Policininkai atsisako vežioti numirėlius

Mažeikiškiams policininkams iš įvykio vietos į morgą tenka gabenti numirėlių kūnus. Pareigūnai kaltina rajono valdžią, ne vienerius metus vilkinančią problemos sprendimą.

NEPAGARBA PAREIGŪNAMS
Viešosios policijos viešosios tvarkos skyriaus prevencinio poskyrio viršininkas Talidas Ostrauskas „Santarvei“ teigė, kad policija atlieka ne savo funkcijas. Jai nepriklauso mirusius ar žuvusius gatvėje, skenduolius ar pakaruoklius vežti į morgą. Policijos komisariatas neturi tam skirto automobilio. Dažniausiai lavonai į morgą vežami mikroautobusu, kuriuo gabenami įvairūs kroviniai, šiukšlės.
Anot operatyvaus valdymo poskyrio viršininko Eimanto Marcinkevičiaus, tai, kad nesprendžiama problema, – nepagarba ne tik mirusiajam, bet ir pareigūnams.
Nors policininkai ir aprūpinti vienkartinėmis pirštinėmis, guminiais batais, kombinezonais, tačiau ne kiekvienam širdis leidžianti dirbti tokį darbą.
E. Marcinkevičius apgailestavo, kad jie neturi pasirinkimo. „O ką daryti? Policijos pareigūnai nepaliks kūno gulėti ten, kur jį rado“, – patikslino pašnekovas.
Policijos komisariato viršininkas A. Markevičius „Santarvei“ yra sakęs, kad problema dar labiau paaštrėtų, jeigu būtų uždarytas Mažeikių morgas ir lavonus skrosti tektų vežti į Šiaulius.

INICIATYVA IŠ APAČIOS
Birutė Rakauskienė, ritualines paslaugas teikiančios įmonės savininkė, prieš porą metų iš spaudos sužinojusi apie problemą pasišovė pagelbėti policijos pareigūnams. Gal metus jie buvo išvaduoti nuo prievolės numirėlius gabenti į morgą. Aptikę lavoną, pareigūnai skambindavo B. Rakauskienės įmonei.
Įmonės savininkė „Santarvei“ sakė, kad patirtis parodė, jog tokia paslauga Mažeikiuose reikalinga. Pagalbos kreipdavosi ne tik policijos pareigūnai, bet ir kiti mažeikiškiai.
„Tekdavo į morgą vežti skenduolius, pakaruoklius, savižudžius ir kitokius numirėlius. Būdavo, kad įvykio vietoje tekdavo surinkti tik kūno gabaliukus. Ne kiekvienas galėtų dirbti tokį darbą. Mano vairuotojas ir pardavėja su neįprastomis pareigomis susitvarkydavo puikiai“, – pasakojo B. Rakauskienė.

PASLAUGA NEAPSIMOKĖJO
Maždaug prieš metus B. Rakauskienės ir pareigūnų bendradarbiavimas nutrūko. Anot operatyvinio valdymo poskyrio viršininko E. Marcinkevičiaus, įvyko nesusipratimas, ir įmonės savininkė atsisakė teikti paslaugas.
B. Rakauskienė patikslino, kad tas „nesusipratimas“ – tai atsiskaitymo už lavonų nuvežimą problema. Anot jos, pareigūnai mirusiųjų artimiesiems teigdavę, jog jos įmonei mokėti nereikia: atseit pagal sutartį už paslaugą sumoka Savivaldybė.
„Nebuvo ir nėra jokios sutarties“, – teigė moteris, pridūrusi, kad lavonus vežti pareigūnų prašymu jai nebeapsimokėję.
B. Rakauskienė neatsisako galimybės ir toliau bendradarbiauti su Policijos komisariatu.
„Tačiau tik tada, kai tai bus įforminta sutartimi ir bus numatytas atsiskaitymas už paslaugą“, – teigė ji.

SPRENDIMAS ĮSTRIGO
B. Rakauskienė daug kartų varstė Policijos komisariato pareigūnų, miesto seniūno kabinetų duris, ragindama spręsti problemą. Seniūnas Petras Užkuras apie galimybę civilizuotai gabenti numirėlius į morgą tarėsi su Savivaldybės vietinio ūkio skyriaus vedėju Alfonsu Žiulpa, policijos pareigūnais.
„Visi sutiko, kad problema egzistuoja, tačiau jos spręsti nesiėmė. Jeigu tai būtų tik miesto problema, aš rodyčiau didesnę iniciatyvą. Tačiau ji apima visą rajoną, ir ją spręsti turi Savivaldybės administracija“, – savo nuomonę išsakė seniūnas.
Miesto seniūnija su B. Rakauskienės įmone prieš kelerius metus pasirašė sutartį dėl mirusiųjų, neturinčių artimųjų, palaidojimo. P. Užkuras patenkintas teikiamomis paslaugomis.

KREIPTASI Į SAVIVALDYBĘ
Daugelis šalies miestų ir rajonų savivaldybių panašią problemą seniai išsprendė. Dažniausiai lavonus į morgą veža ritualines paslaugas teikiančios ar kitos privačios įmonės.
Operatyvaus valdymo poskyrio viršininkas E. Marcinkevičius domėjosi kaimynų patirtimi. Telšių, Plungės, Skuodo policininkams netenka į morgą vežti numirėlių.
Poskyrio viršininkas prisiminė, kad pernai rašęs Savivaldybei prašymą spręsti problemą. Sulaukta atsakymo, kad ruošiamasi skelbti konkursą paslaugoms pirkti, tačiau iki šiol niekas nepasikeitė.

LEDAI PAJUDĖJO
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis „Santarvei“ sakė, kad su Policijos komisariato viršininku Algiu Markevičiumi ir kitais pareigūnais jis ne kartą kalbėjęs apie problemą. Tačiau ypač ji paaštrėjusi pastaruoju metu, kai ligoninė ėmė skaičiuoti savo išlaidas (morgas – ligoninės padalinys).
Savivaldybėje sudaryta komisija problemai spręsti, jau paruošti nuostatai dėl įmonės, teiksiančios lavonų gabenimo paslaugas, parinkimo.
„Apie šią problemą kalbu beveik kiekvieną penkiaminutę (gamybinis pasitarimas – B.R). Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius turėjo pateikti ataskaitą, siūlymus, kaip civilizuotai ją išspręsti. Tačiau jis šiuo metu yra išvykęs į Vokietiją“, – paaiškino rajono vadovas.
V. Džiugelio teigimu, jeigu biudžete pavyks rasti pinigų, sutartis dėl mirusiųjų gabenimo gali būti sudaryta dar šiemet.
„Planuojant kitų metų biudžetą tokios išlaidos tikrai bus numatytos“, – patikino rajono vadovas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video