Mažeikiškių meistrų darbai – parodoje Rokiškyje

Konkursinėje parodoje Rokiškyje eksponuojami ir mažeikiškių darbai. Rokiškio krašto muziejaus archyvo nuotr.

Rokiškyje vyksta medžio drožėjų konkursas-paroda. Ji skirta garsiam dvidešimtojo amžiaus  dievdirbiui Lionginui Šepkai atminti. Parodoje pirmąkart dalyvauja ir trys Mažeikių krašto meistrai – Antanas Viskantas, Alfonsas Bendikas bei Vaidotas Šopauskas.

Ilgametė konkursinė paroda

Lietuvoje medžio drožyba turi gilias tradicijas. Ir jos niekada nebuvo nutrūkusios.
Nuo senų senovės iš medžio buvo gaminami namų apyvokos daiktai, mediniai ar medžiu puošti  sakraliniai objektai – kryžiai, koplytėlės, šventųjų skulptūrėlės ir panašiai.
Kiekvienas kraštas turi ir gali didžiuotis savais medžio meistrais. Rokiškėnų pasididžiavimas – 1907–1985 metais gyvenęs ir kūręs dievdirbys L. Šepka. Jo rankose gimė daugybė originalių šventųjų, išskirtinių kryžių. Būtent šio meistro kūryba buvo pristatyta UNESCO komisijai, kuri 2001 metais Lietuvos kryždirbystę įtraukė į pasaulio nematerialiojo paveldo sąrašą.
Siekdami įamžinti šio dievadirbio atminimą, skatinti medžio drožybos tradicijų išsaugojimą ir tęstinumą, rokiškėnai jau 23 metus kasmet organizuoja medžio drožėjų darbų konkursines parodas.

Džiaugiasi sulaukę žemaičių

Konkurse-parodoje – Alfonso Bendiko skulptūrėlės. Rokiškio krašto muziejaus archyvo nuotr.

Šiemet konkurse-parodoje dalyvaujantys 40 meistrų iš 22 Lietuvos rajonų pristato 272 darbus iš medžio. Net 15 medžio meistrų L. Šepkos konkursinėje parodoje dalyvauja pirmąkart.
Rokiškio krašto muziejuje dirbanti muziejininkė Ingrida Kujelė, kalbėdama su „Santarve“, pasidžiaugė dalyvauti susiruošusiais mažeikiškiais A. Viskantu, A. Bendiku, V. Šopausku.
„Su žemaičiais yra taip, kad juos sunku prikalbinti, išjudinti pirmą kartą parodyti kūrybą kažkokioje naujoje erdvėje. Žavimės originaliais mažeikiškių darbais. Tikrai yra į ką pasižiūrėti. Pavyzdžiui, A. Viskantas pateikė labai gražių, išraiškingų, labai plonai išdrožtų kaukių. Su malonumu jas „pasimieravome“, apžiūrėjome“, – kalbėjo muziejininkė.

Turėjo galimybę atsivežti

Kvietimai dalyvauti L. Šepkos konkursinėje parodoje buvo išsiuntinėti savivaldybių Kultūros skyriams. Paraginti meistrus drąsiau dalyvauti prašyta ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos regioninių skyrių vadovų.
Medžio meistrų buvo prašoma savo nuožiūra išrinkti ir pateikti 5–10 medžio dirbinių, sukurtų per pastaruosius dvejus metus.
„Visada yra taip, kad kuriantys žmonės vienokiuose ar kitokiuose konkursuose, parodose dalyvauti nori. Tačiau tą norą ir entuziazmą prigesina darbų transportavimo kaštai. Žemaičiams Rokiškis toli,  tad jie pamąsto, kiek kelio teks sukarti, ir nusprendžia nedalyvauti“, – patirtimi pasidalijo I. Kujelė.
Šiemet konkursinės parodos organizatoriai patys atvyko į Telšius ir krovininiu automobiliu išsivežė žemaičių darbus į Rokiškį.

Kaip sekėsi, paaiškės vėliau

Spalio 28 dieną Rokiškio krašto muziejuje vyks renginys, kuriame paaiškės laureatai. Bus skirtos kelios premijos – pagrindinė premija, premija jaunajam kūrėjui (iki 35 metų), premija už kūrybišką tradicijų interpretavimą.
Rokiškio krašto muziejaus lankytojai, apžiūrėję medžio meistrų parodą, turi galimybę atiduoti savo balsą už labiausiai patikusio meistro darbus. Susumavus balsavimo rezultatus, vienam kūrėjui atiteks žiūrovų simpatijų prizas.
Tai, kaip sekėsi Mažeikių krašto medžio meistrams, organizatoriai galės pasakyti tik pasibaigus konkursinei parodai.

Rokiškėnai muziejininkai prisipažino, kad pasimatavo Išraiškingas, kruopščiai išdrožtas Antano Viskanto kaukes. Rokiškio krašto muziejaus archyvo nuotr.

„Vis tik noriu pasakyti, kad šiandieniniai su medžiu dirbantys kūrėjai gyvena labai įdomiai. Dėl to, kad parodai jie pateikė ir vadinamojo primityvizmo bei visiems žinomų bei įprastų tautodailės kūrinių, ir labai išskirtinių darbų, į kuriuos reikia pasižiūrėti keletą kartų, kad perprastum jų mintį. Kiti darbai atrodo tradiciniai, bet autoriai juos pakreipia viena ar kita tematine linkme ir, žiūrėk, į tradicinės tautodailės rėmus tokių darbų jau ir nebeįsprausi“, – šiandieninių medžio meistrų darbus apibūdino muziejininkė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto