Mažeikiškiui teko kaustyti Lietuvos čempioną

Jordanas Juška sakė, kad nebus kaustytojų – nebus ir arklių. Jono STRAZDAUSKO nuotrauka

Arklių kaustytojo amatas, nors ir būtinas, bet nykstantis, kaip pastebėjo Jordanas Juška. „Nebus kaustytojų – nebus ir arklių“, – spėjo „Santarvės“ pašnekovas.

Kanopos – gyvybiškai svarbi vieta

Specialistų teigimu, arklio kanopa pagal veikimo principą primena širdį. Kai arklys pastato koją ant žemės, ji prasiplečia ir prisipildo kraujo, o kai ją pakelia, susitraukia ir kraujas pasklinda po kraujagysles.
„Todėl ne tik koja, bet ir kanopa privalo būti sveika“, – akcentavo veterinarijos gydytoja Laima Jokūbaitytė apie arklių kanopų priežiūrą.
Anksčiau arklius kaustydavo kalviai, tačiau dabar jie šio amato nebepraktikuoja, o kausto specialiai apmokyti žmonės – kaustytojai.

Amatas nebedomina

Jordanas Juška, kaustytojas iš mūsų rajone įsikūrusio žirgyno, prisipažino, kad pakaustyti arklį yra tikrai sunku, o pačiam gaminti pasagų neapsimoka, jas dažniausiai perka.
Pašnekovas pastebėjo, kad kaustytojų Lietuvoje mažėja.
„Buvo pas mane atėjęs vienas vaikinukas, norintis išmokti kaustyti. Daviau pasagą, ir viskas. Jam nieko jau nebereikėjo. Nuo to laiko jo nebemačiau“, – prisiminė vyras, pasiteiravus, ar nėra norinčių mokytis šio amato.
Anksčiau iš kartos į kartą buvo perduodamas šis amatas: tėvai mokėsi iš senelių, vaikai iš tėvų ir t.t. Dabar mažai kam įdomu.

Kaustyti gali ne visi

„Tikrų kaustytojų labai mažai, bet neprofesionalų – be galo daug. Jų galima rasti vos ne kiekviename didesniame kaime“, – situaciją apibūdino pašnekovas.
Jis apgailestavo dėl liūdnos amato ateities.
„Norėtųsi, kad kas nors jo imtųsi ir toliau. Juk tai būtinas darbas. Nebus kaustytojų – nebus ir arklių“, – įsitikinęs vyras.
Kita vertus, bet koks žmogus negali tapti kaustytoju: reikia labai stiprios nugaros bei nervų. Taip pat negalima pamiršti ir būdo savybių: vidinio ramumo, kantrybės, nes arklys ne visad yra ramus, dažnas mėgsta neklausyti, būna atvejų, kad stipriai tranko per nugarą ir net sužeidžia.
„Arklys – kaip žmogus: turi savo charakterį, savo baimes. Kiekvienas skirtingai reaguoja į aplinkui vykstančius įvykius bei patį kaustymą“, – pastebėjo kaustytojas.

Anksčiau arklius kaustydavo kalviai, tačiau dabar jie šio amato nebepraktikuoja, o kausto specialiai apmokyti žmonės – kaustytojai. Jono STRAZDAUSKO nuotrauka

Kreipiasi iš kitur

J. Juška pasakojo, kad kausto ne tik savo žirgyno arklius, tenka pavažinėti po visą Žemaitiją. Kadangi aplinkui beveik nėra tokių specialistų, į jį kreipiasi ristūnų augintojai iš kitur.
Paklaustas, ar teko kaustyti kokį ypatingą žirgą, Jordanas nusišypso: „Teko kaustyti Lietuvos čempioną Dargužiuose. Tiesą sakant, tai paglostė širdį.“
Meistras prisipažino, kad visada jaučiąs didelę atsakomybę, nes, blogai pakaustęs, gali arkliui bėdų pridaryti.
„Man nėra skirtumo ką kaustyti: ar darbinį arklį, ar lenktyninį ristūną. Atsakomybė tokia pati“, – pridūrė vyras.

Priklauso nuo kanopos

Pasagų tarnavimo laikas priklauso nuo to, ant kokio grunto arklys vaikšto. Jei traukia karietą, pasagas reikia keisti kas savaitę. Jei po žvyrą ar smėlį,  jos laiko apie pusantro mėnesio. O jei žirgas tiesiog ganosi ant žolytės, galima dėti net tas pačias pasagas, tik reikia jas šiek tiek koreguoti.
„Juk arklio kanopos dydis kinta, kaip žmogaus nagai“, – palygino J. Juška.
Paklaustas, kada kaustoma pirmą kartą, atsakė, kad tai priklauso nuo gyvulio kanopos. Būna, kad pasagų nereikia iki dvejų metų, o kartais jos dedamos jau dviejų mėnesių kumeliukui.
„Jei kanopa yra sveika, netrūksta, tada kaustyti galima vėliau. Bet aišku būna taip, kad kanopos plyšta arba kitaip deformuojasi ir tada būtina korekcija“, – patirtimi pasidalijo kaustytojas.

Pasagos arkliui – būtinos

Veterinarijos gydytoja L. Jokūbaitytė patikino, kad pasagos – būtinas dalykas. Be jų arklio kanopos nagai gali lūžti: kartais lūžta net taip, kad atsiveria žaizdos.
„Tačiau negalima laikyti pasagos ant kanopos visą laiką. Kas 3–4 mėnesius reikėtų daryti pertraukas. Kitaip prasideda kremzlių kaulėjimas ir arklys nuolatos šlubuoja, greičiau dėvisi sąnariai ir pastebimai trumpėja jo darbinis amžius“, – pastebėjo specialistė.
Kanopas privalu tinkamai prižiūrėti, nes jos turi daug įtakos bendrai arklio sveikatai ir darbingumui. Prieš darbą jas reikia išvalyti, apžiūrėti, ar nėra pažeidimų bei įstrigusių svetimkūnių.

Šarūnas ŽEMAITIS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto