Pertvarkymai „Mažeikių naftoje“ labiausiai gąsdina darbuotojus

Norėdama savo veiklą skirti tik pagrindiniam verslui – naftos perdirbimui – AB „Mažeikių nafta“ kelia savo darbuotojus į antrines įmones.
Bijodami nukentėti finansiškai, darbuotojai tokiam žingsniui nesiryžta ir delsia pasirašyti naujas darbo sutartis.
Jų teises ginti ėmėsi įmonės profesinė sąjunga.


SIEKIA PAKEISTI
KOLEKTYVINĘ SUTARTĮ
Nuo metų pradžios savarankišką veiklą pradėjo UAB „Mažeikių nafta“ sveikatos priežiūros centras.
Gegužės viduryje atidaryta dar viena bendrovės dukterinė įmonė „Paslaugos tau“, užsiimanti valymo, teritorijos priežiūros bei maitinimo darbais. Ateityje žadama steigti remonto darbų bendrovę.
UAB „Paslaugos tau“ įstatinis kapitalas – 500 tūkst. litų. Jos darbuotojai turėtų būti „Mažeikių naftos“ darbuotojai, kurie anksčiau dirbo tuos pačius darbus.
Pereinantiems į kitą bendrovę darbuotojams „Mažeikių naftos“ vadovybė nesutinka mokėti išeitinių išmokų, motyvuodama tuo, kad antrinė įmonė nėra kita darbovietė, todėl išeitinės pašalpos pereinantiems į jas dirbti nepriklauso.
Išeitines išmokas „Mažeikių nafta“ sutinka mokėti tik darbo visiškai atsisakantiems žmonėms. Jos gali būti šešių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio, o kadangi bendrovės žmonės dirba kenksmingomis sąlygomis, su vadovybe pasirašytoje kolektyvinėje sutartyje numatyta, kad išmokos gali padvigubėti ir siekti dvylika minimalių algų. Bendrovės darbuotojų vidutinis atlyginimas yra per 2000 litų.
Kol kas sutarties su dukterine įmone nepasirašė nė vienas darbuotojas – dar tebevyksta organizaciniai darbai.
„Mažeikių naftos“ vadovybė pateikė įmonės profsąjungai siūlymą pakeisti kolektyvinės sutarties punktą, kuriame teigiama, kad nutraukiant veiklą bendrovėje turi būti mokamos išeitinės pašalpos.
DĖL NAUJŲ SUTARČIŲ –
NEŽINIA
Pereinant į kitą įmonę darbdavys žada ne mažesnį darbo užmokestį ir tas pačias socialines garantijas, kokios buvo dirbant „Mažeikių naftoje“.
Įmonės darbuotojai sakė jaučią administracijos spaudimą kuo greičiau apsispręsti: ar pasirašyti trejų metų darbo sutartį, ar imti išeitinę išmoką ir palikti darbą.
„Pasirašydama sutartį pasmerkiu save nežiniai: kaip aš galiu žinoti, kokia per tuos trejus metus bus infliacija, juk viskas taip sparčiai keičiasi. O pasirašius sutartį atlyginimas bus stabilus ir jo niekas nekels. Tad manau, kad geriau imti kompensaciją ir ieškotis kito darbo“, – samprotavo prisistatyti nenorėjusi „Mažeikių naftoje“ dirbanti moteris.
Valstybinės darbo inspekcijos Telšių skyriaus vedėjas Stanislovas Ričkus sakė, kad dėl situacijos „Mažeikių naftoje“ jų įmonę pasiekė skundas, bet konkretaus atsakymo, kurį būtų galima viešinti, dar nėra. Tam reikalinga konkreti, išsami analizė, kuri bus atlikta artimiausiu metu.
KONCENTRUOJASI
TIK Į GAMYBĄ
„Mažeikių naftos“ atstovas spaudai Jacekas Komaras „Santarvei“ teigė, kad į antrines įmones turės pereiti apie 100 bendrovės darbuotojų. Visiems mokėti išeitinių išmokų vadovybė nesutinka, nes perėjimas į dukterinę įmonę nėra darbo pakeitimas – viskas išlieka taip, kaip buvę.
Pasiūlymas pereiti į dukterinę įmonę – tai galimybė išlaikyti darbo vietas.
„Visame pasaulyje priimta, kad įmonės užsiima tik tiesioginiu savo darbu, kitas paslaugas teikia taip pat tik tuo užsiimančios bendrovės. Mūsų vadovybė nori, kad bendrovė susikoncentruotų tik į naftos perdirbimą“, – „Santarvei“ sakė J. Komaras.
Šiuo metu įmonės vadovybė ieško kompromiso: arba žmonės gauna išeitines išmokas ir palieka darbą, arba dirba toliau, turėdami visomas socalines garantijas.
VYKSTA
APKLAUSOS
Išeitinių išmokų reikalaujančių darbuotojų teisių stojo ginti „Mažeikių naftos“ profsąjunga. Jos tarybos pirmininkė Virginija Vilimienė sakė, kad pereinat dirbti į dukterinę įmonę išeitinės išmokos priklauso. Tai paliudija ir iš Valstybinės darbo inspekcijos gautas raštas, kuriame teigiama, kad antrinė įmonė yra kitas darbdavys, todėl išeitinės pašalpos turi būti išmokėtos.
„Darbdavys priima verslo sprendimą ir turi teisę daryti taip, kaip jam naudingiau. Dukterinės įmonės galės teikti paslaugas ne tik naftos, bet ir kitoms to pageidaujančioms organizacijoms. Imdamasi tokios taktikos, bendrovė nemažai sutaupo“, – teigė V. Vilimienė.
Šiuo metu bendrovės teritorijos priežiūros, valymo ir maitinimo padaliniuose „Mažeikių naftos“ profsąjunga vykdo apklausas, darbuotojai pildo anketas, kuriose turi išreikšti savo nuomonę, ar sutinka pereiti dirbti į dukterinę įmonę.
Ar profesinei sąjungai pasirašyti susitarimą „Dėl AB „Mažeikių nafta“ kolektyvinės sutarties 2006–2008 metams 3.12 punkto dalinio pakeitimo“, balsuodami nuspręs patys įmonės darbuotojai. Pagal jų balsavimo rezultatus profsąjunga ir spręs, kokių tolesnių žingsnių imtis, kaip tęsti derybas su įmonės administracija.
Iš redakcijos archyvo nuotr.: Įsteigus dukterines įmones, AB „Mažeikių nafta“ gerokai sumažės darbuotojų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto