Mažeikiškiai dėl dujų kainos kreipėsi į Konkurencijos tarybą

Konkurencijos taryba gavo mažeikiškių prašymą išsiaiškinti, ar „Saurida“ nepiktnaudžiauja dominuojančia padėtimi. Tokie įtarimai kilo po to, kai įmonė net 42 proc. užsimojo pabranginti daugiabučiuose namuose valgiui gaminti naudojamas dujas.

TOKIO ŠUOLIO NEATSIMENA
Nuo balandžio 1 dienos keitėsi dujų, naudojamų daugiabučių namų viryklėms, kaina: nuo 7,49 lito už kubinį metrą ji šoktelėjo iki 10,65 lito, arba 42 proc.
Tuose daugiabučių namų butuose, kur nėra apskaitos prietaisų, Savivaldybės tarybos sprendimu vienam gyventojui taikoma 3,7 kubinio metro dujų norma per mėnesį. Tokiam gyventojui naudojimasis dujine virykle nuo 32,56 lito pabrango iki 39,40 lito.
Brango ir suskystintosios dujos, naudojamos patalpoms šildyti, tačiau kur kas mažiau negu naudojamos maistui gaminti, kainų skirtumas sudaro 1,14 lito.
Nors „Sauridos“ vadovas raštu apie naujus įkainius informavo ne tik butų ūkius, bet ir Savivaldybę, rajono vadovai įmonės žingsnius pavadino nekorektiškais, savivaldos ignoravimu.
Anot jų, korektiška būtų buvę ateiti, padiskutuoti, paderinti.

GYVENTOJAMS PRITRŪKO AIŠKUMO
Savivaldos atstovai „Santarvei“ yra sakę, kad jiems pritrūko aiškumo, argumentų, kodėl būtent taip stipriai keitėsi dujų kaina. Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius neprisiminė jokio kito atvejo, kad gyventojams teikiamos paslaugos kaina būtų taip ženkliai šoktelėjusi.
Daugiabučių namų gyventojams kyla ir kitokių klausimų. Jie nesupranta, kodėl sąskaitose už kovo mėnesį nurodyta nauja dujų kaina, jeigu ji turėjusi kisti nuo balandžio mėnesio.
„Gal žmonės ko nesuprato, nors man viskas aišku. Iš „Sauridos“ gautame rašte nurodyta, kad nuo balandžio 1 dienos deklaruojant skaitiklio rodmenis ir mokant už sunaudotas dujas bus taikomi nauji įkainiai. Čia svarbiausia yra deklaravimo data“, – pabrėžė „Mažeikių butų ūkio“ direktorius Vidmandas Stonkus.
Pašnekovas pridūrė, kad įmonė čia nieko dėta, ji tik surenka pinigus pagal sutartinius įsipareigojimus. Jeigu būtų nustatyta, kad „Saurida“ įkainį padidino neteisėtai, butų ūkiai nesunkiai perskaičiuotų pinigus – gyventojai skriaudos nepatirtų.

APKALTINO POLITIKAVIMU
„Saurida“ dujas tiekia į 286 daugiabučius namus, tad įmonės paslaugomis naudojasi apie 12 tūkstančių vartotojų.
Anot bendrovės direktoriaus Sauliaus Ranco, gyventojai jokio ažiotažo dėl pasikeitusių įkainių nekelia, esą kažkas kitas pučia problemą, politikuoja politikai. „Pats kalbėjausi su daug pensininkų. Jie per mėnesį sunaudoja apie pusę kubo, maksimaliai – iki kubo. Tai per mėnesį jiems dujos brangs nuo pusantro iki trijų litų. O keturių asmenų šeima – du suaugusieji, du vaikai – vidutiniškai sunaudoja du kubus. Tai jiems per mėnesį papildomai susidarys šeši litai“, – skaičiavo verslininkas.
Anot S. Ranco, išlaidos už dujas šeimos biudžete sudaro nedidelę dalį. Kur kas aktualesnė yra šilumos kaina.
„Daugiabučių namų gyventojai kas mėnesį moka po 32 litus už „gyvatuką“, dar apie 35 litus šeima, gyvenanti dviejų kambarių bute, kiekvieną mėnesį butų ūkiui sumoka už administravimo išlaidas. Ir niekas tragedijos neįžvelgia“, – lygino pašnekovas.

KREIPĖSI Į KONKURENCIJOS TARYBĄ
Konkurencijos įstatymas numato, kad nustatant kainas, draudžiama piktnaudžiauti dominuojančia padėtimi pažeidžiant vartotojų teises. Nors S. Rancas nemano, kad „Saurida“ užima tokią padėtį – esą gyventojai vietoje dujų gali rinktis elektrines virykles, tačiau savivaldos atstovams atrodo kitaip.
Savivaldybės administracija kreipėsi į Konkurencijos tarybą dėl galimo „Sauridos“ piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi padidinant suskystintųjų naftos dujų kainą daugiabučių namų gyventojams.
Konkurencijos tarybos Dominuojančių ūkio subjektų ir susijungimų skyriaus vyresnysis specialistas Saulius Pabarčius „Santarvę“ informavo, kad šis prašymas jau pradėtas nagrinėti: tiek Savivaldybės administracijos, tiek „Sauridos“ paprašyta pateikti papildomų dokumentų.
„Kai gausime papildomus duomenis, teisės aktų nustatyta tvarka teiksime siūlymus Konkurencijos tarybai, kuri ir priims galutinį sprendimą: pradėti ar nepradėti tyrimą dėl „Sauridos“ veiksmų“, – paaiškino valstybės tarnautojas.
Nuotr. iš redakcijos archyvo.: Labiausiai pabrango maistui gaminti naudojamos dujos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video