Politikė trukdo valdininkų darbą(44)

Daiva Šideikienė skundžia ne tik Savivaldybės administracijos tarnautojus, bet ir savo kolegas – Tarybos narius. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Kai Tarybos posėdyje buvo tvirtinamas  Savivaldybės administracijos pareigybių skaičius, meras Antanas Tenys pusiau juokais, pusiau rimtai pasakė, kad ateityje politikų prašys patvirtinti papildomą etatą skundams tirti.
Jis prisiminė savo pirmtako Vilhelmo Džiugelio Tarybos narei Daivai Šideikienei taikytą frazę: „Skundžia viską, kas juda.“
Politikė per savo kadenciją vien Savivaldybei yra pateikusi per 400 įvairių raštų, skundų, paklausimų.

Sudaryta komisija

Penktadienį vykusiame Tarybos posėdyje meras A. Tenys pagarsino Tarybai skirtą D. Šideikienės prašymą dėl Etikos komisijos pirmininko Sigito Kakčio ir jos narių veiksmų.
„Kadangi beveik visi Tarybos nariai yra pabuvoję etikos komisijoje, siūlau sudaryti komisiją  skundui tirti iš tų, kuriems patiems neteko būti svarstomiems“, – išgirdus mero siūlymą, nusirito juoko banga.
Iš 27 šios kadencijos Tarybos narių Etikos komisijos pavyko išvengti tik šešiems: Leonui Mitkui, Stanislovui Skurvydui, Aldonai Štilinienei, Andriejui Virkučiui, Vytautui Visminui ir Jonui Žičkui. Pastarasis tapo komisijos pirmininku.
„Galite kreiptis į Savivaldybės teisininkus. Darbo čia turėtų  visiems užtekti“, – spėjo meras.
Jis pacitavo buvusi merą Vilhelmą Džiugelį, kuris yra sakęs, kad pas mus skundžiama viskas, kas juda. Tokius žodžiai politikas yra skyręs Tarybos narei D. Šideikienei.

Sprendimas palankus rėmėjams

Tarybos narė D. Šideikienė „Santarvei“ patikslino, dėl ko ji apskundė S. Kakčio vadovaujamą komisiją.
Šių metų vasario mėnesį Savivaldybės taryba patvirtino sprendimą, kuriuo nuo vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą atleista bendrovė „Admituras“. Tokio mokesčio bendrovei nereikės mokėti už 2011 metais nuomotas patalpas Viekšniuose.
Už tokį sprendimą pasisakė ir balsavo į Tarybą patekę aštuoni socialdemokratai, tarp jų – Savivaldybės meras A. Tenys bei Taryboje dirbantys trys koalicijos „Mums rūpi Mažeikių kraštas“ atstovai, tarp jų – buvęs meras V. Džiugelis.
Ši bendrovė per rinkimus į savivaldą du tūkstančius litų paaukojo Socialdemokratų partijos kandidatams ir pustrečio tūkstančio litų – minėtai koalicijai.
Savivaldybės tarybos Etikos komisija, išnagrinėjusi D. Šideikienės skundą, konstatavo, kad Tarybos nariai, nenusišalindami nuo „Admituro“ prašymo svarstymo ir balsavimo, pažeidė Valstybės politikų elgesio kodeksą.
Toks vienuolikai Tarybos narių nepalankus sprendimas buvo priimtas, jų neinformavus apie svarstymą, tuo labiau – jų neišklausius. Dėl tokių Etikos komisijos veiksmų D. Šideikienė ir kreipėsi į Tarybą.

Neišvengė pažeidimų

Daugelis Tarybos narių su etikos sargais susidūrė dėl kolegės D. Šideikienės skundų.
Beje, ir pati politikė yra sulaukusi neigiamo etikos sargų verdikto.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nustatė, kad  ji pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nuostatas, nes Privačių interesų deklaracijoje nenurodė, kad „Sauridos“, su kuria mažeikiškė sudariusi sutartį dėl teikiamų mobiliojo ryšio paslaugų, direktorius Saulius Rancas yra jos pusbrolis.
Tarybos narė dalyvavo dviejuose komitetų posėdžiuose, kuriuose buvo svarstomas „Sauridos“ prašymas priskirti rūsio patalpas prie „Sauridos“ nuomojamo baseino. Nors D. Šideikienė nebalsavo, tačiau posėdžių salės nepaliko.

Etatas – skundams nagrinėti

Savivaldybės meras A. Tenys „Santarvei“ sakė, kad dėl papildomo etato pasakęs pusiau rimtai, pusiau juokais.
„Ta juokingoji dalis buvo, kad žmonės susivoktų“, – skundų rašytojams prisipažino taikęs meras.
Tačiau yra ir antra medalio pusė. A. Tenys prisiminė, kad, jam dalyvaujant Savivaldybių asociacijos posėdyje, iš Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovės teko išgirsti nusistebėjimą, kad Mažeikių rajone Savivaldybės etikos komisija turinti tiek daug darbo. Meras tada pridūręs, kad jo būtų dar daugiau, bet dalis skundų nukeliauja į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją.
Tada A. Tenys ir išgirdęs siūlymą įsteigti etatą panašiems skundams nagrinėti.
„Būna, kad Tarybos nariai ne iš blogos valios balsuodami nenusišalina, pažeidžia Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą. Tai galbūt ir reikėtų darbuotojo, kuris galėtų rūpintis panašiais dalykais“, – samprotavo su „Santarve“ kalbėdamas meras.

Aiškinimasis atima laiko

Meras A. Tenys teigė, kad valstybės tarnautojų darbą trukdo etatiniai skundų rašytojai, tarp jų yra ir Tarybos narė D. Šideikienė. Esą jų skundai skrieja ir į kitas valstybės institucijas – prokuratūrą, teismus, Seimo kontrolieriaus ir kt.
Vėliau iš šių institucijų ateina prašymai pateikti medžiagą. Jai surinkti tenka kapstytis po kelerių metų senumo dokumentus ar net klausyti įrašų ir pan.
„Patikėkite, tai atima iš tikrųjų nemažai laiko“, –  tikino meras.
Galbūt „etatiniai rašytojai“, iškeldami trūkumus, padeda valdininkams geriau dirbti?
Meras tuo suabejojo, tačiau prisipažino, kad kol kas nėra atlikta analizė, kiek skundų pasitvirtino,  kiek klaidų buvo ištaisyta.
„Darysime analizę, Bendrojo skyriaus prašysime pagalbos, sudėliosime, kiek pasiteisino“, – žadėjo meras.

Per kadenciją – daugiau nei 400 raštų

Savivaldybės Bendrojo skyriaus vyriausiosios specialistės Rasos Dargvainienės duomenimis, šiais metais „viename langelyje“ gyventojų pasiūlymų, prašymų, pareiškimų, skundų registruota 2285. Iš jų 10 skundų pateikė fiziniai asmenys, tarp jų – 8 skundus ir 13 prašymų registravo D. Šideikienė. Per 2011 metus iš Tarybos narės gauta 75 pasiūlymai, prašymai, pareiškimai, skundai.
„Kitus pasiūlymus, prašymus, pareiškimus, skundus Tarybos reglamento nustatyta tvarka ji teikė Tarybos sekretorei“, – paaiškino specialistė ir pridūrė, kad per „vieną langelį“ su Savivaldybe bendrauja tik vienintelė Tarybos narė D. Šideikienė.
Savivaldybės Tarybos sekretorė Reda Guerrero suskaičiavo tiksliau: nuo kadencijos pradžios iš D. Šideikienės Savivaldybė gavo 414 įvairių raštų, paklausimų, skundų.
Tarybos narės skundai dėl medžiagos gavimo pasiekė ir prokuratūrą.
„Raštu bendrauju tik su Daiva Šideikiene. Su kitais Tarybos nariais darbas vyksta be incidentų, problemų. Jei ko reikia, išsiaiškiname žodžiu ar elektroniniu paštu. Norėčiau, kad baigtųsi oficialūs raštai pirmyn ir atgal. Per sunku man taip dirbti. Kažkoks užsispyrimas“, – situaciją vertino Tarybos sekretorė.

Laukia siūlymų

Tarybos narė D. Šideikienė nesutinka su jai metamais kaltinimais.
Jos teigimu, yra kur kas daugiau žmonių, kurie nepatenkinti Savivaldybės administracijos darbu, ir jie taip pat rašo skundus, tačiau valdininkai bijantys apie tai kalbėti.
Tarybos narė prisiminė, kad jai ir per Tarybos posėdį net iš mero į savo klausimus vietoj atsakymo yra tekę girdėti siūlymą rašyti paklausimą.
„Arba jie atsako tokią nesąmonę, kad tenka klausti raštu“, –  savo raštų atsiradimą komentavo  pašnekovė.
Ne tik politikai, bet ir kai kurie rinkėjai jau pastebi, kad D. Šideikienė dažniausiai susilaiko arba balsuoja „prieš“.
„Jeigu visi Tarybos nariai susilaikytų, negalėtume priimti jokių sprendimų. Ir tokių, pavyzdžiui, procedūrinių, kaip perimti valstybės turtą. Reikėtų motyvuoti, kodėl nebalsuojama, arba pateikti alternatyvų projektą“, –  samprotavo meras.

Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.