Rinkome merą ir savivaldybės tarybą (papildyta)(12)

Rinkėjai pareikšti savo valią gali nuo septintos valandos ryto iki aštuntos vakaro.

Mūsų rajono gyventojai merą renkosi iš šešių pretendentų, 27 tarybos narius – iš aštuonių kandidatų sąrašų, juose – pustrečio šimto politikų.
Ateiti prie balsadėžių pakviesti 46 tūkst. mūsų savivaldybės rinkėjų. Savo valią per keturias išankstinio balsavimo dienas buvo pareiškę beveik 2300 rajono rinkėjų.
20 val. rinkimų apylinkės užsidarė. VRK duomenimis, pilietinę pareigą atliko 42,24 proc. rajono rinkėjų – tai yra penkiais procentais daugiau negu prieš ketverius metus. Šalyje iš viso balsavo 47,80 proc. rinkėjų. 

Merą – iš šešių pretendentų

Šiemet antrą kartą šalyje savivaldybių merus renka ne tarybos, o patys rinkėjai. Todėl jiems teko pildyti du vieną su kitu nesusijusius biuletenius.
Atskiras biuletenis – skirtas renkamam savivaldybės merui. Mažeikiuose šio posto siekia šeši kandidatai: Vitalijus Baltutis (Lietuvos centro partija), Alvydas Gudunavičius (Darbo partija), Vidmantas Macevičius (partija „Tvarka ir teisingumas“, Lina Rimkienė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), Eimantas Salatka (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Antanas Tenys (Socialdemokratų partija).
Dėl mero posto nesivaržo tik kandidatus į tarybą iškėlęs Liberalų sąjūdis ir visuomeninis rinkimų komitetas „Mažeikių pavasaris“.

Kandidatus buvo galima reitinguoti

Pildydami savivaldybių tarybų rinkimų biuletenį, rinkėjai turėjo pasirinkti vieną iš kelių kandidatų sąrašų ir jį pažymėti.
Iš viso sąrašo galima buvo pasirinkti penkis kandidatus, kuriems atiduodate pirmumą. Rajono rinkėjai galėjo rinktis vieną iš aštuonių rinkiminių sąrašų – juos pateikė septynios partijos ir vienas visuomeninis rinkiminis komitetas.
Sąrašuose pustrečio šimto politikų pavardžių. Į tarybą vėl bandė patekti 22 šios kadencijos nariai, iš jos traukiasi penki tarybos nariai: du socialdemokratai, vienas „darbietis“, vienas konservatorius ir vienas visuomeninio rinkimų komiteto „Kitaip“ atstovas.

Iš anksto buvo aktyvūs

Rinkimų maratonas mūsų rajone, kaip ir visoje šalyje, startavo nuo trečiadienio. Trečiadienį ir ketvirtadienį vyko išankstiniai balsavimai Savivaldybės administracijos pastate bei balsavimas specialiuose punktuose, penktadienis ir šeštadienis buvo skirtas balsuoti namuose.
Mažeikių rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Alvyda Purauskytė pastebėjo, kad išankstinis balsavimas yra populiarus. Mūsų rajone galimybe iš anksto pareikšti savo valią per kiekvienus rinkimus pasinaudoja nuo 400 iki 600 rinkėjų.
Rinkimų komisija pastebėjo, kad mūsų rajono rinkėjai per šiuos išankstinius rinkimus buvo neįprastai aktyvūs. Ateidami balsuoti į Savivaldybės administracijos pastatą savo valią pareiškė 1173, beveik dvigubai negu per 2015 metais vykusius rinkimus. Dar 120 rinkėjų išbalsavo specialiuose punktuose, kurie veikė Mažeikių rajono policijos komisariato areštinėje, Plinkšių globos namuose, Mažeikių ligoninėje ir Sedos pirminės sveikatos priežiūros centro slaugos skyriuose.
Penktadienį ir šeštadienį vyko balsavimas namuose – šitokiu būdu išbalsavo 679 rinkėjai. Tokia galimybe pasinaudojo neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi rinkėjai, taip pat sulaukę 70 metų ir vyresni asmenys, dėl sveikatos būklės patys negalintys rinkimų dieną atvykti į rinkimų apylinkę.

Nuo vidurkio šiek tiek atsilikome

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, per keturias dienas iš viso savo valią pareiškė 2291 rinkėjas, arba 4,97 proc. Tačiau mes atsilikome nuo šalies vidurkio – Lietuvoje iš anksto išbalsavo 6,25 proc. rinkėjų.
Per  2015 metais vykusius savivaldos rinkimus iš anksto buvo balsavę 3,74 proc. rajono rinkėjų. 
VRK 10 val. duomenimis, mūsų rajono rinkėjai šiek tiek aktyvesni nei per praėjusiuosius rinkimus, tačiau nuo šalies vidurkio šiek tiek atsilikome: pilietinę pareigą buvo atlikę 10,1 proc. rajono, 11,27 proc. šalies rinkėjų.
Rinkimų komisijos pirmininko pavaduotojas Romualdas Milevičius, apie 13 val. “Santarvei” komentuodamas rinkimų situaciją, spėjo, kad skaičiai turėtų keistis mažeikiškių rinkėjų naudai. Važinėdamas po rinkimų apylinkes, jis matęs nusidriekusias eiles rinkėjų. O ir apylinkių rinkimų komisijų pirmininkai pastebėjo, kad rinkėjai kaip niekada aktyvūs. 

Šiemet aktyvesni

VRK 14 val. duomenys R. Milevičiaus prognozes patvirtino. Prie balsadėžių jau buvo atėję beveik keturiais procentais daugiau rajono rinkėjų negu prieš ketverius metus, arba – ketvirtadalis. 
Pagal šiandienos balsavimą priartėjome prie šalies vidurkio, tačiau pridėjus išankstinio balsavimo duomenis, mūsų rajono rinkėjų aktyvumas mažesnis: iš viso 14 val. balsavo 29,31 proc. rajono rinkėjų, tuo tarpu šalies vidurkis buvo 31,46 proc.
Aktyviausiai balsavo miesto gyventojai, kaip ir per praėjusius rinkimus kaime išsiskyrė Auksūdžio apylinkė – iki 14 val. jau buvo balsavę 28,6 proc. rinkėjų. 
VRK 16 val. duomenimis, nors ir buvome aktyvesni nei prieš ketverius metus, tačiau Telšių apskrityje balsavome prasčiausiai. Savo valią buvo pareiškę šiek tiek per 35 proc. rajono rinkėjų, šalies aktyvumas buvo trimis procentais didesnis. Ypač aktyvūs mūsų kaimynai akmeniškiai – iki 14 val. balsavo 45 proc. rinkėjų.    

Daugiau nei prieš ketverius metus

Prieš ketverius metus iš viso balsavo 37,16 proc. rajono rinkėjų. Šį sekmadienį tiek rinkėjų jau buvo išreiškę savo valią 17 val. Dar po valandos pilietinę pareigą buvo atlikę 39,95 rajono rinkėjų. Lietuvoje šis rodiklis didesnis – siekia 44,38 proc. 
Aktyviosios miesto apylinkės sulaukė nuo 40 iki 45 proc. rinkėjų. Aktyvumu išsiskyrė ir kai kurios kaimiškosios apylinkės. Pavyzdžiui, 18 val. Buknaičių bei Reivyčių apylinkių rinkėjai, savo valią jau buvo pareiškę atitinkamai 47 proc. ir 45 proc. rinkėjų, aktyvumu išsiskyrė ir auksūdiškiai, buknaitiškiai. 
20 val. rinkimų apylinkės užsidarė. VRK duomenimis, savo pilietinę pareigą atliko 42,24 proc. Mažeikių rajono rinkėjų, net penkiais procentais daugiau negu prieš ketverius metus. Šalyje iš viso balsavo 47,80 proc. rinkėjų.      

Reikia  pusės balsų

Paskutiniais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, Mažeikių rajone – 46 082 rinkėjai. Meras jau pirmajame ture bus išrinktas, jei, esant ne mažesniam kaip 40 proc. rinkėjų aktyvumui, jis gaus daugiau kaip pusę balsų. Pirmajame ture meras galėtų būti išrinktas ir esant mažesniam aktyvumui, tačiau už jį savo balsą turėtų atiduoti ne mažiau kaip penktadalis visų tos savivaldybės rinkėjų. Kitu atveju du daugiausiai balsų surinkę kandidatai susitiks antrajame ture po dviejų savaičių. Rinkėjams prie balsadėžių dar sykį tektų eiti kovo 17 d. ir dalyvauti pakartotiniame balsavime už vieną iš dviejų kandidatų.
Mandatai kandidatų sąrašams paskirstomi pagal tai, kiek rinkėjų paduotų mandato balsų gavo kiekvienas sąrašas, taikant kvotų ir liekanų metodą. Kandidatų sąrašas gali gauti savivaldybės tarybos narių mandatų (dalyvauja skirstant mandatus) tik tuo atveju, jeigu už kandidatų sąrašą balsavo ne mažiau kaip 4 procentai.

  

 

Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.