Sėkmingą krūties vėžio gydymą lemia ankstyva ligos diagnozė

Pirmą kartą Mažeikiuose apsilankiusiame „Rožinio kaspino” autobusėlyje krūtis nemokamai pasitikrino 109 moterys. Dviem iš jų įtartas krūties vėžys. 14-ai moterų patarta kreiptis į medikus dėl tolesnio gerybinių krūtų ligų gydymo.

NORINČIŲJŲ – GEROKAI DAUGIAU
Norinčiųjų pasitikrinti buvo gerokai daugiau – eilėje užregistruota 160 mažeikiškių. Kai kurios moterys prie Pirminės sveikatos priežiūros centro būriavosi nuo ankstyvo ryto. Vienas jų čia atginė nerimas, kitos neslėpė susiviliojusios galimybe pasinaudoti nemokama patikra, tuo labiau kad šios srities specialistus arčiausiai galima rasti Šiauliuose.
„Rožinio kaspino” autobusėlyje dirbo dvi specialistės iš Vilniaus Onkologijos instituto – A. Lukšytė ir V. Jovaišienė. Per valandą fiziškai jos pajėgia patikrinti apie dešimt moterų. Tad ne tik Mažeikiuose neišvengta nepasitenkinimo. Kai kurios neužsiregistravusios mažeikiškės bandė apeliuoti į tai, jog turėjusios problemų praeityje ar atvažiavo iš kaimo, tačiau stovinčiosios eilėje buvo nepalenkiamos. Nespėjusios užsiregistruoti moterys vis dėlto laukė, tikėdamosi, kad gal atsiras laisvesnis momentas ir jos galės pasitikrinti.
Medikės sakė pageidaujančios, kad krūtų patikra susirūpintų kuo jaunesnės moterys. Tuo tarpu daugelyje Lietuvos miestų prie autobusėlio susirenka vyresnės. Medikės pasidžiaugė, jog Mažeikiuose pasitikrinti atėjo ir jaunų moterų. „Rožinio kaspino” autobusėlis jau aplankė 36 miestus.
Pasak projekto „Nedelsk” iniciatorės Agnės Zuokienės, prie autobusėlio besibūriuojančių moterų kvietimas pasilikti dar kelioms dienoms, kad galėtų pasitikrinti kuo daugiau mažeikiškių, jaudina.
„Tikiu, kad dviejų mažeikiškių, kurioms buvo rasta krūties vėžio požymių, gydymas bus sėkmingas ir po kurio laiko jos sveikos grįš į savo šeimas”, – sakė A. Zuokienė.

RAGINA NEDELSTI
Nors statistika teigia, kad 90 proc. susirgimų baigiasi laimingai, jei liga diagnozuojama laiku, tačiau nusiraminti nereikėtų. Kas antra serganti moteris į medikus kreipiasi per vėlai, tad kiekvieną savaitę Lietuvoje nuo krūties vėžio miršta dešimt moterų.
Medikai visoms moterims kartą per mėnesį rekomenduoja stebėti, ar nėra pasikeitimų krūtyse, nepasikeitė odos struktūra ir spalva, forma, ar neatsirado standžių mazgelių krūtyse arba pažastyse.
Pastebėjus kokių pakitimų, medikai pataria nedelsiant kreiptis į bendrosios praktikos gydytojus. Neatsitiktinai projekto šūkis: „Nedelsk dėl savęs ir dėl tų, kurie tave myli“.
Projektas „Nedelsk” įsteigė nemokamą telefono liniją (8 800) 202 50, kuria paskambinusios moterys gali sužinoti, kur kreiptis dėl tyrimų.
Mažeikiškės buvo mokomos, kaip pačioms atlikti savityros pratimus. Geriausia tai daryti duše arba gulint ant nugaros. Tikrinamosios pusės rankos delną reikėtų priglausti prie pakaušio, kitos rankos trijų pirštų pagalvėlėmis pamažėle čiuopti visą krūties plotą ir baigiant spustelėti spenelius, patikrinant, ar neatsirado išskyrų.
Iki 43 metų moterims, pastebėjus ką nors įtartina, krūtys tikrinamos echoskopu. Vyresnės nei 40 metų moterys privalo profilaktiškai krūtis tirti mamografu kartą per dvejus metus, vyresnėms nei 50-ies metų tai daryti reikėtų kasmet. Akylesnės turėtų būti moterys, priklausančios rizikos grupei: vyresnio amžiaus, paveldėjusios ligą, turėjusios ankstyvas menstruacijas ar vėlyvą menopauzę, nutraukusios nėštumą.
Rizikos veiksniai taip pat yra nėštumo nebuvimas arba pirmasis vėlyvas, įkopus į ketvirtą dešimtį, gimdymas, alkoholio vartojimas, rūkymas, nutukimas, riebus maistas, mažas fizinis aktyvumas, pakaitinė estrogenų terapija per menopauzę, geriami kontraceptikai, radiacijos poveikis (iki 40 metų), ne onkologinės krūties ligos, jei jau diagnozuotas vienos krūties vėžys.
Amerikos vėžio draugijos duomenimis, 75 proc. krūties vėžio atvejų diagnozuojama moterims, nepriklausančioms rizikos grupei.

Sandra LUKOŠIŪTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto