Rusijos leidimai įmonėse revoliucijos nesukels

Leidimus eksportuoti maisto produktus į Rusiją iš 32 Lietuvos įmonių gavo ir mažeikiškės – „Ingman ledai“, „Vigesta“ ir Mažeikių pieninė. Įmonių vadovai teigia, kad šis dokumentas revoliucijos jų gamyboje nepadarys, nes eksportuoti produkcijos į Rusiją neapsimoka. LEIDIMAS TEIKIA STABILUMO
Anot Gintauto Naujalio, laikinai einančio UAB „Vigesta“ generalinio direktoriaus pareigas, leidimas į Rusiją įvežti produkcijos suteikia tam tikro stabilumo, nes vietos rinka „persotinta“ vietos produkcija.
„Plėstis visada gerai, nesvarbu, į Rytus ar į Vakarus“, – samprotavo pašnekovas, pridūręs, kad plėtrą riboja gamybos pajėgumai.
Įmonės, turinčios ES sertifikatą, vadovas prisipažino, kad rinkos ieškoma ir šios sąjungos šalyse. „Dėl to, kad gavome Rusijos leidimą, kažkokios revoliucijos nesitikime, tačiau pasidomėti galimos rinkos sąlygomis bus komercijos skyriaus uždavinys“, – teigė G. Naujalis.

RINKĄ KETINA PLĖSTI
AB „Pieno žvaigždės“ filialo Mažeikių pieninės generalinis direktorius Algimantas Paspirgėlis sakė, kad įmonė, negavusi Rusijos leidimo, didelių nuostolių nebūtų patyrusi, nes į Rytus išvežama nedaug produkcijos. Iki šiol intensyviau prekiaujama su Kaliningrado sritimi. Ten nedideliais kiekiais mažeikiškių produkcija išgabenama du kartus per savaitę.
Pieno perdirbėjams į Rusiją labiausiai apsimoka parduoti grietinę, už kurios eksportą valstybė moka subsidijas. Rusijoje jau prekiaujama mažeikiškių švelnia, separuota varške ir jos produktais.
„Šie produktai nauji, kai Rusijos vartotojus prie jų pripratinsime, rinką žadame išplėsti. Negavus leidimo, šių sumanymų ir plėtros būtų tekę atsisakyti“, – teigė A. Paspirgėlis.

EKSPORTAS ORIENTUOTAS Į VAKARUS
UAB „Ingman ledai“ generalinio direktoriaus Virgilijaus Radvilo teigimu, būtų keista, jeigu jų įmonė negautų Rusijos leidimo. „Esame europietiška įmonė, dirbame geromis sąlygomis, sąžiningai, kaip numato reikalavimai“, – teigė pašnekovas.
Įmonė ne pirmi metai ledais prekiauja Kaliningrado srityje. Ateityje mažeikiškiai numatę čia išplėsti rinką.
„Tačiau su savo produkcija veržtis į didžiąją Rusiją neplanuojame. Ten kitokia kainodara ir apskritai rinkos sąlygos“, – samprotavo V. Radvilas.
Įmonė turi Europos Sąjungos sertifikatą, su šios sąjungos šalimis kur kas sėkmingiau prekiaujama ne vieneri metai.

TIKRINO RUSIJOS EKSPERTAI
Nuo rugsėjo 1 dienos į Rusiją eksportuoti savo produkciją gali tik Rusijos specialistų patvirtinti maisto gamintojai. Juos inspektavo liepos 19-30 dienomis Lietuvoje viešėjusi Rusijos veterinarijos inspektorių delegacija. Iš viso buvo patikrintos 65 įmonės, leidimus gavo pusė jų.
Mažeikiškių įmonių vadovus stebina Rusijos ekspertų reiklumas. Buvo tikrinama, ar paisoma veterinarijos reikalavimų, kokiomis sąlygomis dirbama, kokia yra savikontrolės sistema ir kiti dalykai.
„Ekpertams turėjome pateikti krūvas dokumentų, atsakyti į daugybę klausimų, mūsų įmonėje jie dirbo net dvi dienas“, – stebėjosi Mažeikių pieninės generalinis direktorius.

ĮŽVELGIA POLITINĮ ATSPALVĮ
Tarp negavusiųjų leidimų yra bendrovė „Marijampolės pieno konservai“, viena didžiausių Lietuvos fermentinių sūrių į ES eksportuotojų Vilkyškių pieninė ir kitos įmonės, turinčios ES sertifikatą. Pasigirsta kalbų, kad neleisti į Rusiją joms įvežti produkcijos yra politinis sprendimas.
Leidimus gavusių mažeikiškių įmonių vadovai sutinka su tokia nuomone.
„Ko gero, iš tikrųjų leidimus gavo mažesnės įmonės arba tos, kurios į Rusiją eksportuoja mažai produkcijos ar apskritai jos neįveža“, – teigė „Vigestos“ generalinio direktoriaus pareigas laikinai einantis G. Naujalis.
Panašiai samprotavo ir Mažeikių pieninės generalinis direktorius A. Paspirgėlis. Jis abejoja, ar Rusijoje bent viena įmonė dirba geresnėmis sąlygomis už Lietuvos, kurios negavo Rusijos leidimo.
Birutė RUDOKIENĖ
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto