Po pertraukos vasarą vėl budės lopšeliai-darželiai

Po ketverių metų pertraukos šią vasarą mažeikiškiai turi galimybę leisti savo vaikus į darželį – pakaitomis budės lopšeliai-darželiai „Gintarėlis“ ir „Linelis“.
Pagal visuose darželiuose atliktos apklausos duomenis, vaikų, vasarą lankysiančių darželį, yra per 200, kai tuo tarpu budintys darželiai teigia galį priimti perpus mažiau.

ABEJOJAMA
VAIKŲ
ANTPLŪDŽIU

Vasarą į lopšelius-darželius galės patekti tie vaikai, kurių tėvai apklausoje patvirtino norį vaiką leisti į ugdymo įstaigą. Šią vasarą pakaitomis budės du darželiai. Liepą vaikus iš visų Mažeikių lopšelių-darželių priims „Gintarėlis“, o rugpjūtį – „Linelis“.
Švietimo skyriaus vyr. specialistė Nijolė Zakalskienė sakė, jog norinčiųjų lankyti budinčius darželius vaikų šiemet – per 200.
„Realią situaciją pamatysime, kai vaikai pradės rinktis į darželius. Esame įsitikinę, kad visi tikrai nesusirinks. Bet tie, kurie yra užsirašę, tikrai neliks be darželio – visus priimsime,“ – N. Zakalskienė abejojo vaikų antplūdžiu vasarą budinčiuose darželiuose.
TIEK VAIKŲ
NETILPS

Liepos mėnesį budėsiančio lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorė Irena Buivydienė patikino, jog tiek daug vaikų tikrai nesutalpins: „Laukiame vaikų su šypsena, bet daug vietų tikrai nebus. Kadangi mūsų pačių darželinukų nemažai lieka, tad iš kitų darželių turime galimybę priimti apie 100 vaikų. Jei budėtų kitas darželis, tai mūsiškių norinčiųjų būtų apie 20.
O kadangi budi mūsų pačių darželis, tai tėveliai neskuba vaikų pasiimti“.
Lopšelio-darželio „Linelis“, kuris budės rugpjūtį, direktorė Gražina Barzdinienė sakė, jog darželyje įmanoma sutalpinti apie 200 vaikų, tačiau tiek būtų per daug: „Darželis būtų perpildytas, pedagogams sunku dirbti.
Apskritai juk nežinome, kiek vaikų susirinks. Turiu būti kaip pranašė, numatyti viską į priekį. Nežinia, ar pagrįstai būsiu susigrąžinusi darbuotojus“.
Švietimo įstaigų vadovės patikino, jog vasaros metu jokios ugdymo programos nebus: bus tiesiog užimtumas, priežiūra ir maitinimas. Ugdymo procesas trunka iki birželio mėnesio, tad likusiais vasaros mėnesiais lopšelio-darželio veikla bus panaši į vasaros stovyklą.
„Nesakome, kad bus palaida bala. Tik vietoje lopšeliuosedarželiuose įprastų dalykų bus daugiau žaidimų, inscenizacijų, pasakų,“ – sakė I. Buivydienė.
NEBUS
REIKALINGŲ
SPECIALISTŲ

Švietimo skyriaus vyr. specialistė N. Zakalskienė tikino, jog specialiųjų poreikių turintys vaikai, taip pat galės lankyti vasarą budinčius darželius. Tačiau tėvelius specialistė įspėja, kad šios mokymo įstaigos nėra pritaikytos tokiems vaikams.
Lopšeliodarželio „Gintarėlis“ direktorė I. Buivydienė buvo kategoriškesnė: „Mes vaikų su specialiaisiais poreikiais tikrai nepriimsime. Kad ir kaip norėtume, neturime sąlygų su jais dirbti – nei maniežų, nei specialių privažiavimų, nei pedagogų. Tėveliai turėtų ieškoti kitų išeičių“.
Specialiojo lopšeliodarželio „Žilvitis“, kuriame koreguojama vaikų rega, direktorė Irena Petrutienė sakė, jog tėveliai žino, kad vaikams reikalingų specialistų ten nebus.
„Mes vieninteliai, kurie koreguojame regą tiek iš medicininės, tiek iš pedagoginės pusės. Juk tas pats ir su „Bitutės“ vaikais. Bet ką tėvams daryti, jei neturi kur vaikų palikti? Tuo labiau kad lankyti budintį darželį nori nedidelių sutrikimų turintys vaikai. Manau, didelių problemų neturėtų kilti,“ – svarstė direktorė.
BUDINČIO DARŽELIO PATIRTIS
Lopšelio-darželio „Eglutė“ darbuotojai jau žino, ką reiškia būti budinčiu darželiu. Būta nemažai problemų – nesusirinko vaikų, kiek planuota, ir dalis tėvų nesumokėjo už darželį.
Direktorė Vida Valsiūnienė sakė, kad budintys darželiai visada patiria nuostolių. Prieš keletą vasarų, kai budėjo „Eglutė“, situacija buvo analogiška: darželis taip pat sulaukė apie 200 tėvelių prašymų. Liepą vaikų susirinko kone perpus mažiau, o rugpjūtį liko vos dvi trys dešimtys, tad darželis užsidarė, vos įpusėjus rugpjūčiui.
„Dar viena problema – skolininkai. Man liko jų daug. Tie, kurie nebegrįžo į savo darželius. Kas išvažiavo į užsienį, kas taip dingo…“ – prisiminė lopšelio-darželio vadovė.
Šiemet, švietimo specialistės Nijolės Zakalskienės teigimu, elgiamasi protingiau – sumokėti už darželį tėvelių prašoma jau dabar.
Priėmimas toks pat, kaip ir į įprastą darželį. „Jei kas turi galimybę lengvatoms, tai tie turės pristatyti tų pačių dokumentų kopijas, kurias teikė ir savo darželiui,“ – patikino specialistė.
DIDELĖS PROBLEMOS NĖRA
Rajono lopšeliuose-darželiuose problemų dėl vasaros atostogų ne taip ir daug. Dažniausiai netoli gyvena vaikų seneliai, tad dirbančių tėvų vaikai vasaros atostogas praleidžia su jais.
Sedos darželis šiemet dirbs iki liepos 1 d. – iki šiol birželio mėnesį nedirbdavo.
„Birželio mėnesį darželyje liks pusė vaikų, – sakė Sedos darželio direktorė Birutė Radavičienė. – Lankyti darželį likusius du mėnesius ypatingų pageidavimų nebuvo, tačiau jei būtų buvusi tokia galimybė, manau, bent viena grupelė būtų tikrai susidariusi. Tačiau to padaryti negalime dėl pinigų pavadavimams stokos“.
VAIKUI
REIKALINGOS ATOSTOGOS

Kiekvieną kartą vaikas, ateinantis į naują aplinką, jaučiasi nejaukiai – reikalingas adaptacinis laikotarpis. O kaip vaikai reaguos į tai, jog per vasarą turės pakeisti du naujus darželius.
„Ar jūs įsivaizduojate, ką reiškia vaikui nueiti mėnesiui į naują darželį, o dar po mėnesio – į kitą? Jei tėvai pagalvotų ir įsigilintų į tai, suprastų, kaip vaiką traumuoja, – kalbėjo lopšelio-darželio „Eglutė“ direktorė V. Valsiūnienė. – Kita aplinka, kiti žmonės, bet, žinoma, tai spręsti patiems tėvams. Juk ne kiekvienas gali nusamdyti auklę. Be to, vaikams, kaip ir suaugusiesiems, reikia atostogų. Nepailsėjęs vaikas rugsėjo mėnesį ateina jau pavargęs“.
Visi kalbintieji kaip susitarę kartojo tą patį. Pakeisti aplinką – sveika, bet palikti vieno vaiko namie taip pat nevalia.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Liudvika Lapienė patikino, jog kiekvienam vaikui yra būtina priežiūra. Tad jei tėvai dirba ir neturi kur palikti vaiko, tegul verčiau jį veda į darželį, bet nepalieka jo vieno.
„Pagal Vaiko priežiūros įstatymą vaikams privaloma nuolatinė priežiūra. Vaikas vienas pats be priežiūros negali būti. Kiekvienas atvejis kitoks: vienas savarankiškas jau ketverių penkerių metų, o kitam ir septyniolikmečiui dar reikia priežiūros. Už juos atsakingi tėvai, tad jie sprendžia, kada vaiką gali palikti vieną. Jei kas nors nutinka be priežiūros esančiam vaikui, visa atsakomybė krinta tėvams,“ – įspėjo L. Lapienė.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo.: Per 200 vaikų lankys vasarą budinčius lopšelius-darželius, nors specialistai sako, kad vaikams taip pat reikia poilsio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto