Prognozuojama, kad spalį už pieno produktus mokėsime daugiau

Perdirbėjai tikina, kad dėl išaugusios pieno supirkimo kainos bei žaliavos stokos jie yra priversti didinti pieno produktų kainas. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina per metus padidėjo 33 proc., pranešė Žemės ūkio ministerija.
Kai ūkininkus džiaugina didesnės supirkimo kainos, perdirbėjai pradėjo skelbti apie galimą pieno produktų pabrangimą.


MOKA DAUGIAU

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) informavo, kad vidutinė natūralaus (3,95 proc. riebumo ir 3,17 proc. baltymingumo) pieno supirkimo kaina šių metų liepos mėnesį siekė 1010 litų už toną. Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu už toną pieno mokėta tik 759 litai.
Apie akivaizdų superkamo pieno kainų augimą kalba ir pieno perdirbėjai.
„Pieno žvaigždžių“ mokėta vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina šių metų liepą, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo daugiau kaip 30 proc.“, – teigė AB „Pieno žvaigždės“ viešųjų ryšių vadovė Virginija Žygienė. Ji pabrėžė, kad superkamos žaliavos kainos vis dar kyla. Rugpjūtį pieno gamintojams mokama dar daugiau.
ŽŪM duomenimis, vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina šių metų liepą, lyginant su birželio mėnesiu, padidėjo 2,4 proc.
Ar ilgai dar kils pieno supirkimo kainos, pieno perdirbėjai nėra linkę prognozuoti.


BRANGS SPALĮ

„Santarvės“ kalbinti prekybos tinklų atstovai teigė sulaukę tiekėjų pranešimų, kad dėl padidėjusios pieno supirkimo kainos ketinama atitinkamai perkainoti ir produkciją. Kai kurie prekybininkai tik nuramina pirkėjus: kainos artimiausiu metu nepadidės. Bent jau ženkliai.
„Kol kas pieno produktų kainos mūsų lentynose nesikeitė. Apie produkcijos kainų augimą sulaukėme informacijos iš vieno stambaus perdirbėjo ir keleto smulkesnių, tačiau kiek vidutiniškai brangs pieno produktai, kol kas sunku pasakyti, nes, gavus pranešimus iš kelių tiekėjų, dar anksti spręsti, kiek pasikeis bendra pieno produktų kaina.
Kiekvienas perdirbėjas atsakingas už savo kainodarą, bet tikėtina, kad pieno produktų kainų kitimo bent keliais procentais išvengti nepavyks“, –„Santarvei“ sakė „Maximos“ atstovė spaudai Renata Saulytė pridurdama, kad pirkėjai pieno produktų kainų kilimą gali pajusti spalio mėnesį.
Prekybos tinklo „Iki“ vykdomasis direktorius Darius Malakauskas taip pat patvirtino iš kelių tiekėjų gavęs pranešimus apie ketinimus branginti produkciją. Jų prognozuojamas pieno produktų kainų augimas – nuo 5 iki 10 proc.


PRIEŽASČIŲ DAUG

Perdirbėjai praneša, kad didinti pieno produkcijos kainas jie yra priversti dėl išaugusios pieno supirkimo kainos bei žaliavos stokos. 
„Dėl stipriai pabrangusios žaliavos smarkiai didėja ir tiesioginės gamybos sąnaudos. Bendrovės gaminamų pieno produktų savikaina yra išaugusi 15–20 proc., todėl pardavimas vidaus rinkoje yra nuostolingas“, – sakė „Pieno žvaigždžių“ viešųjų ryšių vadovė. Ji teigia, kad žaliavinio pieno kaina, kurią perdirbėjai moka ūkininkams, sudaro didžiausią pieno gaminių savikainos dalį – vidutiniškai apie 60 proc., todėl tai esą ir turi didžiausią įtaką produkcijos kainų augimui.
V. Žygienė taip pat pabrėžė, kad Lietuvos pieno perdirbimo įmonės eksportuoja daugiau kaip pusę visos produkcijos, todėl yra labai priklausomos nuo pasaulinių rinkos tendencijų.
Dėl karščių ir potvynių visoje Europoje yra prastos sąlygos pieno gamybai, todėl ir jaučiamas žaliavos trūkumas.
Apie sumažėjusį šalyje superkamo pieno kiekį pranešė ir ŽŪM, informuodama, kad sausio–liepos mėnesiais supirkta 743 tūkst. tonų natūralaus pieno – 2,9 proc. mažiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį, o vien liepos mėnesį – 136 tūkst. tonų, arba 2,3 proc. mažiau negu pernai liepą.


IEŠKO IŠEIČIŲ

„Santavės“ kalbinti prekybininkai tvirtino bendraujantys su tiekėjais ir ieškantys išeičių, kad pirkėjas mažiausiai pajustų pieno produktų kainų augimą. Jie teigė esantys derybų stadijoje, nes gavus pirmuosius tiekėjų pranešimus dar yra galimybė pakeisti situaciją.
Kai kurie prekybos tinklai tikino svarstantys galimybę bendradarbiauti su užsienio tiekėjais, įsivežant pigesnės produkcijos.
R. Saulytė pastebėjo, kad nors pirkėjai mieliau renkasi šalyje pagamintus pieno produktus, tačiau jiems svarbi yra ir kaina, o kada ji ženkliai išaugs, pirkėjai turės galimybę rinktis pigesnį variantą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto