Politikai susirūpino paauglių saugumu

Vis dažniau medikų pagalbos prireikia nepilnamečiams, Mažeikiuose veikiančiuose klubuose apsinuodijusiems alkoholiu bei narkotikais. Dėl to sunerimo ir rajono politikai. Manoma, kad vaikų saugumu nepakankamai rūpinasi jų teises ginančios institucijos. Veiklai koordinuoti siūloma steigti etatą.

INICIJAVO GYDYTOJA
Apie šias problemas politikai prakalbo praėjusią savaitę vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje, kai buvo svarstoma, ar leisti Savivaldybės kultūros centrui nuomoti patalpas UAB „Stelta“, organizuojančiai „Trance dance“ diskotekas. Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komiteto pirmininkės, pediatrės Ritos Lidžiūtės iniciatyva įvyko jungtinis šio bei Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdis. Svarstyta, kaip garantuoti paauglių saugumą.
R. Lidžiūtė pasakojo, kad į ligoninę atvežti narkotikais apsinuodiję paaugliai dažnai tvirtina, jog jų nevartoja. Gali būti, kad kai išeina šokti, kažkas narkotikų įberia į jų gėrimus ar valgį. Anot pediatrės, mieste yra trys „karšti taškai“ – klubai „Trance dance“ ir „Mix“ bei Ledo arena.
„Nebegalima užsimerkti prieš tokius faktus. Reikia kalbėti ir ieškoti išeičių“, – komiteto pirmininkė kreipėsi ne tik į politikus, bet ir į posėdyje dalyvaujančius įvairių institucijų atstovus.
R. Lidžiūtė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Liudvikos Lapienės klausė, kaip skyrius rūpinasi diskotekose skriaudžiamais paaugliais. Vedėja neneigė girdėjusi įvairių kalbų. „Tačiau pokalbio prie nieko nepridėsi, reikia faktų“, – teigė ji.

NUOMONĖS IŠSISKYRĖ
Posėdžio dalyviai stebėjosi, kad klubuose nepilnamečiai gali linksmintis iki paryčių. Daug problemų kyla ir dėl to, kad vietoje galima nusipirkti alkoholio. Nuskambėjo siūlymų, kad galbūt tada, kai vyksta diskotekos, reikėtų uždrausti prekiauti šiais gėrimais.
R. Lidžiūtė pasakojo dėl įdomumo apsilankiusi diskotekoje Kaune. Pastebėjo, kad ten ne tik reikalaujama parodyti asmens dokumentus, bet ir ant rankos uždeda spaudą. „Galbūt ir pas mus reikėtų imtis panašių priemonių?“ – siūlė politikė. Ji prisiminė, kad ligoninės darbuotojams kilo problemų, kai reikėjo nustatyti iš vieno vakarėlio komos būsenos atvežto jaunuolio tapatybę.
Kultūros centro direktorės Kristos Kinčienės teigimu, prievarta negalima taikyti tokios priemonės. Vargu ar diskotekų lankytojai sutiktų, kad ant jų rankų būtų dedamas spaudas.

SIŪLĖ APRIBOTI LAIKĄ
Posėdžio dalyviai svarstė, ar nevertėtų apriboti nepilnamečių buvimo viešose vietose laiko. Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja L. Lapienė prisipažino iki šiol buvusi prieš vaiko teisės laisvai judėti suvaržymą. Rizikos grupės žmonių esą ir daugiau. Ji pašmaikštavo, kad tada reikėtų apriboti ir nėščiųjų judėjimą, nes jos gali užkliūti už šaligatvio plytelės ir pargriūti.
„Mūsų skyrius gina ir nuskriaustųjų, ir skriaudėjų teises. Jeigu mūsų rajone situacija dėl nepilnamečių saugumo tokia sudėtinga, gal ir reikėtų nustatyti laiko apribojimą“, – atlyžo vedėja. L. Lapienė informavo, kad kai kurie rajonai yra nustatę nepilnamečių buvimo viešose vietose laiką.
Politikai suabejojo, ar jie galėtų priimti sprendimą dėl laiko apribojimo. Jų manymu, laisvalaikį organizuojančios įstaigos ir įmonės pačios turėtų nustatyti, iki kada ir kokia tvarka įsileidžia nepilnamečius.
Iš savo kolegų L. Lapienė žino, kad apribojimai problemų neišsprendė. Ji irgi tuo abejoja. Vedėja prisiminė, kad Viekšnių vidurinė mokykla žemesniųjų klasių moksleiviams poilsio vakaruose leisdavo būti trumpiau negu vyresniesiems moksleiviams. „Paaugliai ne namo eidavo, o patvoryje uliavodavo. Ne išvyti, o įsileisti reikia“, – mano vedėja.

PAREIGŪNAI NEPAJĖGŪS KONTROLIUOTI
Anot Mažeikių policijos komisariato operatyvaus valdymo poskyrio viršininko Eimanto Marcinkevičiaus, jeigu Savivaldybės taryba ir priimtų sprendimą dėl nepilnamečių laiko apribojimo, pareigūnams jis nebūtų teisinis aktas. „Mes negalėtume vėlesniu laiku po miestą vaikštinėjančio nepilnamečio nusivežti į policiją ar imtis kitokių priemonių. Įsikišti galima tik tada, jei vaikas yra nukentėjęs ar jam reikalinga socialinė pagalba“, – paaiškino poskyrio viršininkas.
E. Marcinkevičius informavo, kad organizuojant reidus nustatoma, jog kai kurie prekybininkai nepaiso reikalavimo nepilnamečiams neparduoti alkoholio. Anot jo, Savivaldybė už šiuos pažeidimus baustoms prekybos įmonėms galėtų nebeišduoti leidimo prekiauti.
E. Marcinkevičiui nuostabą sukėlė replika, kad pareigūnai bijo budėti prie „Trance dance“ ir kitų „karštų“ taškų. Anot jo, policija neturi galimybių nuolat patruliuoti tik prie šių objektų. Jo teigimu, mažiau problemų kiltų, jei klubai samdytų ne privačią, o apsaugos policiją.
„Policininko uniforma aplinkinius drausmina“, – mano pareigūnas.

SIŪLĖ ĮVESTI ETATĄ
Švietimo skyriaus vedėjo Apolinaro Stonkaus manymu, reikėtų sukviesti pramogas organizuojančių įmonių ir įstaigų vadovus ir su jais aptarti problemą. Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkės Stasės Čupkovienės teigimu, komitetas neturėtų siūlyti konkrečių darbų.
„Yra Savivaldybės administracijos direktorius, Vaiko teisių apsaugos, Švietimo skyriai, narkotikų prevencijos komisija, tegu jie ir sprendžia problemas“, – samprotavo politikė.
Komiteto pirmininkė siūlė įpareigoti Savivaldybės administracijos direktorių įvesti etatą specialisto, kuris būtų atsakingas už nepilnamečių saugumą ir koordinuotų institucijų, besirūpinančių jaunimu, veiklą. „Atidarykime vartus į saugų miestą“, – teigė ji.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius paaiškino, kad jei bus siūlymas, Taryba jį galėtų svarstyti. „Etato klausimas išsprendžiamas, tik reikia pinigų“, – lakoniškai paaiškino administracijos direktorius.
Nuotraukos iš redakcijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto