Plinkšėse – konfliktas dėl žemės

Šiaulių apygardos administracinis teismas Plinkšių dvaro valdytojos prašymu sustabdė Mažeikių rajono savivaldybės tarybos sprendimą dėl Plinkšių durpyno detaliojo plano patvirtinimo. Kai kurių politikų teigimu, šitaip bežemiai dvaro savininkai dėl savo sudėtingos situacijos kerštauja valdininkams. Tačiau abi konfliktuojančios pusės tikina ginančios Plinkšių bendruomenės interesus.
BIJO LIKTI BE PAPLŪDIMIO
Prieš beveik metus Plinkšių dvarą iš AB „Mažeikių nafta“ nupirko šiauliškė UAB „Šiaulių Baltija“.
Plinkšių kaimo bendruomenė sunerimo dėl naujojo savininko atėjimo. Tuo labiau kad žmones pasiekė kalbos, jog ruošiamasi visą teritoriją aptverti tvora.
Plinkšiškiai išsigando, kad nebeturės galimybės maudytis ir ilsėtis Plinkšių ežero paplūdimyje, nebegalės prie ežero rengti tradicinių bendruomenės švenčių.
Biologijos mokytoja Virginija Katkuvienė susirūpino, kad per moksleivių praktinius užsiėmimus nebegalės tyrinėti ežero ekosistemos.
Savo nuogąstavimus plinkšiškiai raštu išdėstė Savivaldybės vadovams.

ATSIŽVELGS Į BENDRUOMENĖS PRAŠYMĄ
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius „Santarvei“ teigė, kad ieškoma būdų, kaip išspręsti bendruomenės keliamą problemą. Administracijos direktorius ir Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis problemą aptarė su Telšių apskrities viršininku, rajono žemėtvarkininkais.
„Nustatėm, kad toje teritorijoje yra neįregistruoto turto – tualetas, mašinų stovėjimo aikštelė, prieplauka. Šiuos objektus bandysime įteisinti Savivaldybės vardu. Aplink juos būtų formuojami žemės sklypai“, – paaiškino administracijos direktorius B. Kryžius ir pridūrė, kad toks sprendimas pasirinktas atsižvelgiant ne tik į plinkšiškių, bet ir į mažeikiškių, pamėgusių Plinkšių paplūdimį, interesus.

PLINKŠIŲ DVARAS – BE ŽEMĖS
Plinkšių dvaro valdytojos pareigas einanti „Linos namų“ direktorė Lina Dunauskaitė „Santarvei“ sakė, kad ne kartą plinkšiškiams bandė paaiškinti, jog jų baimė nepagrįsta. Dvaro savininkų planuose yra atkurti jo autentiškumą, sutvarkyti visą teritoriją ir ją paversti ne tik turistams, bet ir vietos gyventojams malonia poilsio vieta.
L. Dunauskaitė apgailestavo, kad jai nepavyksta įtikinti plinkšiškių. Nesiseka įgyvendinti ir sumanymų dėl dvaro rekonstrukcijos. Kliūtis – valdininkų sprendimai. Naujiesiems savininkams nepavyksta išsinuomoti 38 hektarų dvarui priklausiusios žemės. Nors iki jų didžiąją dalį teritorijos AB „Mažeikių nafta“ buvo išsinuomojusi iki 2049 metų.

ŽADA BYLINĖTIS
L. Dunauskaitė dėl žemės išsinuomojimo kreipėsi ne tik į rajono Savivaldybę, bet ir į Telšių apskrities administraciją. Teigiamo atsakymo nesulaukia. Naujieji savininkai į savo dvarą gali patekti tik per svetimą žemę.
„Savivaldybės administracija buvo neteisingai apkaltinta dėl žemės nuomos. Jau pirmajame savo atsakyme paaiškinau, kad dvaro valdytoja turi parengti detalųjį planą. Tik jame nustatomos sklypo ribos ir servitutai“, – „Santarvei“ teigė administracijos direktorius B. Kryžius.
L. Dunauskaitė su tuo nesutinka. Anot jos, pagal galiojančius įstatymus, toks planas būtų reikalingas, jeigu ji nuspręstų keisti dvaro teritorijos žemės paskirtį ar statytų papildomus pastatus.
„Aš noriu išsaugoti autentišką aplinką“, – teigė dvaro valdytoja ir pridūrė, kad jeigu žemė nebus išnuomota, ji kreipsis į teismą.

GINA VISUOMENĖS INTERESĄ
Kol L. Dunauskaitė vargo dėl žemės nuomos, norėdama išsaugoti Plinkšių dvaro aplinką, rajono politikai rugpjūčio mėnesį slaptu balsavimu pritarė UAB „Plinkšių Vilistra“ planams pelkėje pradėti ūkinę veiklą.
UAB „Linos namai“ direktorė kreipėsi į Šiaulių apygardos administracinį teismą, prašydama panaikinti Tarybos sprendimą. Jos pareiškime akcentuojama, kad Mažeikių savivaldybė, priimdama sprendimą dėl detaliojo plano patvirtinimo, padarė nemažai procesinių pažeidimų, o pats sprendimas prieštarauja teisės aktams bei yra neteisėtas ir nepagrįstas.
L. Dunauskaitė absurdiškais pavadina įtarimus, kad tai esąs jos kerštas valdininkams. „Mes giname viešuosius interesus“, – teigė dvaro valdytoja. Anot jos, būtina buvo pelkę su jos reta augmenija ir gyvūnais išsaugoti ateities kartoms. (Pelkėje yra aptiktos trys augalų ir vienuolika gyvūnų rūšių, įrašytų į Raudonąją knygą – B.R.).
L. Dunauskaitė mano, kad rengiant ir svarstant detalųjį planą nebuvo įvertintos visos galimos pasekmės Plinkšių kraštovaizdžio draustiniui, gyvenvietei, K. Pliaterio dvaro parkui, ežerui.

PASIRUOŠĘ BYLINĖTIS
Šiaulių apygardos administracinis teismas sustabdė Mažeikių rajono savivaldybės tarybos sprendimą dėl Plinkšių durpių telkinio detaliojo plano iki tol, kol byla bus išnagrinėta teisme ir įsiteisės teismo sprendimas. Atsižvelgdamas į tai, kad bylos išsprendimas UAB „Plinkšių Vilistra“ teisėms ir pareigoms ateityje gali turėti įtakos, teismas nusprendė bendrovę patraukti trečiuoju suinteresuotu asmeniu.
Bendrovės direktorius Algimantas Valteris mano, kad teismo sprendimas „Plinkšių Vilistrai“ turėtų būti palankus.
„Iš neoficialių šaltinių girdėjome, kad Vilniuje buvo atliktas detaliojo plano auditas. Nenustatyta jokių teisės aktų pažeidimų“, – prasitarė pašnekovas.
Jeigu teismo sprendimas būtų nepalankus, „Plinkšių Vilistra“ pasirengusi ir pati su ieškiniu kreiptis į teismą.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto