***„SANTARVĖS“ VIRTUVĖLĖ:*** Kasdienių valgių metamorfozės (pagal Beatą)

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kartais, atrodytų, tie patys kaip ir kasdien naudojami maisto produktai, gali nuskambėti neįprasta skonių gama.  Mėgstantiems virtuvinius eksperimentus, rekomenduojame išbandyti keletą Beatos receptų iš svetainės www.beatosvirtuve.lt.

Grikiai su daržovėmis, arba sočiosios salotos

Sako, kad šios salotos tinka ir užkąsti, ir pavalgyti.
Reikės: 1 stiklinės grikių, 4–6 morkų, šaukšto kmynų, alyvuogių aliejaus, druskos, 1 agurko, 6 saulėje (arba daržovių džiovyklėje) džiovintų pomidorų, ryšulėlio petražolių ir krapų. Užpilui: citrinos sulčių, alyvuogių aliejaus.
Morkos nuskutamos, supjaustomos šiaudeliais, pabarstomos kmynais, druska, pašlakstomos alyvuogių aliejumi ir rankomis apvoliojamos, kad apkibtų prieskoniais, paskleidžiamos ant skardos ir 20–30 min. kepamos iki 200 °C įkaitintoje orkaitėje. Grikiai išverdami pasūdytame vandenyje. Svarbu nepervirti! Išvirę perliejami vėsiu vandeniu. Supjaustomi saulėje džiovinti pomidorai. (Jeigu naudosite savo pačių susidžiovintus, juos taip pat reikėtų pasmulkinti). Į salotų lėkštę beriami grikiai, šalia guldomos keptos morkos, susmulkinti pomidorai. Kubeliais supjaustytas agurkas beriamas prie grikių. Susmulkintos petražolės ir krapai suberiami ant paruoštų salotų. Jos gausiai gardinamos užpilu, pagamintu iš pusės citrinos sulčių, žiupsnelio druskos ir 2 šaukštu alyvuogių aliejaus.

Bulvės su 3 pagardais

Tos pačios bulvės, tik kaskart kitokio skonio.
Mėtinėms bulvėms pagaminti reikės: bulvių, ryšulėlio mėtų, druskos, gabalėlio sviesto. Nuskustos bulvės verdamos pasūdytame vandenyje. Prieš baigiant virti, į puodą įdedamas ryšulėlis mėtų su šakelėmis (vėliau, kai bulvės išverda, mėtas reikia išimti). Susmulkinamas dar pundelis mėtų lapelių. Ant išvirusių, nusunktų ir pagarintų bulvių dedamas gabalėlis sviesto, smulkinti mėtų lapeliai. Bulvės pamaišomos, šiek tiek pamaigomos šaukštu, kad ištirptų sviestas ir apsiveltų mėtomis. Taip išvirtos bulvės tinka prie žuvies, ėrienos patiekalų ar salotų.
Bulvėms su Pesto padažu reikės: bulvių, 2 skiltelių česnako, saujos šviežio baziliko šakelių, 2 šaukštų kedrinių pinijų riešutų, saujos smulkiai sutarkuoto kietojo sūrio, druskos, 2 šaukštų alyvuogių aliejaus. Gaminamas Pesto padažas: grūstuvėje sutrinamos česnako skiltelės, įdedamas žiupsnelis druskos, suberiamas bazilikas ir viskas trinama. Pabaigoje sukrečiami ir kartu su kitais produktais sutrinami kedrinių pinijų riešutai. Dedama sauja tarkuoto sūrio. Padažas turėtų būti rupus, tačiau jei Jums atrodo kiek per kietas, galima įpilti alyvuogių aliejaus. Šis Pesto padažas tinka ir prie makaronų ar kaip pagardas tepti ant skrebučių – improvizacijai vietos sočiai. Bet šį kartą mes apie bulves, tad šaukštą pagardo dedame ant virtų bulvių, sumaišome ir turime kvapnų garnyrą.
Turbūt apie bulves su sėmenų druska ilgai pasakoti nereikia? Sumalami, sutraiškomi 4 šaukštai kanapių sėklų ir 4 šaukštai linų sėmenų. Šis malinys barstomas ant bulvių, dar dedama druskos ir šviežių (jei turite) arba džiovintų krapų. Tai lietuviškas ir gerai žinomas bulvių patiekimo būdas.

Troškinti rauginti kopūstai su saldžiosiomis bulvėmis

Kaip sakė Beata: „Nebūtina raugintų kopūstų poruoti su rūkytomis dešromis“. Taigi, Jūsų dėmesiui – rauginti kopūstai kitaip.
Reikės: 2 porų, trupučio aliejaus, 2 morkų, šaukštelio kmynų, 1 mažos skardinės konservuotų pomidorų savo sultyse arba pomidorų sulčių, jei, pavyzdžiui, turite savo gamybos, 1 litro raugintų kopūstų, saldžiųjų bulvių (batatų).
Porai supjaustomi ir pakepinami. Tada suberiamos supjaustytos morkos, kmynai ir viskas dar pašildoma su porais keptuvėje ar puode. Sudedami kopūstai, užpilami pomidorais ir stikline vandens, troškinami apie valandą. Saldžiosios bulvės nuplaunamos, dedamos į skardą ir kepamos190 °C orkaitėje, kol taps minkštos.
„Tikrai labai jaudinanti santuoka: batatas saldus, o kopūstai su gera rūgštele“, – sakė Beata.

Neringa Švelnienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto