Vygaudas Ušackas: „Didžiausia problema – mūsų pačių išsivaikščiojimas“

Vygaudo Ušacko teigimu, sprendžiant Lietuvos problemas reikia kryptingos strategijos, disciplinos ir nuoseklumo. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikiuose lankėsi diplomatas Vygaudas Ušackas, buvęs Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Amerikos Valstijose, Europos Sąjungos įgaliotinis Afganistane bei Rusijoje, dirbęs Lietuvos užsienio reikalų ministru. Dabar V. Ušackas vadovauja Kauno technologijos universiteto Europos institutui.
Apie savo diplomatinę patirtį, dabartinius Lietuvos iššūkius bei ateitį diplomatas kalbėjosi su verslininkų bendruomenės atstovais bei Mažeikių trečiojo amžiaus universiteto klausytojais.

Pasidalijo savo patirtimis

Kovo 29-ąją dieną sukako 14 metų, kai Lietuva yra NATO narė. V. Ušackas savo bendravimą su mažeikiškiais pradėjo prisiminimais apie tai, kaip buvo siekiama šios narystės.
„Visus reikėjo suburti bendram tikslui: Lietuva turėjo tapti aljanso nare. Ir tam reikėjo rinkti informaciją, ją analizuoti, o tada teikti pasiūlymus ir rekomendacijas. Eidavome į verslo asociacijas, pas investuotojus, kreipdavomės į žiniasklaidą. Dirbome su Amerikos lietuvių bendruomene“, – pasakojo svečias.
Prisimindamas ir perbėgdamas 22 savo diplomatinės veiklos metus, V. Ušackas sakė, jog ambasadoriaus darbas – intensyvus, susiduriama su įvairiais žmonėmis bei situacijomis. Ir kaskart tekdavo rasti būdą kaip išsakyti savo atstovaujamą poziciją, o po to ir susitarti. Diplomatas pastebėjo: sunkiausia tarpusavyje susitarti yra 28 Europos Sąjungos šalims.

Lietuva sparčiai mažėja

Pakreipęs kalbą apie šiandieninius Lietuvos iššūkius, V. Ušackas sakė, jog dabar svarbiausia yra turėti tvarią ekonominę-politinę sistemą, kritiškai įvairius faktus vertinančius, brandžius piliečius. Svarbi ir gera šalies gynyba, kuriai užtikrinti reikalinga stipri ekonomika.

Susitikimo dalyviai – dalis rajono verslo bendruomenės, atidžiai klausėsi svečio įžvalgų. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

„O čia didžiausia problema – mūsų pačių išsivaikščiojimas. Mano nuomone, ne Rusija, ne Vladimiras Putinas yra Lietuvos grėsmė. Mes patys sau esame grėsmė, o bėda ta, kad nėra prisiimama politinė atsakomybė, nėra politinės valios šią problemą spręsti“, – kalbėjo Europos instituto direktorius.
Savo teiginį jis pagrindė skaičiais. Jeigu 1991 metais šalyje buvo 3,7 milijono gyventojų, dabar – 2,8 milijono. Jeigu 2016 metais vieną pensinio amžiaus asmenį išlaikė 3,5 dirbančio Lietuvos piliečio, nesiimant emigracijos stabdymo, 2030 metais vieną pensininką išlaikys 2,2 dirbančio žmogaus.

Greitų rezultatų nebūna

Pasak V. Ušacko, Lietuva nėra vienintelė šalis, iš kurios sparčiai emigruoja gyventojai.
Kaip šalių, išgyvenusių ir išsprendusių emigracijos keliamus iššūkius, pavyzdžius jis pateikė geografiniu požiūriu netolimą Airiją ir tolimąjį Singapūrą.
„Nematau didesnio uždavinio, kaip gyventojų skaičiaus didinimas. Demografiniai dalykai yra sudėtingi ir bet kuriai vyriausybei nelengva pademonstruoti greitus bei aiškius rezultatus. Reikalinga disciplina, nuoseklus, nuolatinis darbas. Reikalingas ir šalies vadovų bei visuomenės nusiteikimas, kad, norint pokyčių, reikia ir reformų“, – kalbėjo V. Ušackas.
Svečias pavyzdžiu pateikė Lenkiją, kurioje įgyvendinama šeimos politika. Ten skiriamos didesnės lėšos naujagimių susilaukusiems tėvams. Be to, jiems suteikiama galimybė lanksčiau planuoti savo darbus. Tokia politika jau duoda teigiamų pokyčių.

Pagrindinės problemos

Priežastis, dėl kurių Lietuvos piliečiai priima sprendimą išvykti iš Lietuvos, svečias skirstė į vidines ir išorines.
Sociologų inicijuotų ir atliktų gyventojų nuomonių tyrimų rezultatai rodo, jog apsisprendimą išvykti nulemia pirmiausia ekonominiai dalykai: maži atlyginimai, didelės prekių bei paslaugų kainos. Emigruoti žmonės nutaria ir pavargę nuo didelės biurokratijos, nusivylę perdėtais reikalavimais bei draudimais.

Teigiamų poslinkių nedaug

V. Ušacko nuomone, sustabdyti Lietuvos išsivaikščiojimą – realu. Tam reikia politinės valios, užsibrėžti tvirtą tikslą ir laikytis strateginės disciplinos.
„Akivaizdu, kad reikia sukurti palankesnę mokestinę sistemą. Imigracijos politika turi būti nuosekli, tvari ir darni. Mes matom, kad mūsų kaimynai lenkai tai sumaniai daro ir kai kurie Lietuvos darbdaviai jau samdo ukrainiečius netiesiogiai – per Lenkijos įmones“, – kalbėjo diplomatas.
Jis kritikavo šiandienines profesines mokyklas, kolegijas bei aukštąsias mokyklas, rengiančias specialistus užsienio šalims. Taip pat – ir nevisu pajėgumu vykdomą švietimo reformą.
V. Ušackas įžvelgia ir gerų požymių: peržiūrimos „Sodros“ įmokų „lubos“. Imamasi koreguoti Migracijos departamento funkcijas – norima, kad tai būtų ne tik kontroliuojanti, bet ir dėl atvykstančių žmonių su kitomis šalimis konkuruojanti įstaiga.
„Lietuvoje yra taip, kad norintiems čia studijuoti užsieniečiams pirmiausia labai sudėtinga gauti vizą. Antra, studijas Lietuvoje baigę užsieniečiai negali čia likti dirbti ir kurti ateities. Migracijos įstatymai to neleidžia, bet tai bandoma peržiūrėti“, – kalbėjo V. Ušackas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*