Paukščių gripas artėja prie Lietuvos

Iš Turkijos kasdien pasiekia grėsmingos žinios apie vis naujus žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejus. Rajono specialistų teigimu, kol kas pas mus didesnės paukščių gripo grėsmės nėra, tačiau su nerimu laukiama iš šiltųjų kraštų pradėsiančių grįžti migruojančių paukščių, kurie gali atnešti pavojingos ligos virusą. PALIESTA
TREČDALIS TERITORIJOS

Mūsų šalies gyventojus baugina, kad pavojinga liga sparčiai plinta jų pamėgtoje poilsio šalyje Turkijoje. Iš viso šioje šalyje paukščių gripu jau užsikrėtė 18 žmonių, yra mirties atvejų. Per pastarąsias dvi savaites buvo paskersta daugiau nei 355 tūkst. paukščių.
Turkijos žemės ūkio ministerija informuoja, kad trečdalis šalies teritorijos vienaip ar kitaip yra paliesta paukščių gripo.

ŽIEMA –
NE KELIONIŲ METAS

Anot kelionių agentūrų atstovų, Turkijos kurortai pastaraisiais metais vieni iš populiariausių lietuvių poilsio vietų. Vienintelė paguoda tai, kad dabar Turkijoje žiema, ir kelionės į šią šalį neorganizuojamos.
Kelionių biuro „West Express“ Mažeikių filialo vadovė Ilona Gudinaitė „Santarvei“ sakė, kad poilsinių kelionių į Turkiją laikotarpis – nuo balandžio pabaigos iki spalio mėnesio pabaigos. Per vadinamąjį ramybės laikotarpį į Turkiją kol kas neskrido net pavieniai mažeikiškiai.
Pirmieji pranešimai apie kitose šalyse plintantį paukščių gripą pasirodė praėjusių metų vasarą. Mažeikiuose įsikūrusių kelionių agentūrų atstovai teigė, kad tai mažeikiškių neatbaidė nuo kelionių.
„Paukščių gripas mūsų darbui jokios įtakos neturėjo“, – patikino I. Gudinaitė.

APSAUGA GRIEŽTĖJA
Turkijoje ėmus plisti paukščių gripui, Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba dar labiau sugriežtino apsaugos priemones.
Mažeikių tarnybos veterinarijos gydytojas Albertas Antanavičius teigė, kad ir mažeikiškiai konkretizuoja bei tikslina anksčiau patvirtintą gyvulių pavojingų susirgimų židinių likvidavimo ir neatidėliotinos veiklos planą. Jis derinamas su savivaldos institucijomis, Visuomenės sveikatos centru, policija, civilinės saugos padaliniais, ugniagesiais ir kitomis tarnybomis.
„Planuojame, kas ir kaip naikintų paukščius, kur jie galėtų būti užkasti, kas kastų tranšėjas, imtųsi kitų veiksmų. Sudaromi atsakingų, galinčių padėti asmenų vardiniai sąrašai, nurodomi tų žmonių telefonai. Kaupiamos būtinos įrangos ir dezinfekcinių medžiagų atsargos, apsaugos priemonės, kurių prireiktų pasireiškus paukščių gripui“, – pasakojo specialistas.

PAUKŠČIŲ GRIPAS
PRIARTĖJO

Nacionalinė veterinarijos laboratorija nuolat atlieka paukščių gripo tyrimus. Per praėjusius metus ištyrus daugiau nei 900 paukščių gaišenų gripo nenustatyta.
A. Antanavičius abejoja, ar mūsų šaliai pavyks apsisaugoti nuo pavojingo gripo. Praėjusių metų rudenį Lietuvos mokslininkai atliko paukščių gripo rizikos vertinimą. Išvadose skelbiama, kad rizika šio gripo virusui atsirasti Lietuvoje yra didelė.
„Lietuvos regionas yra paukščių migracijos Rytų-Atlanto ir Juodosios-Viduržemio jūrų zonose. Todėl rizika padidės būtent migracijos sezono metu – balandžio-gegužės mėnesiais, kai vyks pagrindinis laukinių paukščių judėjimas į Lietuvą arba per Lietuvą. Jei kils grėsmė, gali būti, kad tuo metu žmonėms bus nurodyta savo paukščius laikyti uždarytus tvartuose“, – paaiškino veterinarijos gydytojas.

GYDYMO ĮSTAIGOS
VAISTŲ NETURI

Kaip praneša visuomenės informavimo agentūros, Infekcinių ligų klinika jau yra užsakiusi preparatų nuo pandeminio ir paukščių gripo.
Manoma, kad Lietuvoje didelio ažiotažo neturėtų būti, nes jie yra labai brangūs: profilaktiškai 6 savaites vartojami vaistai kainuoja apie 500–600 litų.
Ketvirtadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje Sveikatos reikalų komiteto narė Vilija Vertelienė informavo, kad Lietuva pasirengusi sutikti paukščių gripą. Anot jos, yra sudarytas pasiruošimo gripo pandemijai planas šalies mastu, panašūs planai sudaryti ir apskrityse – juose koordinuojama įvairių institucijų veikla, esant epideminei situacijai, ruošiamas antivirusinių vaistų valstybės rezervas. Tačiau kol kas šių preperatų nėra nei mūsų šalies vaistinėse, nei valstybės rezerve.
„Priėmimo skyriuje yra parengta palataizoliatorius. Jeigu būtų įtarta paukščių gripo pandemija, ligonį pirmiausia izoliuotume, o vėliau jį išvežtume kitur. Kol kas neturime jokių rekomendacijų apie šių ligonių gydymą, o tuo labiau vaistų“, – situaciją apibūdino Mažeikių ligoninės gydytoja infektologė Nijolė Buknienė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto