iš garbaus amžiaus jubiliato. Dabartinė kolektyvo vadovė, Žemaičių krašto etnokultūros centro etnografė Adma Baltutienė, jubiliatui dovanodama albumą nuotraukų iš kolektyvo gyvenimo, primena, kad muzikanto šypsenai neliko abejinga net šalies Prezidentė, o jo išmokytus senuosius šokius šoka ne tik „Pilutės“ kolektyvas.
Nemažai prisiminimų sieja ir „Pilutės“ moteris, kurios savo vienintelį muzikantą matė visada pasitempusį, besišypsantį, mandagų, paslaugų.
Šventės dalyviai sužinojo ne tik tai, kad Petras Agintas – vyriausias iš septynių šeimos vaikų – gimė ir augo Vaitkaičių kaime, greta Juodžių piliakalnio. Bandoniją jaunasis Petriukas dažnai virkdydavo kaimo šokiuose. Šokėjai išgirsdavę įvairių melodijų, kurių ilgumą lemdavo Petro seserys: jei nors viena iš penkių muzikanto seserų būdavo šokdinama, muzika liedavosi ilgiausiai. Ir labai trumpai, jei mielosios sesės likdavo stovėti niekieno nepakviestos šokiui…


Svajoja sulaukti martelės
„Duok, Dieve, kiekvienai tokį vyrą, kaip Petras“, – sudėjusi rankas lyg maldai džiaugiasi ponia Grasilda Agintienė. Ji pasakoja tekėti neskubėjusi, o ir Petras ne piemuo buvęs, per gimines susipažino, kai jam buvo 39-eri, ji – 10 metų jaunesnė. Metų skirtumo bendrame gyvenime niekada nepajuto ir dėl savo sprendimo nesigailėjo. Vyras buvo jai labai geras, o kad dažnai vienai tekdavo likti namuose, ji nė kiek nesiskundžia: tegul, kad tik sugeba, groja, kitus linksmina…
Petras Agintas didžiuojasi, kad žmona rūpinasi namų tvarka: kur jis beitų, randa išlygintus, sutvarkytus rūbus, ir dar jam primenama, kad kur bebūdamas pasitikrintų, ar raukšlių nesimato. Vaikai namuose buvo mokomi atsakomybės, net į ketvirtą dešimtį įkopęs sūnus niekada nepamiršta mamai pranešti, kur einąs, kiek užtruksiąs, kada sugrįš.
„Tai žmonos nuopelnas“, – džiaugiasi P. Agintas, nepamiršdamas prisipažinti, su kokia meile jis apkabina savo anūkėlę, kaip su ja žaidžia, kiek daug dėmesio jai skiria. Dar Petras išduoda turįs svajonę – marčios sulaukti.
Laima PUTRIUVIENĖ
Autorės nuotr.
85-metį švenčiantis Petras Agintas pirmą kartą bandoniją į rankas paėmė būdamas dvylikos metų ir nesiskiria su ja iki šiolei.
Degučių kaimo folkloro kolektyvas „Pilutė“
Petras ir Grasilda Agintai savo sodo obuoliais vaišino visus šventės dalyvius.

  • Dalintis
  • Facebook
  • Twitter
Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Nėra komentarų. Būk pirmas parašęs!

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.