Mažeikiškiai užleidžia būstus užsieniečiams

Mažeikių miestas kuriam laikui pasipildė daugiau nei keturiais tūkstančiais gyventojų. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

„ORLEN Lietuva“ naftos įmonėje vykstantis remontas į Mažeikius pritraukė per keturis tūkstančius darbuotojų, daugelis jų – užsieniečiai. Jų atvykimą labiausiai pajuto prekybininkai ir gyvenamojo būsto nuomotojai, tačiau verslininkai prisipažįsta iš užsieniečių antplūdžio tikėjęsi didesnės  naudos.

Atsigavo  butų  nuoma

Jau beveik mėnuo bendrovėje „ORLEN Lietuva“ vyksta kapitalinis gamyklos remontas. Jo darbams atlikti pasitelkta papildomai per  4000 darbuotojų iš rangovinių organizacijų. Tai šiek tiek suaktyvino mažeikiškių gyvenimą.
Užsieniečiams atvykus į miestą, teigiamą poslinkį pajuto nekilnojamojo turto agentūros.
„Ypač atsigavo butų ir namų nuoma. Bet negalima teigti, kad tai susiję vien tik su „ORLEN Lietuva“ vykdomu remontu.
Nekilnojamojo turto rinka atsigauna, jei tik mieste kas nors naujo vyksta. Pavyzdžiui, jei pradedamos vienokios ar kitokios statybos, kurių darbus atlieka kito rajono įmonės. Vadinasi, darbams prasidėjus, suaktyvės butų nuoma, nes darbininkus reikės kažkur apgyvendinti“, – paaiškino Remigijus Kučinskas, vienos iš nekilnojamojo turto agentūrų savininkus.
Taip yra ir remontuojant naftos perdirbimo gamyklą. Tačiau suaktyvėjimas esąs laikinas, nes pasibaigus remontui ir kitiems statyboms darbams, nekilnojamojo turto rinka gali apmirti.

Nuompinigiai kompensuoja nepatogumus

Nuo atvažiuojančių į miestą svečių priklauso ir nekilnojamojo turto nuomos kainos, kurios labai įvairios: gali svyruoti nuo kelių dešimčių litų už lovą iki kelių tūkstančių litų per mėnesį už visą namą. Pavyzdžiui, paros buto nuoma vienam žmogui kainuoja 60 litų.
Tokios sumos sugundo būstų savininkus. Yra tokių, kurie, tikėdamiesi nemažo uždarbio, savo  namus, butus išnuomoja užsieniečiams, o patys mėnesį ar daugiau glaudžiasi pas tėvus, draugus ar kitus artimuosius. Neretai tai daro be sutarčių, todėl sunku tiksliai pasakyti, kiek gyvenamųjų būstų yra išnuomota atvykėliams.
Nenorėję prisistatyti butų šeimininkai tikina, kad gauti nuompinigiai atperka net svečių padarytus nuostolius, nes ne visi nuomininkai tvarkingi ir palieka nuomotą būstą tokį, kokį rado.

Suaktyvėjo  prekyba

Bene didžiausią pagyvėjimą pajuto prekybininkai. Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis „Santarvei“ sakė, kad prasidėjus „ORLEN Lietuva“ gamyklos remontui, pagyvėjo prekyba abiejuose „Norfos“ prekybos centruose Mažeikiuose.
Ypač pagyvėjimas jaučiamas šiokiadieniais po aštuntos valandos vakaro.
„Labiausiai išaugo įvairių fasuotų prekių, taip pat alaus ir mineralinio vandens pardavimai. Pažymėtina taip pat, kad gerokai ūgtelėjo prekių, importuotų iš Lenkijos, apyvarta. Galima spėti, jog taip yra dėl to, kad dauguma atvykusių į Mažeikius darbininkų yra lenkai“, – teigė D. Ryliškis.
Pastaruoju metu akivaizdžiai išaugo ir prekybos centro „Maxima“ pardavimų skaičius.
„Klientų pagyvėjimas jaučiamas vakarais – pastarąjį mėnesį po darbo valandų mūsų parduotuvėse užsieniečiai daugiausia perka kasdienių maisto produktų. Ryte taip pat pirkimas aktyvesnis, nes  miesto gyventojai ir svečiai skuba apsipirkti prieš darbą. Jie nusiperka šviežių bandelių pusryčiams  bei pasirenka maisto produktų pietums“, – „Santarvę“ informavo „Maximos“ atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė.

Tikėjosi  daugiau

Prekybos centro „Grūstė“ komercijos direktorius Romualdas Čerkasas teigia, kad prekybos pagyvėjimas nėra toks stiprus kaip ankstesniais metais, kai taip pat buvo remontuojama naftos perdirbimo gamykla.
„Pagyvėjimas tikrai nėra toks, kokio tikėjomės. Jis šiek tiek didesnis, tačiau taip būna visada, prasidėjus šiltajam orų sezonui. Padaugėjo perkančiųjų alaus ir kitų gaiviųjų gėrimų, bet negalima teigti, jog tai yra susiję tik su užsieniečių antplūdžiu į miestą“, – sakė komercijos direktorius.

Važinėja savo  automobiliais

Nepadaugėjo darbo ir taksi paslaugas teikiančioms įmonėms. Atvirkščiai, kalbėdamiesi su „Santarve“ jie pasiguodė, kad atšilus orams klientų sumažėjo.
„Užsieniečiai turi savo transportą, važinėja autobusiukais. Todėl mūsų paslaugų jiems nereikia. Ankstesniais metais, kai naftos perdirbimo gamyklą remontuoti buvo atvykę rumunai, bulgarai, italai, darbo buvo daug daugiau, o dabar štilis“, – nusivylimo neslėpė Kazys, vienas iš taksi paslaugas teikiančių vairuotojų.
Atvykėliai neskuba ir gražintis. „Santarvės“ kalbintų grožio salonų ir kirpyklų savininkės patikino, kad dėl remonto „ORLEN Lietuva“ klientų nepadaugėjo. Esą jie Mažeikiuose būna per trumpai, kad prireiktų grožio procedūrų.

Atsigauna  savaitgalį

Didelio pagyvėjimo nejaučia ir miesto kavinės. Kalbinti jų savininkai tvirtino, kad šiek tiek daugiau klientų yra dieną, pietų metu. Daugiau darbo turi tik tos kavinės, šalia kurių yra viešbučiai, o juose gyvena užsieniečiai. Dauguma užsieniečių pusryčiauja ir vakarieniauja šiose kavinėse, restoranuose, o už jų maitinimą sumoka juos įdarbinusios įmonės.
Tačiau klientų pagyvėjimas vis tiek ne toks didelis kaip tikėtasi.
Aktyvesnis gyvenimas yra ilgiau naktį dirbančiose kavinėse, restoranuose. Čia laisvalaikį leidžia nemaža dalis užsieniečių.
„Pagyvėjimas jaučiamas daugiausia savaitgaliais, kai po darbų pailsėti ateina užsieniečiai. Gana daug dėmesio jie rodo dailiajai lyčiai, tačiau ne visos pasiduoda jų vilionėms. Rimtesnės moterys su jais neprasideda, o tos, kurios ieško trumpalaikių pažinčių, tikrai turi ką veikti“, – atviravo vieno iš miesto barų barmenas Vygantas.
Pasak jo, užsieniečiai elgiasi gana kultūringai – jei pasibaigia pinigai, tiesiog išeina iš baro. Barmenas taip pat pastebėjo, kad dalis užsieniečių nemoka kalbėti nei rusiškai, nei angliškai, tačiau susikalbėti pavyksta be problemų.
„Daugumai užsieniečių užtenka mokėti du žodžius: alus ir „vodka“. Mums irgi to pakanka, nes žinom, ko jie nori“, – šypsojosi pašnekovas.

Sustiprino  kontrolę

Per keturis tūkstančius atvykėlių į miestą sunerimti privertė ir rajono policijos pareigūnus. Todėl prasidėjus remontui „ORLEN Lietuva“, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai buvo susitikę su šios bendrovės vadovais.
Susitikimo tikslas buvo skatinti bendrovės ir Mažeikių rajono policijos komisariato bendradarbiavimą gamyklos remonto laikotarpiu.
„ORLEN Lietuva“ vadovai išsakė norą, kad būtų sustiprinta eismo priežiūros kontrolė kelyje gamyklos link.
Buvo susitarta, jog didelis dėmesys bus skiriamas kelių eismo taisyklių pažeidimų kontrolei ir jų prevencijai.
Mažeikių rajono policijos komisariato vyresniosios specialistės Violetos Grigaitienės pateiktais duomenimis, užsieniečiai kol kas didelių nemalonumų nėra pridarę.
„Buvo gautas tik vienas informacinis pranešimas, kad lenkų tautybės pilietis beldėsi ir norėjo patekti į vieną iš Žemaitijos gatvės butų“, – informavo pareigūnė.
Pasak jos, gali būti, kad mieste buvo ir daugiau incidentų, bet apie juos policija neinformuota, arba niekas nerašė pareiškimo.

Santykius aiškinosi  kumščiais

„Santarvės“ žiniomis, vienas iš tokių atvejų, kai niekas nerašė pareiškimo, buvo panašiai prieš dvi savaites: prie vieno iš miesto barų santykius kumščiais aiškinosi lenkai, baltarusiai ir lietuviai. Liudininkų teigimu, svečiai susivienijo ir bandė paauklėti vietinius gyventojus. Kas stipresnis, išsiaiškinti iki galo nepavyko, nes juos išvaikė atvažiavę policijos pareigūnai.
Grumtynių būta gana aršių, nes ryte į darbą atėję aplinką prižiūrintys žmonės savo vietose neberado šiukšliadėžių. Jos buvusios gana sunkios, tačiau muštynių dalyviams nepasirodė neįveikiamos.
Dėl patirtų traumų niekas nei į medikus, nei į policiją nesikreipė. Todėl nebuvo pradėtas ir ikiteisminis tyrimas.

6 Atsakymai į “Mažeikiškiai užleidžia būstus užsieniečiams”

 1. Vardas parašė:

  Sis tinklapis yra nieko vertas, nes neimanoma nieko paskaityti per visokias reklamas ir banerius…

 2. Kas rašė tą straipsnį? parašė:

  NĖRA MAŽEIKIUOSE TŲ MISTINIŲ 4000 LENKŲ, KAŽI IR AR NAFTOJ!!! Ar įsivaizduojate, ką reiškia „4000“ ir visi su autobusiukais? Tai: 1) apie 400 autobusiukų (tarkime 10 žmonių viename; ar matėte kur nors Mažeikiuose tokį autobusiukų kiekį?), 2) apie 16 km ilgio „autobusiukų“ vilkstinė (80 km/val 40 metrų atstumu), 3) apie 2 val bendro patikrinimo laiko „Orlen Lietuva“ postuose. 4000 vyrų Mažeikiai tikrai pajustų! Vieni „šlifuotų“ Laisvės gatvę, kiti – eitų į bažnyčią melstis, o dar treti – būtų visus barus bariukus užgulę. O po darbo valandų Maximos aikštelės būtų lenkų transportu užgrūstos. Daugiausiai duočiau, kad Mažeikiuose jei ir yra, tai tik koks 800 lenkų.

 3. :) parašė:

  Dažniau galėtų Orleaną remontuoti :)

 4. Vardas (privalomas) parašė:

  Ar galima butu kaip nors subtiliai tas reklamu “paklodes” isjungti? Jau nebeimanoma straipsnio ramiai perskaityti, vos pele uzvaziuoja ant paklodes, ta issivynioja su visa bajoriska degtines kilme

 5. trojuj parašė:

  bet kazin kaip su patentais yra reikalai jei tik kokiom trim savaitem tenomuoji?

 6. Trojus parašė:

  Būtina visus nuomuojančius būstus išsiaiškinti ir apmokestinti. O gal jie lygesni?Ką veikia kontrolė, teisėsauga?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*