Mokytojai neišsireikalauja pinigų už įspėjamąjį streiką(16)

Įspėjamojo streiko dalyviai ugdymo proceso spragas likvidavo patys, tačiau siekia, kad už tai būtų atlyginta. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Žemaitijos pedagogams besiruošiant neterminuotam streikui, tebesitęsia nesusipratimai dėl įspėjamojo streiko. Dviejų rajono mokyklų pedagogai nesulaukė atlyginimo už dvi jau įvykusio streiko valandas.
Direktoriai samprotauja: apmokėti būtų galima tuo atveju, jei streikas baigtųsi, ir būtų įrodyta darbdavio kaltė.

Spragas likviduoja patys

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Mažeikių susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė „Santarvę“ informavo, kad nesulaukus Švietimo ir mokslo ministerijos siekio derėtis, streikas būtų organizuojamas iškart po Velykų – balandžio 10ąją.
Žemaičiai nusprendė, kad jis būtų neterminuotas.
Tačiau pasak profesinės sąjungos, vis dar tęsiasi nesusipratimai dėl vasario mėnesį vykusio įspėjamojo streiko: dvi mokyklos mokytojams iki šiol nesumokėjo už įspėjamojo streiko dienas.
„Kadangi šiandien Švietimo ir mokslo ministerija nepadavė mūsų į teismą ir nepaskelbė, kad mūsų streikas buvo neteisėtas, mums privalo sumokėti.
Apie užmokesčio nemokėjimą įspėjamojo streiko laikotarpiu  Darbo kodekse nėra nė kalbos – tai tik dvi valandos. Juk žmonės labai greitai sutvarko tai, ko nepadarė per tą laiką, niekas nesustoja,“ – paaiškino J. Čejauskienė ir pridūrė, kad šių mokyklų vadovai elgiasi juokingai.
Pedagogė įsitikinusi: tokio streiko metu direktoriai turėjo arba samdyti kitus mokytojus, arba mokėti streikuojantiesiems, kurie paskui šių dviejų valandų paliktas ugdymo spragas likviduos papildomu darbu.

Nemoka antrą kartą

Mokytojų teises ginančios profesinės sąjungos duomenimis, atlyginimų už įspėjamojo streiko valandas nesumokėjo Sodų vidurinė mokykla bei Viekšnių gimnazija.
Sodų vidurinės mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė įsitikinusi, kad įspėjamasis streikas nėra vertinamas kaip atskiras dalykas – jis organizuojamas prieš kiekvieną streiką.
O streikuotojai su direktore galėtų derėtis dėl atlyginimo, jeigu praneštų, jog tokios protesto formos nebebus.
„Apie apmokėjimą kalbama, kai yra baigiamas streikas, o jie man rašo, kad bus toliau tęsiamas – tad reikia sulaukti pabaigos,“ – paaiškino „Santarvės“ pašnekovė ir pridūrė, kad profesinės sąjungos informacijos apie streiko pabaigą ir derybų laukia iki biudžetinių metų pabaigos.
Tokios paties pozicijos B. Liutkuvienė laikėsi ir prieš ketverius metus, kai mokyklose taip pat buvo organizuotas streikas.
Vadovė pasakojo buvusi apskųsta, užplūdusios įvairios komisijos, tačiau jokių pažeidimų nerasta.

Neįžvelgia teisinės logikos

„Jeigu būčiau sumokėjęs, kaip tik jausčiausi iššvaistęs valstybės lėšas,“ – „Santarvei“ sakė Viekšnių gimnazijos direktorius Rimantas Gricius.
Jis paaiškino, kad streikavo tie mokytojai, kurie tuo metu neturėjo pamokų – tad vienaip ar kitaip jie atlyginimo už tą laiką vis tiek negauna.
„O jei kalbėtume apskritai apie streikuojančių darbuotojų užmokestį… Tai jeigu streikas įrodo, kad darbdavys yra kaltas, aš pripažįstu savo kaltę, tada logiška, teisiška už tą laiką, kurį jie sugaišo, sumokėti. Bet jeigu paaiškėja, kad jie be reikalo streikavo, nieko nepasiekė, o dar ir trukdė ugdymo procesui, kaip reikia mokėti už jų klaidas? Kaip tik reikėtų juos barti, kad jie nelogiškai daro. Čia ne šiaip sau kokios nors gyvenimo principo logikos nėra, bet teisinės logikos nėra,“ – samprotavo pašnekovas.

Turėtų streikuoti prie ministerijos?

R. Gricius pabrėžė, kad ginčai tarp darbdavio ir darbuotojo gali būti, jeigu darbdavys blogai vykdo teisės aktus, bet ne dėl to, kad „man nepatinka švietimo ar darbo apmokėjimo įstatymas“.
Priminus, kad profesinė sąjunga pasisako ne prieš švietimo įstaigų, o prieš Švietimo ir mokslo ministerijos veiklą, viekšniškis replikavo: „Bet jie streikuoja mokykloje. Tegul susirenka savo atstovus ir streikuoja prie ministerijos“.
Viekšnių gimnazijos direktorius paaiškino, kad kiekvienas norėtų dirbti daugiau ir uždirbti daugiau, ir prisiminė savo atvejį. Tąkart Savivaldybės taryba nusprendė, jog direktoriai savo mokyklose negali vesti daugiau nei penkias pamokas.
„Lygiai taip pat pasakė ir man: yra politinis susitarimas, direktoriau, tu mokink badmintono veltui. Aš tą ir darau, ir nestreikuoju,“ – replikavo pašnekovas.

Gavo tie, kurie susitarė

Švietimo įstaigų direktoriai skaičiuoja, kad už įspėjamojo streiko dvi valandas kiekvienas pedagogas neteko nuo 40 iki 50 litų. Ar streikavusiesiems priklauso šie pinigai, ar ne, susitarimo reikalas, – pabrėžė Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
„Kadangi jų reikalavimų patenkinti direktoriai negalėjo ir negali, streiko organizatoriai tikslo nepasiekė, jie pareiškė, kad atidirbs tas valandas, bet prašo, kad būtų už tai apmokėta. Ir jeigu su mokyklos direktoriumi nesusitarė, – streikuok, kiek nori. Darbo kodekse nėra parašyta, kad būtinai turi būti apmokėta,“ – paaiškino vedėjas.
A. Stonkus pridūrė, kad įspėjamasis streikas – tai atskiras dalykas, ir apie jokią streiko pabaigą neturi būti nė kalbos. Tas streikas baigiasi savaime – po dviejų valandų.

Apmokėjimo sąlygos vienodos

Kad nėra atskiros darbo užmokesčio išmokėjimo tvarkos įspėjamajame streike dalyvavusiems darbuotojams, „Santarvei“ patvirtino ir Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyriaus vyresnioji darbo inspektorė darbo teisei Vyda Intienė.
„Darbo kodeksas nenumato atlyginimo streikuojantiems žmonėms. Tačiau derybose dėl streiko užbaigimo gali būti susitarta – yra galimybė išmokėti visą darbo užmokestį arba jo dalį. Atskirai apie įspėjamąjį streiką nieko nėra parašyta,“ – specialistė informavo apie streikams galiojančias vienodas taisykles.
Pasak V. Intienės, visai kita situacija būtų, jei teismo keliu būtų užginčytas streiko teisėtumas. Jeigu jis būtų neteisėtas, apie apmokėjimą nebūtų nė kalbos.
Streiko laikotarpiu jame dalyvaujantiems darbuotojams išsaugomas darbo stažas bei garantuojamas aprūpinimas pagal valstybinį socialinį draudimą.

Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

  • Komentaras yra nebeaktualus, todėl neberodomas

  • Komentaras yra nebeaktualus, todėl neberodomas

  • Komentaras yra nebeaktualus, todėl neberodomas

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.