Teisme – 1991 metų sausio įvykių byla

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Vilniaus apygardos teismas trečiadienį atvertė 1991 metų sausio įvykių bylą. Tai savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje.

Kaltinimai pareikšti 65 asmenims. Baudžiamojon atsakomybėn patraukti asmenys yra kaltinami dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymo, tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimo, kankinimo ar kitokio nežmoniško elgesio su jais ar jų turto apsaugos pažeidimo, draudžiamos karo atakos, uždraustų karo priemonių naudojimo.
Trečiadienį Vilniaus apygardos teismo posėdžių salė, kurioje nagrinėjama byla, buvo sausakimša, posėdis tiesiogiai transliuojamas internetu. Posėdis prasidėjo nesklandumais – nualpo advokatas Arvydas Milutis, vyras išvežtas į ligoninę. Dėl šios priežasties teismo posėdis buvo trumpam atidėtas.
Šią bylą sudaro 709 tomai dokumentų. Nukentėjusiųjų šioje byloje – beveik 500, liudytojų – apie tūkst. Vien kaltinamasis aktas iš 13 tomų.
Kaltinamuosius gina 65 advokatai.
Bylą patikėta nagrinėti Vilniaus apygardos teismo teisėjams Ainorai Kornelijai Macevičienei, Artūrui Šumskui, Virginijai Pakalnytei-Tamošiūnaitei ir Aivai Survilienei.
Į trečiadienio posėdį neatvyko trys valstybės paskirti gynėjai.
Teisiamųjų posėdžių grafikas yra suplanuotas iki 2016 m. birželio 8 d. Kitų posėdžių datos bus derinamos su proceso dalyviais.
1991 m. sovietų kariniams daliniams bandant užimti Televizijos bokštą, Spaudos rūmus ir Lietuvos radijo bei televizijos pastatą, iš viso žuvo 14 žmonių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*