Šalyje paskelbta ekstremali situacija dėl sausros

Nuotrauka iš Žemės ūkio ministerijos archyvo

Vyriausybė antradienį visoje šalyje paskelbė valstybės lygio ekstremalią situaciją dėl sausros padarinių žemės ūkio sektoriuje.
Tokia situacija buvo paskelbta ir praėjusiais metais. Nuo sausros nukentėjusiems ūkininkams jau šį mėnesį bus pradėtos mokėti kompensacijos, tam skirta 8,5 mln. eurų.
Paraiškas dėl sausros nuostolių atlyginimo teikė per 2,8 tūkst. rajono žemdirbių.

Ekstremali situacija visoje šalyje skelbiama, jei sausros padariniai išplinta daugiau nei trijų savivaldybių mastu. Žemės ūkio ministerija informuoja, kad šiuo metu tokia padėtis jau yra paskelbta Varėnos, Trakų, Rokiškio, Prienų savivaldybėse, tačiau sausros padarinių išplitimo ribos apima didžiąją dalį savivaldybių.
Sausros padarytus nuostolius bus galima įvertinti tik po derliaus nuėmimo. Tačiau Žemės ūkio ministerija jau dabar prognozuoja, kad vasarinių pasėlių derlius sumažės apie 40 proc., o kai kurių vasarinių kultūrų – kviečių, rugių, rapsų, grikių – net daugiau.
„Santarvės“ kalbinti rajono ūkininkai Paulius Pocevičius ir Vytautas Visminas teigė, kad iš pirmo žvilgsnio mūsų pasėliai atrodo neblogai, ypač žiemkenčiai. Tačiau spėjama, kad dėl sausros javų derlingumas iš hektaro dėl smulkesnio grūdo bus visa tona mažesnis. Sausra gerai gali kirsti ir per rapsų derlių, nes augalai, vietoj 1–1,2 metro, kai kur nesiekia nė pusės metro.
„Ypač blogas metas gyvulių augintojams. Nėra nei ką šienauti, nei iš ko pašaro gaminti“, – kalbėjo V. Visminas, Savivaldybės taryboje vadovaujantis Kaimo reikalų ir gamtos apsaugos komitetui.
P. Pocevičius pasidžiaugė pasėjęs dvidešimt hektarų kukurūzų. Jiems tokie orai tinka, bus puikaus siloso gyvuliams.
Pašnekovai teigė, kad lietus galėtų pagelbėti nebent žolynams, daržovėms, tačiau javams smarkios liūtys tik pakenktų – pasėlius išguldytų. Jau dabar kai kur yra tokių plotų.
Plačiau skaitykite penktadienio laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*