Vyriausybė kreipsis į KT dėl galbūt diskriminacinės nuostatos

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vyriausybė nusprendė kreiptis į LR Konstitucinį Teismą (KT) dėl išaiškinimo, ar šalies įstatymuose įtvirtintas asmens, atlikusio karinę ar alternatyvią krašto apsaugos tarnybą, pirmumas darbo konkursuose prieš kitus kandidatus nėra diskriminacinis.

Precedentas –  konkurse į Vartotojų teisių apsaugos tarnybos vadovo pareigas

Tokia situacija kilo, kuomet konkurse į Vartotojų teisių apsaugos tarnybos vadovo pareigas trys pretendentai – du vyrai ir moteris – surinko vienodą balų skaičių.
Pagal šiuo metu galiojančius Karo prievolės ir Valstybės tarnybos įstatymus, pirmumą konkursuose užimti pareigas turi tas, kuris atliko nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą arba bazinius karinius mokymus ar tarnavo alternatyviojoje krašto apsaugos tarnyboje.
Vyriausybės nuomone, toks reguliavimas galbūt prieštarauja Konstitucijai (29 str., diskriminacija lyties, neįgalumo atžvilgiu) ir taip ne tik pažeidžia konstitucinį teisinės valstybės principą, bet ir riboja piliečių teises.

Asmuo be karinės tarnybos – „prastesnis“?

Svarstoma, kad galbūt reikalingas kitoks teisinis reguliavimas, apibrėžiantis, kas turi pirmenybę situacijoje, kai keli pretendentai surenka vienodą balų skaičių.
„Puikiai suprantame karinės tarnybos reikšmę ir svarbą mūsų šaliai. Tai yra vienas didžiausių valstybės ir visos visuomenės prioritetų, ypač kalbant apie šiandienos situaciją regione bei visame pasaulyje. Tačiau negalime paminti žmonių teisių, kad asmuo be karinės tarnybos yra „prastesnis“ už tą, kuris tarnybą atliko“, – teigė premjeras S. Skvernelis.
Dauguma institucijų, su kuriomis buvo derintas nutarimo projektas, palaikė kreipimosi į KT iniciatyvą. Pažymėtina, kad ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pateikė raštą, kuriame svarstoma, jog minėtas teisinis reguliavimas yra diskriminacinis.
Lietuvoje

Parengta pagal LRV kanceliarijos inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*