Pagalbos mygtukas: prabanga ar būtinybė?

Pagalbos „mygtukai“ atokiau gyvenantiems vyresnio amžiaus žmonėms padeda operatyviai sulaukti specialistų pagalbos. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Daugiau nei trejus metus dvidešimtyje vienkiemių, kuriuose gyvena vieniši, senyvo amžiaus žmonės, veikė vadinamieji vieno mygtuko įrenginiai – nelaimės atveju jais buvo galima išsikviesti pagalbą.
Projektui pasibaigus pratęstas tik dešimties įrenginių veikimas Reivyčių ir Tirkšlių seniūnijose, tuo tarpu senukų apiplėšimų daugėja.

Verčia sunerimti

Šių prietaisų reikalingumu neabejoja nei policijos pareigūnai, nei eiliniai gyventojai. Manoma, kad paspaudus mygtuką ir laiku sulaukus pagalbos, galima išgelbėti žmonių gyvybes.
Pareigūnų teigimu, per tuos metus, kai veikė tokie įrenginiai, buvo gauta įvairių pranešimų, pradedant skundais pablogėjusia sveikata, baigiant informacija apie nepažįstamų žmonių apsilankymą. Šių įrenginių reikalingumą iliustruoja ir plėšimų statistika rajone.
Mažeikių rajono policijos komisariate per devynis šių metų mėnesius buvo pradėti keturi ikiteisminiai tyrimai dėl plėšimų. Trimis atvejais nukentėjo kaimuose, atokesnėse sodybose gyvenantys senyvo amžiaus žmonės. Tokia statistika verčia sunerimti ne tik policijos pareigūnus, bet ir pačius gyventojus.

Įvykdyti nusikaltimai

Kol dėl minėtų plėšimų vyksta tyrimai, pareigūnai nuo komentarų susilaiko. Tačiau neatmeta versijos, kad visi šie plėšimai – tų pačių nusikaltėlių darbas, nes nusikaltimų braižas gana panašus.
Viena pirmųjų nuo plėšikų nukentėjo Užventės kaimo gyventoja. Kovo 11-osios ankstų rytą į devintą dešimtį bebaigiančios senolės namus, išlaužę duris, įsiveržė plėšikai. Moterį jie surišo ir, pačiupę jos auksinį žiedą, išbėgo lauk.
Daugiau nei po pusmečio nuo dviejų plėšikų nukentėjo Žibikuose gyvenantys brolis ir sesuo. Du nepažįstami vyriškiai, slėpdami savo veidus, per langą įsibrovė į septyniasdešimt šešerių metų vyriškiui priklausantį namą. Nusikaltėliai surišo, sumušė namo savininką ir jo aštuoniasdešimt penkerių metų seserį bei pagrobė 6 000 litų.
Šios savaitės pradžioje išgirdome apie dar vieną nusikaltimą. Šį kartą du nepažįstami asmenys, išlaužę prieangio duris, įsibrovė į aštuoniasdešimtmečio purvėniškio namus bei pagrobė apie 3 000 litų.

Sustiprins patruliavimą

Kai kurie gyventojai mano, kad panašių nusikaltimų būtų mažiau, jei būtų užtikrintas vienišų žmonių saugumas.
Mažeikių rajono policijos komisariato prevencinio poskyrio viršininkas Arūnas Bubliauskas informavo „Santarvę“, kad ilgėjant tamsiajam paros metui bus sustiprintas pareigūnų patruliavimas kaimo teritorijose.
Pačios seniūnijos neturi galimybių ir lėšų imtis papildomų priemonių vienišų ar atokiau gyvenančių žmonių saugumui užtikrinti.
Reivyčių seniūnas Stanislovas Putelis patikino, kad vyresnio amžiaus žmonės nėra pamiršti, juos lanko socialiniai darbuotojai, padeda ir artimiausi kaimynai.
Seniūnas įsitikinęs, kad atnaujinus vieno mygtuko įrenginių programą lengviau atsikvėps ne vienas atokiau gyvenantis žmogus.

Išdalinti telefonai

Kadangi vieno mygtuko įrenginių visoms seniūnijoms neužtenka, kai kuriuose kaimuose buvo dalijami mobilieji telefonai. Iš pradžių policijos pareigūnai pasirūpindavo ir jų sąskaitomis – pristatydavo 5 litų papildymą keletui mėnesių.
Šiuo metu pasibaigus finansavimui, senoliams telefonų sąskaitas tenka pildytis patiems.
„Mūsų seniūnijoje yra išdalinta dešimt mobiliųjų telefonų, ir tai atokiau gyvenantiems žmonėms padeda jaustis saugesniems. Reikalui esant galės išsikviesti pagalbą“, – sakė Viekšnių seniūnas Kornėlijus Kryžius.
Seniūno teigimu, žmonės kol kas per daug nėra įsibaiminę, nors daugeliui ir teko girdėti apie jų seniūnijoje įvykdytus apiplėšimus.

Paprasta naudotis

S. Putelis įsitikinęs, kad vieno mygtuko įrenginys labai tinkamas senoliams, nes juo naudotis paprasčiau nei mobiliuoju telefonu.
„Vyresnio amžiaus žmonės ne visi moka naudotis mobiliaisiais telefonais, o vieno mygtuko įrenginio veikimas labai paprastas. Užtenka vos vieno paspaudimo“, – paaiškino S. Putelis.
Minėti įrenginiai sukonstruoti taip, kad nuspaudus pagalbos mygtuką, iš nukentėjusiojo pusės pokalbio nutraukti negalima, to nepadarytų net ir užpuolikas. Jautrus mikrofonas skambučius priimantiems operatoriams leidžia girdėti visus patalpoje sklindančius garsus, suprasti, kas vyksta.
Be to, yra sudaryti vieno mygtuko įrenginius turinčių žmonių sąrašai, operatoriams nereikia aiškinti, kur įrengtas nuspaustasis mygtukas: nustatytu maršrutu kiek galima operatyviau į senolio gyvenamąją vietą išsiunčiamas policijos ar medikų ekipažas.

Vengia užsukti

Kam ir kada skirti vieno mygtuko įrenginius, sprendžia apylinkių inspektoriai kartu su seniūnais. Atnaujinus vieno mygtuko įrenginių darbą, pirmiausia jie buvo išdalinti tiems patiems gyventojams, kurie šia paslauga naudojosi iki pasibaigiant finansavimui.
„Apie sodybose esančius įrenginius informuoja įvairūs lipdukai ant langų ir durų. Šie lipdukai tarsi dar viena prevencinė priemonė, nes vargu ar nusikaltėlis rizikuos lįsti į namus, kur aiškiai parašyta, jog yra vieno mygtuko įrenginys“, – anksčiau „Santarvei“ yra minėjęs  A. Bubliauskas.
Pareigūno žodžius patvirtina ir statistika: per tuos metus, kai buvo vykdoma programa, nuo plėšikų nenukentėjo nė vienas žmogus, kurio namuose yra „pagalbos mygtukas“.
Policijos pareigūnų teigimu, projektas pateisino lūkesčius jau vien dėl to, kad turėdami šiuos įrenginius, senoliai jaučiasi saugesni, ramesni. Todėl tikimasi, kad Policijos departamentas ir vėliau ras papildomų lėšų vieno mygtuko įrenginių darbui pratęsti.

Gali įsigyti

Policijos pareigūnų teigimu, vieno mygtuko įrenginius gali įsigyti kiekvienas norintysis, tiek kaimo, tiek miesto gyventojai. Tik tiek, kad jiems patiems tektų susimokėti abonentinį mokestį – apie 25 litus per mėnesį.
Šiais įrenginiais prekiaujančios įmonės specialistai „Santarvę“ informavo, kad žmonės gali pasirinkti: nusipirkti vieno mygtuko įrenginį, kainuojantį apie 500 litų, ir po to mokėti po 25 litus, arba įrenginio nepirkti, juo naudosis, mokant 40-ies litų per mėnesį abonentinį mokestį.
Pareigūnai taip pat primena, kad žmonės neliktų abejingi ir pamatę įtartinas transporto priemones  bei įtartinus asmenis praneštų policijai ar apylinkės inspektoriui, arba paskambintų anoniminiu pasitikėjimo telefonu: (8 443) 98 084.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto