Renka parašus ilgalaikiam streikui organizuoti

Pedagogų streikas 2007-aisiais iškėlė įvairių juridinių klausimų, užtat dabar ilgalaikiam streikui ruošiamasi iš anksto. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Mokytojai renka parašus ilgalaikiam streikui organizuoti. Prieš jį dar planuojama rinktis į dviejų valandų įspėjamąjį streiką.
Profesinių sąjungų atstovų teigimu, be protestų pedagogai nebus apginti: jau kitais mokslo metais darbo netektų arba itin mažus atlyginimus gautų arti šimto rajono mokytojų.

Pasiūlymų ir argumentų neišgirdo

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos ruošiasi streikui. Jų įsitikinimu, 2012 metai švietimo bendruomenei žada nepavydėtinas perspektyvas.
Jau nuo sausio 1-osios mažinama mokinio krepšelio lėšų dalis savivaldybėms. Vyriausybės vienašališkai priimtas sprendimas mažinti finansavimą neišvengiamai pakoreguos pertvarkos planus ir privers uždaryti ar kitaip reorganizuoti daug mokyklų. Profesinių sąjungų teigimu, jose dirbantys mokytojai neteks darbo arba jiems bus drastiškai sumažintas pamokų skaičius.
„Mokytojas yra bejėgis prieš tokią savivalę, nes <…> teisės aktuose nėra nustatyta mokytojams garantuojama pedagoginė norma, todėl mažinant pamokų krūvį, mokytojas lieka praktiškai niekuo neapsaugotas nuo atlyginimo mažėjimo,“ – skelbiama pranešime.
Profesinių sąjungų atstovų teigimu, visi konstruktyvūs pasiūlymai bei argumentai keisti ar kaip nors švelninti esamą situaciją liko neišgirsti. Todėl siekdama visomis teisinėmis priemonėmis apginti mokytojų teises, profesinė sąjunga pradeda rinkti parašus dėl sutikimo dalyvauti dviejų valandų trukmės įspėjamajame streike.

Ruošiasi ilgalaikiam streikui

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Mažeikių susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė „Santarvei“ sakė, kad įspėjamajam streikui organizuoti parašų nereikia. Tačiau toks žingsnis – pasiruošimas ilgalaikiam streikui mokyklose.
Profesinės sąjungos lyderė prisiminė pedagogų streiką 2007-aisiais. Tąkart išlindo visokių juridinių klausimų, tad dabar ruošiamasi iš anksto.
„Mes norime užsitikrinti, kad streikas bus, tam reikia ruoštis – pagal Darbo kodekso straipsnius, reikalingas pusės kolektyvo pritarimas streikui. Kad ir kaip būtų, tai reikalauja nemažo pasirengimo, mes norime daryti nacionalinį streiką, tai apims visus Lietuvos regionus. Šį kartą tam pritaria visos profesinės sąjungos,“ – informavo pašnekovė.
J. Čejauskienė pridūrė, kad galutiniai reikalavimai ir tiksli streiko data bus patvirtinta ketvirtadienio posėdyje.
„Jie (Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai – K. V.) ramiai tyli ir mes ramiai tylime. Prisimenate situaciją: smauglys Ka ryja beždžionę? Mes, tos beždžionės, artėjame prie to Ka, artėjame ir galvojame: pulsime ar būsime surytos,“ – apie pasiruošimą ilgalaikiam streikui vaizdžiai kalbėjo pašnekovė.

Nukentės kaimo mokyklos ir gimnazijos

„Ypač nukenčia gimnazijos, kur kiekvienam sutartiniam mokinukui skiriama suma mažėja šimtu litų. Ypač kentės kaimo mokyklos: Viekšniai, Tirkšliai, Židikai, Seda. Šitos mokyklos jau turėtų su šakėmis stovėti prie Mažeikių, o po to eiti Vilniaus link. Aš jau jų vietoje būčiau išsiruošusi drožti. Bet toks jausmas, kad visi laukia, kas bus, ir žiūri į piniginę: tik kada atneš atlyginimą, pradės klykti. Čia turbūt visų mūsų, lietuvių, bėda, kad mes nežaidžiame šachmatais. Jeigu tu žaistum šachmatais, matytum kelis ėjimus į priekį,“ – samprotavo J. Čejauskienė.
Profesinės sąjungos lyderė „Santarvei“ prognozavo, jog jau kitais mokslo metais Mažeikių rajone teks atleisti apie šimtą pedagogų. Prie to prives mokinių perskaičiavimas: sumažėjus vaikų, bus jungiamos klasės, vadinasi, mokytojams bus mažinami krūviai, o neturintieji darbo – atleidžiami.
Profesinės sąjungos susikūrusios 24-iose rajono švietimo įstaigose: jų nėra miesto pradinėse mokyklose, Gabijos gimnazijoje bei mažosiose kaimo mokyklose. Ten, kur nėra profesinės sąjungos, streikui vadovauti turėtų Darbo taryba.

6 Atsakymai į “Renka parašus ilgalaikiam streikui organizuoti”

  1. mokytojai parašė:

    Pastebėkime tai, mokytoja, kad tie už tūkstantuką dirbantys, dažniausiai jauni mokytojai ir nestreikuoja. Streiko iniciatoriai yra tie, kurie gauna po 3000-4000 Lt. ir yra kone pensininkai. Būkim biedni, bet teisingi. Mokytojams būtina keisti savo kvalifikaciją arba eiti užtarnauton pensijon, o ne dejuoti dėl atlyginimų. Negi norite mokinti po 10 vaikų klasėje (čia apie „gyvybingas“ kaimiškas mokyklas) ar mirusias dūšeles.
    P.s. Gaila, kad nėra įstatymo, kad mokytoju negali dirbti sulaukęs 65 metų asmuo.

  2. Mokytoja parašė:

    Yra mokytojų, kurių atlyginimas siekia tūkstantį litų. Ar jums tai atrodo pakankama alga?

  3. Vargšeliai parašė:

    mokytojai. Jeigu tiek norėtų dirbti, kiek darbo laiku streikuoti! Nežinančiam žmogui pasiklausius iš tikrųjų gali pasirodyti, kad tai labiausiai persidirbusi ir mažiausiai gaunanti ( nes 2 tūkstančiai Lt „menka“ algelė) darbuotojų kategorija Lietuvoje… Gaila Lietuvos, kurią auklėja tokie pedagogai…

  4. alfonsas parašė:

    manau kad mokytojams nedera streikuoti atlyginimai geri mokiniu tukstanciais mazeja lt , darbo salygos liuks. atostogos isskirtines , galvoju kad jums geda pasiemus plakata rekauti ir verkslenti.Protingai galvojantis tikrai nepasirasys.

  5. ? parašė:

    streikuojantiems ir nepatenkintiems reikėtų pasikeisti vietomis su pedagogais stovinčiais darbo biržoje…
    Pernelyg ižūlu mažėjant mokinių skaičiui ir neišdirbant priklausančio darbo laiko (tai neliečia tik kelių pasišventusių darbui) reikalauti išskirtinių sąlygų. Nesate reikšmingesni už gydytojus ar kitų spec. atstovus. Atostogaujate daug, netgi ir per mokiniams skirtas atostogas(rudens, žiemos) jūs taip pat atostogaujate. Gal reikėtų kelti klausimą- ar ne per daug yra pedagogų?

  6. vija parašė:

    o žodis tesėti rašomas tikrai be „ę“?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto