Renovacijoje dalyvauja prokurorai(12)

Senamiesčio parkas ir iki renovacijos turėtų būti labiau prižiūrimas,– įsitikinę iniciatyvinės grupės nariai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Šiuo metu Šiaulių apygardos prokuratūroje vyksta net keturi tyrimai dėl Savivaldybės naudojamų ir pertvarkomų rekreacinių plotų. Jų iniciatorė – iniciatyvinė grupė „Mažeikių parkams išsaugoti ir puoselėti“.
Šiaulių apygardos teismas jau išnagrinėjo vieną bylą ir paskelbė Savivaldybės administracijai nepalankų nuosprendį.

Sandorį pripažino niekiniu

Šiaulių apygardos teismas, išnagrinėjęs apygardos prokuratūros ieškinį, kuriuo buvo siekta panaikinti Mažeikių rajono savivaldybės administracijos viešųjų pirkimų komisijos nutarimus dėl Mažeikių parko kompleksinio sutvarkymo techninio projekto pirkimo, nusprendė, kad Savivaldybės  administracijos ir UAB „Archartelė ir partneriai“ sutartis dėl minėto techninio projekto parengimo ir paslaugos pirkimo yra niekinė ir negaliojanti.
Apygardos teismas nusprendė panaikinti Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų komisijos nutarimus, kuriais pasirinktas paslaugos pirkimo būdas, nustatytas paslaugos teikėjas bei jo pasiūlyta paslaugos kaina.
Teismas nustatė, kad Mažeikių savivaldybės administracija pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatas, ir priteisė iš atsakovų – mūsų rajono Savivaldybės ir paslaugą pardavusios bendrovės „Archartelė ir partneriai“ po 500 litų žyminio mokesčio.
Mažeikių rajono savivaldybės administracija su tokiu sprendimu nesutiko ir jį apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui.

Kas sugalvojo – nežinia

Šios bylos ištakos – labai senos. Pirmoji data, kuri Savivaldybės specialistų įvardijama kaip atskaitos taškas, – 1986-ieji, kai Mažeikiuose dirbęs architektas Henrikas Štaudė parengė miesto parko planą. Praėjus 22 metams sugrįžta prie buvusio rajono architekto įdirbio – tada, kai pradėtas rengti senamiesčio parko rekonstrukcijos projektas.
Į klausimą, kas konkrečiai nusprendė, jog reikia koreguoti du dešimtmečius nepasigestą, dar sovietmečiu parengtą projektą ir kokiu dokumentu šis sprendimas patvirtintas, „Santarvė“ atsakymo negavo.
„Buvo nuspręsta pakoreguoti 1986 m. parengtą Mažeikių miesto senamiesčio parko projektą“, – tokį lakonišką oficialų atsakymą pateikė „Santarvei“ Savivaldybės administracija.
Nesulaukė atsakymo ir iniciatyvinės grupės „Mažeikių parkams išsaugoti ir puoselėti“ aktyvistai, antradienį susitikę su Savivaldybės meru Antanu Teniu bei Savivaldybės administracijos specialistais. „Buvo nuspręsta“ – gana dažnai susitikime skambėjusi frazė.
Neoficialiais duomenimis, sugrįžti prie H. Štaudės kažkada daryto parko plano nutarė politikai. Esą jie kelis kartus svarstė šį klausimą ir nusprendė. Žinia, ne visada politiniai pasikalbėjimai yra protokoluojami ar virsta kitais dokumentais.

Pavedė komisijai

Oficialių dokumentų ir veiksmų pirmtaku galima laikyti Savivaldybės administracijos direktoriaus Broniaus Kryžiaus 2008 m. birželio 20 d. įsakymą, kuriuo jis paveda Viešųjų pirkimų komisijai „vykdyti įgyvendinamo projekto „Mažeikių senamiesčio parko kompleksinis sutvarkymas“ techninio projekto rengimo paslaugų viešąjį pirkimą“.  Antruoju įsakymo punktu direktorius patvirtina: „Suteikiu Viešųjų pirkimų komisijai įgaliojimus šiam pirkimui vykdyti“.
Atkreipkime dėmesį, įsakyme nėra net užuominos, ką ir kaip pirkti.
Viešųjų pirkimų komisija į susirinkimą, kuriam pirmininkavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Paradnikas, susirinko rugpjūčio 26-ąją.
Būtent ji ir priėmė sprendimus, kuriuos apygardos teismas pripažino pažeidžiančiais Viešųjų pirkimų įstatymą: nutarė parinkti paslaugų pirkimo būdą – neskelbiamas supaprastintas derybas; patvirtino techninio projekto rengimo paslaugų pirkimo dokumentus, nusprendė tokiose derybose pakviesti dalyvauti bendrovę „Archartelė ir partneriai“ (jos darbuotojas – H. Štaudė), nustatė paslaugų pirkimo posėdžio datą ir laiką.

Nusiderėjo…

Posėdis įvyko kaip ir buvo numatyta. 2008 m. spalio 3-iąją Viešųjų pirkimų komisija nutarė pritarti neskelbiamų supaprastintų derybų būdu pasirinktam techninio projekto rengėjui – „Archartelei“ ir galutinei paslaugos kainai – 290 tūkst. litų.
Tiesa, be konkurencijos derybose dalyvavusi bendrovė mažeikiškių iš pradžių paprašė už projektą sumokėti 300 tūkst. litų, tačiau nusileido iki jau minėtos sumos.
Jau po trijų dienų Savivaldybės administracija ir „Archartelė“ sudarė techninio projekto paslaugų pirkimo sutartį.
Kaip „Santarvę“ informavo Savivaldybės vadovai, su techninio projekto rengėjais jau atsiskaityta. Jie savo įsipareigojimus įvykdė.

Žinojo iš anksto?

„Santarvei“ pasirodė įdomi kai kurių Savivaldybės bei „Archartelės“ veiksmų chronologija.
Henriko Štaudės Senamiesčio parko sutvarkymo koncepcija buvo parengta dar 2007 metų pabaigoje. Gyventojams ji pristatyta ir Savivaldybės svetainėje paskelbta 2008-ųjų pradžioje. Tačiau visi kiti oficialūs veiksmai dėl techninio projekto pirkimo būdo ir atlikėjo, kaip jau buvo minėta, pradedami tik 2008 metų vidury.
Tas datų, darbų ir europinius projektus planuojančios bei kuruojančios Savivaldybės sprendimų nenuoseklumas šiek tiek glumina. Galimos kelios prielaidos.
Arba buvęs rajono architektas vis dar puoselėjo švelnius jausmus Mažeikiams, parkui ir savo jaunystėje atliktam darbui, todėl kūrė naują didelį projektą, nežinodamas, ar mažeikiškiams jis tiks ir bus sumokėta. Arba viskas buvo iš anksto nuspręsta ir sutarta.
Kas nusprendė ir kas garantavo, kad Viešųjų pirkimų komisijos pasirinkimas bus būtent toks, kokį teismas dabar panaikino, lieka paslaptis.

Su sprendimu nesutiko

Savivaldybė nesutiko su Šiaulių apygardos teismo sprendimu ir jį apskundė Apeliaciniam teismui. Savivaldybės administracijos juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjas Michailas Norbutas „Santarvei“ sakė, kad toks paslaugos pirkimo būdo išskirtinumas susijęs su tuo, kad H. Štaudės, kaip 1986 m. parko plano rengėjo, teisės yra ginamos pagal Civilinio kodekso normas. Neskelbiamų supaprastintų derybų būdas pasirinktas dėl vienintelės priežasties – pradinio projekto autorius vienintelis galėjo atlikti savo projekto koregavimą – tai numato autorių bei intelektinės nuosavybės teisių įgyvendinimą reglamentuojantys juridiniai dokumentai.
Tokius argumentus Savivaldybės administracijos atstovai pateikė ir teisme. Tačiau teismas pripažino, kad atsakovas neįrodė, jog nebuvo jokių kitų 1986 m. projekto koregavimo alternatyvų, arba kad jau esamo projekto koregavimas buvo vienintelis galimas bei įmanomas būdas viešajam pirkimui įgyvendinti.
Kas teisus, nuspręs aukštesnės instancijos teismas. M. Norbutas neatmetė galimybės – jei Apeliacinio teismo sprendimas bus nepalankus Savivaldybei, jį skųs Aukščiausiajam teismui.

Kas toliau?

Kol iniciatyvinė grupė bando teismuose ginti viešąjį interesą, Savivaldybės specialistai dirba toliau.
Parko renovacijos projekto įgyvendinimui vadovaujantis Savivaldybės administracijos statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas „Santarvei“ sakė, kad šiuo metu yra atliekama pakoreguoto techninio projekto bendroji ekspertizė, rangos darbų viešojo pirkimo konkurso dokumentai pateikti suderinti su Centrine projektų valdymo agentūra. Artimiausiu metu Savivaldybė planuoja skelbti apie rangos darbų pirkimą.
„Santarvė“ primena, kad rangovas šiam projektui jau buvo pasirinktas, tačiau sutarties laikui pasibaigus, jos pratęsti neleista.
Savivaldybės meras A. Tenys įsitikinęs: kad ir kaip baigtųsi teisiniai ginčai, parko renovacijos projektas bus įgyvendinamas. „Net jei teismas pripažins, kad techninis projektas nupirktas neteisingai, jis vis tiek yra. Tai paslauga, kurios mes negalime grąžinti ar atsiimti sumokėtus pinigus“, – sakė meras. Blogiausiu atveju, pasak A. Tenio, biudžetui tektų grąžinti techniniam projektui panaudotų europinių pinigų dalį.

Vyksta tyrimai

Šiaulių apygardos teismo sprendime taip pat pažymėta – restitucija negalima, tačiau iniciatyvinės grupės nariai yra kitos nuomonės: jei pirkimo procedūra neteisinga ir pažeidžianti įstatymus, projektas neturėtų būti įgyvendinamas.
Jų nuomone, teisėsaugai vertėtų paanalizuoti ir kitus projektus. Iniciatyvinė grupė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama išsiaiškinti, ar nepažeidžiant įstatymų naudojamas Melioratorių parkas bei parkas ties miesto riba Šiaulių link. Be to, prašoma išsiaiškinti, ar teisėtai sudaryta Savivaldybės sutartis su Architektų sąjunga. Generalinė prokuratūra pavedė Šiaulių apygardos prokuratūrai atlikti tris minėtus tyrimus.
Šiaulių apygardos prokuratūroje tebevyksta ir ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje dėl Viešųjų pirkimų komisijos galimai nusikalstamų veiksmų.

Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Naujienos iš interneto

traffix.lt
Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.