- Mažeikiai, naujienos, žinios – Santarvės laikraštis, santarve.lt - http://www.santarve.lt -

Mažeikiuose – naujos socialinės akcijos pradžia

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Vos prasidėjus Adventui, gruodžio 1-ąją, Mažeikiuose planuojama pradėti įgyvendinti socialinį projektą „Palikta kava“. Trečiadienį jo iniciatorės – Savivaldybės tarybos narės, pristatė projekto idėją verslo įmonių, Trečiojo amžiaus universiteto atstovams.

Sugalvota Italijoje

Italijoje, Neapolio mieste, atsiradęs ir po Europą pasklidęs socialinis projektas, kurio pavadinimas „caffe sospeso“ išvertus iš italų kalbos reiškia: pakabinta, sustabdyta, sulaikyta kava, pasiekė Lietuvą. Nuo 2014-ųjų jis vykdomas Alytuje, į kurį šią idėją, pamatytą Italijoje ir Prancūzijoje, parvežė vienas aistringas keliautojas. Kiek vėliau šią iniciatyvą perėmė Kaune, Jonavoje ir kituose  šalies miestuose veikiančios viešojo maitinimo įstaigos.
Akcijos esmė tokia, kad kavinių, valgyklų lankytojai, pirkdami kavą, susimoka ne tik už savąją, bet ir už tą, kuri atiteks tiems, kurie negali sau to leisti.
Anksčiau kalėdiniu laikotarpiu Mažeikiuose verslininkai vaišindavo senjorus kava ar arbata patys, savo iniciatyva. Dabar šis socialinis projektas vyktų ne tik šventiniu laikotarpiu, bet ir tęstųsi.

Grindžiama pasitikėjimu

Pasak organizatorių, projekto metu jokia apskaita – kiek puodelių kavos nupirkta, kiek žmonių ja pavaišinta, nėra vykdoma. Viskas paremta pasitikėjimu.
Nupirkdami ir avansu padovanodami puodelį kavos, žmonės turės pasitikėti kavinių savininkais, barmenais, kad ta kava tikrai bus sąžiningai atiduota tiems, kurie jos paprašys – galbūt tai šiuo metu stokojantys pinigų, šilumos, dėmesio žmonės.
Beje, kava yra tik simbolinis pavadinimas. Bus galima palikti ir stiklinę sulčių, gazuoto gėrimo ar puodelį arbatos.
Akcijos metu nebus užrašinėjami paaukojusiųjų vardai ar registruojama, kiek tos paliktos kavos išgerta.

Apie dalyvavimą įspės ženklai

Miesto kavinėse, restoranuose, krautuvėlėse, nusprendusiose prie šios iniciatyvos prisijungti, kabės apie tai informuojantys lipdukai. Ant stalų bus padėtos informacinės skrajutės, matomoje vietoje bus užrašai apie tai, ar yra tuo metu palikta kavos ir kiek jos puodelių palikta. Tokiu būdu ir jų lankytojai, ir stokojantys žmonės žinos, kad vieni gali susimokėti ir už savo išgerto gėrimo puodelį ir palikti dovanų, o kiti gali užeiti ir paklausti: „Gal yra palikta kavos?“
Inicijavusios šio projekto įgyvendinimą Mažeikiuose Savivaldybės tarybos moterys jį vadina pasitikėjimo ir dalijimosi gerumu būdu. Užbėgdamos už akių skeptikams, jos teigia, jog visi prie jo prisidėjusieji – nuo skrajutes bei lipdukus maketavusios dizainerės ir juos atspausdinusios įmonės, iki pagalbos ranką tiesiančių savanorių – dirba visuomeniniais pagrindais, neatlygintinai.

Buvo pradėjusiųjų anksčiau

Pristatyme dalyvavę maitinimo įstaigų savininkai žadėjo prisidėti prie projekto. Vieniems patiko jo idėja – skatinti bendruomeniškumą, visiems drauge mokytis dalijimosi ir gerumo. Kiti pasakojo ir ankstesniais metais nelikę abejingais panašaus pobūdžio sumanymams.
Vienos Mažeikiuose veikiančios picerijos savininkas, kilęs iš Sicilijos, sakė, jog puikiai žino apie šią Italijoje populiarią tradiciją tokiu būdu sunkiau besiverčiantiems žmonėms paaukoti nebūtinai tik puodelį karšto gėrimo, bet ir lėkštę sriubos.
Tuo tarpu valgyklėlės, esančios mikrorajone, atstovė Jolita Butkienė panašų į „Paliktas puodelis“ projektą Mažeikiuose įgyvendinti pradėjo kiek anksčiau nei iniciatyvinė Tarybos moterų grupė ir buvo pavadinę jį „Pakabink puodelį“.
„Pradėjau tą projektą paskaičiusi internete apie kitų Lietuvos miestų pavyzdžius, paklausinėjau žmonių nuomonės ir atsirado norinčiųjų prisidėti. Pastebėjau, kad labiau domisi žmonės, norintys ir galintys nupirkti bei palikti puodelį kavos ar arbatos, lėkštę sriubos. Kol kas visuomenei dar trūksta informacijos kas tai, kaip vyks“, – kalbėjo moteris ir žadėjo suvienyti jėgas su „Palikto puodelio“ organizatorėmis.