„ORLEN Lietuva“ pakvipo atleidimais(10)

Kaip bus ateityje, ar dar bus mažinamas darbuotojų skaičius, „ORLEN Lietuva“ atstovai neatskleidžia. ORLEN Lietuva Gintaro MOCKAUS nuotr.

Nuo liepos mėnesio darbo gali netekti daugiau nei šimtas įmonės apsaugos padalinio darbuotojų. Nors darbdaviai pasiūlė pereiti į dukterinę įmonę, žmonių šis pasiūlymas netenkina – jie nesutinka dirbti už beveik perpus mažesnį atlyginimą.

Steigia dukterinę įmonę

Akcinės bendrovės „ORLEN Lietuva“ išorinės komunikacijos vadybininkas Raimondas Petrosianas „Santarvę“ informavo, kad įmonė toliau įgyvendina veiklos optimizavimo programą ir siekia susitelkti ties pagrindine veikla. Todėl ir buvo priimtas sprendimas pirkti apsaugos paslaugą. Ši paslauga bus perkama iš PKN ORLEN dukterinės kompanijos.
„Šiuo metu bendrovėje dirbantys saugos darbuotojai buvo susitikę su naujosios įmonės vadovais ir daugumai jų buvo pasiūlyta įsidarbinti dukterinėje įmonėje „ORLEN Ochrona“. Darbo sutarčių sąlygos yra šios kompanijos ir darbuotojų susitarimo reikalas, todėl mes jų nekomentuojame“, – „Santarvei“ pasiteiravus apie darbo užmokesčio pasikeitimus, atsakė R. Petrosianas.

Pasiūlymas netenkina

Apie gautą pasiūlymą „Santarvei“ kalbėjo ir likviduojamo apsaugos padalinio darbuotojai.  Jie esą gavo raštišką pasiūlymą dirbti dukterinėje įmonėje „ORLEN apsauga“, kur nurodomas atlyginimas, siekiantis pusantro tūkstančio su trupučiu litų į rankas. Tai yra beveik 1000 Lt mažiau nei gauna   dabar, nors darbo grafikas išliks toks pat. Tokiu pasiūlymu apsaugos darbuotojai pasipiktino.
„Darbo pobūdis išlieka toks pat, o algas mažina vos ne per pusę. Nors anksčiau, kai steigėsi kita „ORLEN Lietuva“ dukterinė įmonė „Paslaugos tau“, žmonių atlyginimai išliko tokie patys. Be to, jie dar gavo garantiją, kad artimiausius dvejus metus atlyginimai nesikeis. O mus kažkodėl nori priversti pereiti dirbti daug blogesnėmis sąlygomis“, – „Santarvei“ sakė vienas iš likviduojamo padalinio darbuotojų Viktoras (vardas pakeistas).
Numatyti atleisti darbuotojai taip pat baiminasi, kad bus ne tik sumažintas mėnesio atlyginimas, bet jie negaus priklausančių išeitinių išmokų.

Vyksta derybos

„ORLEN Lietuva“ Komunikacijos skyriaus viršininkas Audrius Stasiulaitis anksčiau „Santarvei“ yra sakęs, kad dėl struktūrinių pertvarkymų atleidžiamiems darbuotojams mokamos du kartus didesnės išmokos, nei tai numato įstatymas. Be to, mažinant darbuotojų skaičių, nuolat bendradarbiaujama su įmonėje veikiančiomis profesinėmis sąjungomis, jos esą pasiūlė darbo sutartis pirmiausia nutraukti su darbuotojais, kurie dėl sveikatos būklės, amžiaus ar kitų asmeninių priežasčių patys to pageidavo. Šios nuostatos buvo priimtos ir įtrauktos į darbo vietų mažinimo procesą.
Naftininkų profesinės sąjungos tarybos pirmininkė Virginija Vilimienė „Santarvei“ patvirtino, kad yra bendradarbiaujama su įmonės vadovybe ir deramasi dėl darbo sutarčių bei geresnių darbuotojų atleidimo sąlygų.
„Kol kas dėl apsaugos padalinio naikinimo ir šio padalinio darbuotojų perėjimo į dukterinę įmonę „ORLEN apsauga“ yra pasiektas tik žodinis susitarimas. Šiuo metu dar vedamos derybas dėl socialinių garantijų paketo sutarties pasirašymo“, – informavo pirmininkė.

Mažesnis atlyginimas

V. Vilimienės teigimu, yra stengiamasi, kad darbuotojai būtų atleisti kuo geresnėmis sąlygomis.
„Labai sunku ką nors komentuoti, kai derybos kol kas vyksta tik žodžiu. Kai bus viskas patvirtinta raštu, tada tiksliai žinosim, ko pasiekėm ir kad niekas nebesikeis“, – sakė V. Vilimienė.
Pašnekovės teigimu, „ORLEN Lietuva“ apsaugos darbuotojų vidutinis atlyginimas į rankas siekia du tūkstančius litų, tačiau perėjus į dukterinę įmonę, kai kuriems jis sumažėtų vos ne per pusę.
„Gana ilgai derėjomės ir pavyko išsiderėti bent pusantro tūkstančio litų atlyginimą į rankas, nes anksčiau jie siūlė vos 1 300 litų. Didesnio atlyginimo mokėti naujoji įmonė negalės, nes ją samdanti  „ORLEN Lietuva“ daugiau lėšų atlyginimams mokėti neskiria“, – situaciją komentavo V. Vilimienė.
Naujieji darbdaviai profesinių sąjungų atstovams taip pat pažadėjo, kad darbuotojai, perėję į steigiamą įmonę, į darbą bus vežami nemokamai, o tiems, kurie gyvena už miesto ribų, prie algos bus pridėta nuo 70 iki 90 litų.
Taip pat deramasi, kad išliktų premijos įvairių švenčių progomis.

Priims ne visus

Likviduojamo apsaugos padalinio darbuotojai turės tenkintis ne tik mažesniu atlyginimu, bet dalis  jų visiškai liks be darbo.
„Iš šimto dvylikos apsaugos padalinio darbuotojų, dešimčiai nebus pasiūlyta pereiti į dukterinę įmonę. Tikimės, kad iki liepos 1osios su „ORLEN Lietuva“ pavyks pasirašyti kolektyvinę darbo sutartį, kurioje numatyta, kad žmonės, netenkantys darbo, turi gauti didesnes išeitines išmokas nei įprastai. O tie, kurie pereina į dukterinę įmonę, turi gauti ne tik valstybės numatytas išmokas, bet kartu ir garantiją, kad jei vis dėlto dvejų metų laikotarpiu jie bus atleisti, „ORLEN  Lietuva“ išmokės priemoką, numatytą kolektyvinėje sutartyje“, – samprotavo V. Vilimienė.
Kolektyvinės sutarties projektą šiuo metu svarsto darbdavių atstovai Lenkijoje.

Galės persikvalifikuoti

Nuo liepos mėnesio darbo neteksiantys apsaugos darbuotojai nerimauja, kad jiems nebus suteikta galimybė persikvalifikuoti.
„Laikas eina, atleidimai ant nosies, o mes nieko nežinome, ar turėsime galimybę persikvalifikuoti. Žodžiu, daug kas žadama, bet realiai nieko nedaroma“, – nerimo neslėpė Viktoras.
„ORLEN Lietuva“ viešųjų ryšių atstovas R. Petrosianas teigia, kad visi norintys galės pakeisti kvalifikaciją.
„Dėl struktūrinių pertvarkymų atleidžiamiems darbuotojams bendrovė skiria lėšų persikvalifikuoti ar naujai specialybei įgyti. Vienam asmeniui skiriama iki 5 000 Lt.  Šie pinigai pervedami mokymo įstaigai“, – tikino R. Petrosianas.
Esą tokia parama darbuotojams leidžia įgyti naujų darbo įgūdžių ir efektyviai ieškoti naujų karjeros galimybių.
Kad yra galimybė persikvalifikuoti, patvirtino ir V. Vilimienė.

Pašalpa mokama vėliau

Keisti kvalifikaciją be darbo likę žmonės galės ir Darbo biržoje. Jiems bendra tvarka galioja visos Darbo biržos paslaugos.
Pasak  Darbo biržos Mažeikių skyriaus vedėjos pavaduotojos Ritos Jurkūnienės, paprastai atleistiems „ORLEN Lietuva“ darbuotojams daug vėliau pradedamos mokėti bedarbio pašalpos.
„Jiems pašalpa pradedama mokėti tada, kai baigiasi išeitinės išmokos terminas. Jei, tarkim, gyventojas gavo išeitines išmokas už dvylika mėnesių, tai jam bedarbio pašalpa bus pradėta mokėti po dvylikos mėnesių“, – paaiškino R. Jurkūnienė.
Pasak specialistės, ne visi „ORLEN Lietuva“ atleisti žmonės kreipiasi į Darbo biržą. Dalis jau būna susiradę kitą darbą, kitiems nėra didelės būtinybės registruotis bedarbiais.

Gali daugėti

Ar ateityje dar bus mažinamas darbuotojų skaičius, „ORLEN Lietuva“ neatskleidžia. Tokių duomenų neturi ir naftininkų profsąjungos tarybos pirmininkė V. Vilimienė. Tačiau ji neatmeta galimybės, kad ir toliau steigsis dukterinės įmonės.
„Tiesiog kaip ir visoje Europoje, siekiama išgryninti naftos įmonių veiklą. Jei įmonė užsiima naftos produktų gamyba, tai tik tuo ir užsiima. O kitas reikalingas paslaugas teikiančias įmones samdo iš šalies“, – pastebėjo V. Vilimienė.

Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.