Teritorijų planavimas turėtų tapti paprastesnis

Detaliuosius planus tvirtins savivaldybės administracijos direktorius, todėl politikai nebegalės kištis detaliai planuojant teritorijas. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Teritorijų planavimas nebebus stabdys statyboms, lengviau atsikvėpti galės ir ketinantys statytis gyvenamąjį namą žmonės, ir statybomis užsiimantys verslininkai, žadama sudaryti patrauklesnes sąlygas investuotojams. Tai numatyta Aplinkos ministerijos parengtose Teritorijų planavimo įstatymo ir su juo susijusių teisės aktų pataisose, kurioms iš esmės pirmadienį pasitarime pritarė Vyriausybė.


Planuos kvartalais

Pagal naująją tvarką nustatoma, kad mažiausias planavimo objektas yra kvartalas, o ne žemės sklypas, todėl detaliaisiais planais numatoma planuoti esamas arba naujai planuojamas miestų ir miestelių dalis, kvartalus, esamus arba naujai planuojamus užstatyti kaimus, jų kvartalus. Savivaldybės planuoti privalės kvartalais, o ne sklypais, kaip šiuo metu, kai vienam sklypui rengiamas detalusis planas. Dėl to tikimasi, kad teritorija bus planuojama ir tvarkoma kompleksiškai. Bus galima lengviau pasikeisti žemės naudojimo būdą – tam pakaks savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimo.
Įstatymo projektu sumažinamas privalomai rengiamų teritorijų planavimo dokumentų skaičius. Atsisakant dalies teritorijų planavimo dokumentų rengimo bus taupomos lėšos, gerinama verslo aplinka ir mažinamos sąlygos korupcijai.


Sumažės išlaidų

Tikimasi, kad priėmus įstatymo pataisas teritorijų planavimo, o kartu ir visas statybos procesas bus daug paprastesnis ir greitesnis. Tai esą pajus ir ketinantys statytis gyvenamąjį namą žmonės, ir statybomis užsiimantys verslininkai. Žadama, kad bus gerokai patrauklesnės sąlygos investuotojams.
Pirmiausia tikimasi, jog sumažės norinčiųjų statyti gyvenamuosius namus išlaidos – jiems nebereikės mokėti už teritorijų planavimo dokumentų rengimą. Gyventojams ar verslininkams, ketinantiems vykdyti statybas žemės sklype, pakaks parengti statybos projektą ir gauti statyti leidžiantį dokumentą, o užstatymo planus turės rengti savivaldybės. Jos bus įpareigotos finansuoti ir organizuoti bendrųjų ir detaliųjų planų rengimą, neperkeliant finansavimo naštos sklypų savininkams ar naudotojams. Net jeigu savivaldybės ir nebus parengusios detaliųjų planų ar vietovės lygmens bendrųjų planų, bus galima statyti statinius teisėtai valdomame žemės sklype vadovaujantis savivaldybės bendrojo plano sprendiniais.


Išeliminavo politikus

Kad savivaldybės galėtų efektyviau planuoti teritorijas, net 40 proc. bus sutrumpintos planavimo procedūros, atsisakyta besidubliuojančių procedūrų. 
Detaliuosius planus tvirtins savivaldybės administracijos direktorius, todėl politikai nebegalės kištis detaliai planuojant teritorijas.
Teritorijų planavimo įstatymo ir su juo susijusių teisės aktų pakeitimų projektai bus teikiami Seimui, kai Vyriausybė artimiausiu metu pritars jiems savo posėdyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*